• Krátkometrážní

Prometheus (2012)

Kdyby ten film neodkazoval k Vetřelci, a udržel by to jen v rovině tématu "vztah stvořitele ke stvořenému", které se tu řeší hned na několika frontách (David-lidé; lidé-Stvořitelé), asi by to bylo skoro dokonalé. Fassbender je totiž vynikající, triky dokonalé, a přiznejme si to, Scottovi jde chlad a odosobněnost budoucnosti od ruky mnohem lépe, než atmosféra většiny jeho pozemských filmů. Celá podzápletka s tvořivou černou kapalinou, na kterou se naroubovala vetřelcovská mytologie, mi do toho ale tak úplně nezapadá. I tak je to ale solidní sci-fi, a nebýt toho otevřeného konce, dal bych plný počet.

Kronika (2012)

Kronika se sympaticky drží při zemi, a vykresluje své hrdiny s až přehnanou skromností. Jsou to obyčejní kluci ze střední školy, kteří se musí vypořádat s nově nabytými schopnostmi - a tak si je zkouší v místním supermarketu, nadzdvihují holkám ve škole sukně a vypořádávají se s místními šikanéry. Na filmu je fajn, že i při celkem velkolepém finále dokáže udržet představu o obyčejných lidech, kteří nečekaně získali moc, ale jinak se v nich nic nezměnilo... nejsou to žádní superhrdinové (spíš se k tomu teprve blíží), nejsou cool. Divák tuší spíš střípky jejich budoucích vlastností a hodnot, které budou zastávat... za zmínku pak stojí také geniální použití "roztřesené kamery", které se mění v nástroj jak chápat pocity jedné z ústředních postav a snad poprvé není jen samoúčelným prvkem.

Mezi vlky (2011)

Realismus smíchaný s (pouze tušeným) fantasknem, brutalita na pozadí přenádherné zasněžené krajiny plné padajících vloček. Mezi vlky mělo vykročeno do béčkových vod, ale inteligence tvůrců ho vyšvihla k nečekaným kvalitám. Poetický film o životě, smrti a krvežíznivých vlcích!

Avengers (2012)

Black Widow a Hawkeye do počtu, zbytek charakterů vynikající (Hulk a Thor jsou mí favoriti). Whedon je spíš zručný řemeslník, postrádá výraznější rukopis, ale podařilo se mu zachytit atmosféru původních komixů a navázat na to lepší z předchozích marvelovských filmů. Charaktery bez "temné stránky" postrádají vývoj a pouze zastupují určité jednoznačné vlastnosti a vlohy, kterými jsou obdařeni. Díky tomu film bez problému uhání vpřed, prezentuje líbivé obrázky, výbušnou akci a úderné hlášky. Diváci se baví a nemusí nic řešit. Na druhou stranu, od prvního momentu je v podstatě jasné jak to pro Avengery dopadne. Neexistuje tu žádný strach o postavy, nejistota jak to dopadne... Agent Coulson? Ehm... Krom toho má film dost nevyvážené tempo - je to možná i tím, že se za každou cenu snaží dát "5 minut slávy" zcela každé postavě, takže pokud vás některé postavy iritují, máte smůlu... bitva na konci to všechno tak nějak zachraňuje, ale nadšený jsem prostě neodcházel. Jako by ten film byl dobrý v jednotlivostech, ale jako celek je moc roztahaný a předvídatelný.

Tři mušketýři (2011)

Tak blbé až je to úplně skvělé. Anderson si přeplácanost umí udržet na uzdě mnohem lépe než třeba Sommers ve Van Helsingovi. Po letech si vypracoval vizuální styl, ze kterého sice nebudete ohromením lapat po dechu, ale ani na chvíli vás nepustí a nepřestane bavit. Je to popcornová jízda plná klišé, která si naprosto na nic nehraje, není uměním, a je jen a pouze zábavná.

To (1990) (TV film)

První díl, když jsou ještě děti, je super. Má to správnou nostalgickou atmosféru a klaun je prostě esencí zla a strachu... Druhý díl je atmosférou o dost jinde, dospělé postavy moc nefungují a celá stylizace je ta tam... Tři hvězdičky jsou tedy za první polovinu a kultovního Tima Curryho, který mě z obrázků v časopisech děsil dlouho před tím, než jsem To viděl.

Odhalená stopa (1953)

Komorní western o skupince lidí putujících americkou krajinou, spojených osobou jednoho zajmutého bandity. Mezi aktéry se postupně mění vztahy, vzájemné ohrožení , přátelství i láska... Film byl fajn, ale ve srovnání třeba s Fullerovým Letícím šípem, ve kterém se (o dost výrazněji kritičtěji) také mihnou traumata z války o nezávislost, je to přeci jen dílo s menšími ambicemi. Ve srovnání s klasičtějšími westerny od Forda nebo Hughse tomu zas chybí dechberoucí epičnost nebo chcete-li patos... Komorní klasika na nedělní odpoledne. Nic víc, nic míň.

Aamir (2008)

Indická thrillerová žánrovka, která staví na vypjaté situaci indických muslimů, kteří jsou pod neustálým drobnohledem a v podezření z teroristické činnosti. Ve filmu se nezpívá ani netancuje, děj se vydařeným tempem blíží americko-evropským filmům podobného ladění. V intencích indického filmu je to místy skoro strhující.

Žena v černém (2012)

S citem pro béčkovou klasiku a poetiku E.A.Poea zpracovaný horor, u kterého potěší logo Hammer na začátku a poctivě vygradované lekací scény. Trochu zklame unylý Radcliffe trochu televizní inscenování. V celku příjemné překvapení, ale vyprchá z paměti vyprchá rychle.

Umělec (2011)

Nádherná pocta němému filmu. Málokdo si dnes uvědomí jak tragický dopad měl příchod zvuku na mnoho hvězd němého plátna, a o kolik talentu tak film přišel. Já jsem si opět ověřil, že němý film byl často mnohem sdělnější než film barevný, a nutil tvůrce využívat možnosti obrazu mnohem nápaditěji něž dnes, v době plochého realismu...