• Krátkometrážní

Mothra tai Godzilla (1964)

Plnotučný kaiju monster movie - gumová Godzilla, modýlky tanků, papundekl... Tady to ale vůbec nevadí! Oproti King Kong vs. Godzilla je méně bláznivější (i tak je ale bláznivá dost), bláznivost ale nahrazuje skvělá dramatická hudba (první zjevení Godzilly dokonalé!) a propracovanější příběh (můří mytologie - až na ukvičená dvojčata fajn zpestření). úžasně roztomilá plyšová vizáž Mothry je už jen třešničkou na dortu.

Argo (2012)

Solidní a poctivý oscarový film. Nevím, jestli by dané téma šlo zpracovat lépe, napínavé bylo až až, stejně tak místy vtipné (především scény z filmového prostředí), takže ani nevadí, že byly reálie mírně upraveny (například byla podceněna role Kanaďanů). Škoda jen toho hollywoodského konce, ale bez něj by to asi nešlo...

Liberty (1929)

Téměř dokonalá groteska, která mi po ne tak zdařilé Šlehačkové revoluci spravila chuť. Obzvlášť výtečná byla druhá polovina filmu odehrávající se na rozestavěné výškové budově. Někdy bylo to balancování možná příliš dlouhé, komická dvojice ale udržuje divákovu pozornost díky některým opravdu perfektním scénám (žebřík, sloup) a samozřejmě skvělým hereckým výkonům dvojici vlastním; scény ve výšce byly opravdu věrohodné, až vyvolávaly závrať!

Štíty království českého (2008) (seriál)

Velice zajímavý výklad pana Durdíka (RIP), prokládaný odlehčujícími poznámkami neokoukaného a sympatického Jaroslava Plesla. Samotné hrady a zříceniny nejsou tak zajímavé jako informace o životě a architektuře středověku. Ocenit musím ideální délku, jen škoda, že nevzniklo více dílů.

Edgar Allan Poe (1909)

Další Griffithova inspirace Edgarem Allanem Poeem, tentokrát nejen jeho povídkou, ale jeho neveselým životem, který je na rok 1909 ztvárněn (a Kirkwoodem, který se skutečnému Poeovi podobá, zahrán) velice přesvědčivě.

Kamenáč Bill a drzí zajíci (1964)

Další z hravých westernových animáků Václava Bedřicha. Animace pěkná, byť jednoduchá, obzvláště se mi líbily ty kopce střídmých barev. Nejlepší jsou ale ty geniální nápady, se kterými Kamenáč Bill "bojuje" proti zajícům. Obilí pěstované vzhůru nohama nepřekonatelné, stejně jako poslání fotografie papírovým drakem.

Árie prérie (1949)

Opravdu výtečná parodie na westerny, která využívá snad všechna osvědčená klišé (jízda na koni pozpátku, triky s pistolí...). Na loutkový animák musím vypíchnout skvělou akci, především kráčení na propastí a následné drama na laně. A hudbu snad ani zmiňovat nemusím...ta je zmíněná už v názvu filmu a to bohatě stačí.

Gertie the Dinosaur (1914)

Tak letos oslaví dinosuřice Gertie kulatých sto let. Na rok 1914 jde o úžasně plynulou animaci. A nejen to; Gertie je děsně roztomilá, hlavně když kývá hlavou, nebo když se škrábe ocáskem na čele.

Gold Rush Scenes in the Klondike (1899)

Nevalná kvalita, o to jsou ale záběry zajímavější. Městečko v Klondike vypadá jako vystřižené z knih Jacka Londona. On minidokument má koneckonců právě díky té horší kvalitě obrazu tu pravou atmosféru.

The Musketeers of Pig Alley (1912)

Objevují se prvky, které budou později pro tzv. gangsterky typické, například znuděné nadřazené výrazy s cigaretou v ústech. Podobných revolučních záležitostí (ať už po režijní, střihové či herecké stránce) bych jistě našel mnoho. Na to, že je to dlouhé jen sedmnáct minut (zaplaťpánbůh), tak se toho odehraje hodně a kupodivu to nepůsobí nahuštěně. Super po emoční i akční (přestřelka) stránce. Na tehdejší dobu, samozřejmě...