• Krátkometrážní

Big Lebowski (1998)

Čím víc filmů od bří Cohenů jsem viděl, tím víc si uvědomuji, jak podobné si jsou. Big Lebowski je ještě o něco absurdnější (celá kriminální zápletka, která, jak se nakonec ukáže, je akorát řada mnoha nedorozumění) a jeho největší předností jsou geniální charaktery, hudba a celková pohodová atmosféra.

Zbytečná krutost (1984)

Minimalistický a přesto (nebo spíš právě proto) naprosto bezchybný film. Zápletka geniální a zoufalství (anti)hrdinů skoro až hmatatelné.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Viděno podruhé a v narvaném kině Aeru, s předehrou, intermezzem a potleskem na závěr... jako za starých časů; a nezapomenutelný zážitek. Pochybuji, že existuje ještě nějaký jiný film, který ve dvou a půl hodinách zahrne období od doby před 4 miliony let přes blízkou budoucnost/přítomnost (v kontextu VO je to celkem jedno) až po místa, kde nehraje čas ani prostor žádnou roli. Jediným pojítkem mezi nimi je jen podivný černočerný monolit. Musím říct, že asi tři roky po zhlédnutí Vesmírné odysey poprvé, jsem teď film docenil ještě víc. Začátek, prostředek i divný konec najednou dávají pohromadě smysl. Jistá nepřirozenost a umělost scén z pravěku a letu světelnou rychlostí mě před lety docela iritovaly, nyní je jsem schopen docenit a do schématu filmu sedí na sto procent. Úžasná režie, nad efekty zůstává rozum stát, mysteriózní hudba, tísnivé existenciálno... je tu vše a to "vše" je skvělé. Nadfilm. Pokud se vám film na první zlédnutí úplně nelíbil nebo jste z něj spíš než nadšení zmatení (a že je tu takových lidí dost), dejte tomu (třeba až za tři roky) druhou šanci, a třeba se zadaří!

Vice speciál - Svět pod lupou: Vězeňský systém (2015) (TV film)

Skvělý dokument o americkém vězeňském systému a o pokusu vypořádat se s drogami, který tak trochu nevyšel. Tak trochu... nevyšel vůbec, akorát zadělal na spoustu dalších problémů. V USA je běžné, že lidé za nenásilné trestné činy související s drogami dostanou mnohem vyšší tresty než za znásilnění. Přitom to nic neřeší. Obžalovaní často přijmou nižší trest (třeba 5 let ve vězení), než aby riskovali třeba 25 let, které by hrozily, kdyby šli před soud. Půlka vězňů se po propuštění dostane zpět do vězení (způsobené hlavně tím, že se po propuštění dostanou do dluhů kvůli poplatkům státu za obhájce atd., kvůli problematické minulosti je také těžké, skoro nemožné najít si práci). K čemu tedy systém je? Kriminální činnost se také "dědí" z otce na syna, kdy dětem chybí vzor otce, který je zrovna za mřížemi. Třetina afroameričanů se za život dostane za mříže. --- Všechna tato čísla jsou děsivá, osobně jsem vůbec netušil, že by byl vězeňský systém ve Spojených státech až tak drsný a nespravedlivý. Dokument je fakt profesionálně udělaný a díky osobním zpovědím vězňů působivý. Nakonec vyznívá pozitivně - američtí politici napříč spektrem jsou si problému konečně vědomi a hledají konsensus. Nejlepší dojem ale nakonec dělají sami vězni, kteří jsou odhodlaní na sobě pracovat systém nesystém.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Po prvních třech dílech fakt paráda. Skvělé a svérázné postavy, o atmosféře nemluvě... je to fakt napínavý.

Krajinou domova (2014) (seriál)

Tenhle dokument je troufám si říct skoro na úrovni BBC. Akorát britská krajina není tak krásná jako ta naše. Estetický a informativní zároveň. Možná jen škoda občas nepatřičně epické hudby, ticho by sem tam neuškodilo...

Deadpool (2016)

Uprimne, něco takového proste muselo, po tuctech komiksovek na jedno brdo, prijit. Od Deadpoola, po zkusenostech s nadhodnocenými filmy tohoto zanru, jsem necekal nic. A tentokrát to vyslo. Deadpool funguje, protoze je humor dotahnut opravdu do extrému. Mnohokrát se sice dostava za hranici trapnosti, ale na tady to tak nejak neva. Film si dela srandu opravdu ze vseho, a nejvice pak z klise postupu superhrdinskych filmu. Antihrdina Deadpool je to nejlepsi, co mohlo tenhle zanr potkat. PS: 5* je prehnanych, hvezda navic je za to, ze jsem si konecne nejaky film tohoto typu uzil. A taky za vsechny predchozi, ktere jsem hodnotil tak nizko.

Spotlight (2015)

"Zjistil jsem, že největší počet pitomců na čtvereční metr je mezi novináři." Tak urcte, Milosi.

Magnolia (1999)

Konec mi úplně neseděl, takže hodnocení je dost na hraně. Jinak chytré, skvěle natočené, skoro dokonalé...

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Intenzivní zážitek. Kdybych to neviděl v kině (a ještě ke všemu v IMAXU, vřele doporučuji!), možná by mě to tolik nenadchlo, ale bezprostředně po zhlédnutí jsem v sedmém nebi. V Revenantovi funguje vše jak má. Brutální naturalismus střídají mystické scény (které mi rozhodně nepřipadaly nepatřičné). Zběsilé, skvěle natočené akční scény a záběry přímo na ztrhané obličeje vyvažují statické záběry do klidné krajiny. Film na mě působil neuvěřitelně harmonicky, asi i díky pomalému tempu a (tak akorát) jednoduchému příběhu. Na dvě a půl hodiny jsem se ponořil do úplně jiného světa a vážně toho nelituji.