• Krátkometrážní

Barva kouzel (2008) (TV film)

Prattchetova předloha mě moc nenadchla a film mi přišel ještě horší. Film je ještě chaotičtější než kniha. Řekl bych, že bez znalosti knihy bych v ději tápal. Kvůli její znalosti mě naopak snímek (hlavně první polovina) nudil. Vizuálně ale není co vytknout, stejně jako výběru hrdinů. Takhle nějak jsem si to představoval.

Džúdžin jukiotoko (1955)

Nebýt otřesné délky a utahanosti, byl by to docela fajn film. Bohužel, první hodinu se nestane vůbec nic, co by dokázalo zaujmout. Pak přichází yetti a jeho dítě a snímek je mnohem snesitelnější. Obě monstra nevypadají tak bídně, jak jsem se obával a i některé triky byly nadprůměrné. Překvapilo mě, jak film drsný a morbidní, na tu dobu. Zatím jsem neviděl kaiju, ve kterém by bylo tolik mrtvých. V roce 1955 bych se určitě bál.

Kamera na cestách: Jižní Indie (2008) (TV film)

Stejně nechápu ten nepoměr. Série Kamera na cestách se snaží obsáhnout neskutečně pestrou jižní Indii s půl miliardou obyvatel (+-; nevím, které všechny regiony dokumentaristé zahrnuly) na stejném prostoru jako například Nikaraguu nebo Baleárské ostrovy. Dokument snaží obsáhnou vše důležité a neustále přeskakuje z místa na místo, aniž byste věděli, kde se nachází a něco se o něm dozvěděli. Uslyšíte jen pár vět, které si můžete nají na wikipedii a které ihned zapomenete. O jižní Indii jsem po zhlédnutí nevěděl nic, matně jsem si vybavil jen několik záběrů na nespočet chrámů a ostatní památky.

Kaitei gunkan (1963)

Solidní kaiju, slabší Honda. I když se monstrum Manda ukáže sotva na minutu a není nijak oslnivé je to celkem zábava. Pořád se něco děje, zbytečné kecací pasáže téměř chybí. Tradičně slušné efekty (pobavil modýlek Kremlu, potěšily scény s ponorkami) a výborná Ifukubeho hudba (i když jen stále rozvíjí hudební motiv z Godzilly, pořád je působivá). Co ale film sráží je nevydařené ztvárnění světa a obyvatel kontinentu Mu. Působilo to na mě jako patlanina kombinující prvky polynéských domorodců, starověkého Egypta a moderního světa. A růžové paruky tomu moc nepřidaly - ble!

Země věčné temnoty (2010) (amatérský film)

Na Veselého slušné... Škoda těch zbytečných animací. Jinak je to vlastně docela fajn, byť amatérské...

Dělej, máme výjezd! (2008) (amatérský film)

Poslední díl hasičské trilogie. Vrcholné a zatím nepřekonané (a také nejúspěšnější - 100 000 shlédnutí na you tube?!) dílo dvojice Veselý a Cejpek!!! Chytlavá hudba a... A? Prostě to není nejhorší, vlastně i docela koukatelné... Ale hoši by nemuseli karikovat záslužnou a náročnou práci hasičů. "Ještě lahváče" haha.

Godzilla, Ebira, Mosura: Nankai no daikettó (1966)

Od Fukudy jsem čekal mnohem větší blbost a ještě slabší efekty. Taková hrůza se nedostavila a jsem tedy poměrně spokojen. Na příchod monster se čeká ještě déle než obvykle (pokud nepočítáme pár z moře vyčuhujících klepet Ebiry a spící Godzillu; Godzilla se probudí až 45 min, po začátku filmu!), ale tentokrát je čekání o něco snesitelnější a to hlavně díky lidštějším postavám, které se místy pokouší i o vtip (!). Po probuzení je Godzilla poměrně akční a její činy jsou docela hezky zpracované. Líbil se mi typický modrý plamen, který se v několika posledních dílech neobjevil a také kontrast mezi malými lidmi a monstrem. Naopak Ebira je zatím nejnudnější monstrum. A Mosura je tam tentokrát úplně k ničemu, spí skoro až do konce filmu. Za zmínku stojí nová hudba, která rozhodně není na škodu. Chyběly mi sice typické Ifukubeho hudební motivy, Sató je ale plně vynahradil nemístnou veselou "disco melodií", která udělala souboje ještě vtipnějšími. A Godzilla si sem tam dokonce zatančila! 2,5*

Godzilla no gjakušú (1955)

Oproti první o rok mladší Godzille je děj hloupější a o trochu akčnější. Není to ale natolik hloupé a akční, abych se bavil jako u Godzilla vs. King Kong. Ve výsledku jde o velice nudné dílo, které nezachrání ani perfektní souboj v Osace uprostřed filmu.

Carmencita (1894)

První žena před kamerou, super... Jde v podstatě jen o souhru okolností. Mohl to natočit kdokoliv jiný a mohlo jít o jakoukoliv ženu. Každopádně - zaplať pánbůh za něj (a ní) a ostatní průkopníky filmu.

O Sazinkovi (1977) (seriál)

Jak tu píší ostatní, je to odpudivé už jen animací, což je u animáku docela průser. A odpudivá jistě není jen animace, ale celkový (ne)příběh. Nic zajímavého se tam prostě neděje. A přitom to vytvořil Bedřich Smetana, který má na svědomí také výborného Maxipsa Fíka, králíky Boba a Bobka nebo méně známý westernový kraťas Poslední výstřel. Ta znělka je ale výborná, to zase jo.