NON-STOP (2014)

Slušně zvládnutý thriller rozehraný na relativně malé ploše. O to větší je ale invence scénáristů a film se dá skutečně shlédnout na jeden zátah, kdy akce příjemně graduje a divák očekává příští děj se skutečnou zvědavostí. Zlom přijde podle očekávání stejně u diváka jako u hlavního hrdiny a pak už jde o klasický akčňák, který ale nijak nenudí. Jasně, dalo by se několik scén udělat jinak, nebo rovnou vypustit: viz zapojení cestujících nebo sladkobolné scény se stužkou a uplakanou holčičkou, nebo výlevy o rodině, nemocích a nepochopení - ale to je prostě "daň" zaplacená v drtivé většině filmů. Neeson není jen "klasickým akčním hrdinou", ale dokonce i hraje, a to je po delší době tím, co dělá film filmem, a ne jen pustou "koukačkou". Kamera je svižná i ve volnějších scénách a střih umocňuje vzrůstající napětí. Prostě a jednoduše - bavilo mě to. Tři hvězdy je málo, čtyři moc - něco mezi, ale rozhodně se Non stop dá vidět i podruhé.

Kurňa, co to je? (2013) (pořad) odpad!

Onehdy jsem u jednoho dílu vydržel. No....nevím, co to má být - zlatý Kufr, protože tohle je skutečně žumpa. Po skončení pořadu, kdy jsem chvilku dumal, kdo a hlavně proč se k tomuto propůjčil, zůstala jen jedna jediná otázka: Kurňa, co to bylo?

Xanadu (1980)

Asi se v každém, kdo viděl tenhle "mjůzikýl" v kině v době prvního uvedení u nás, pere nostalgie se střízlivým pohledem na věc. Nehledě na to, že je třeba nasadit filtr osmdesátek, protože z pozice dnešního (a nezasaženého) diváka je to záležitost už trochu dřevní a vyčichlá. Olivia je tu sice kočka a skupina ELO byla na uměleckém vrcholu, ale tak je třeba to také přijmout. Protože příběh - pohádka, a kromě hudby už asi nic. Jooo, a ještě Gene Kelly........a pak už nic. U mě: soundtrack vlastním, film už bych nemusel. Dvě hvězdy s trochou sebezapření.......škoda.

Na hraně zítřka (2014)

Všechny paralely s filmy, knihami, hrami a já nevím, čím ještě, už byly ve zdejších komentářích náležitě protřeseny. Ano - Hromnice, Vetřelci, Pěchoty hvězdné i pozemské, herní návraty na stejný lévl........no a? Řemeslně zvládnutý nápad a maximální využití techniky je to, co dělá tenhle film něčím trochu vyjímečným a vyčnívajícím na nějaký čas. Je sice trochu škoda, že až příliš prvoplánová střílečka vítězí před filmařinou s velkým "F", ale asi to jde s dobou. Umění ve filmu je odzvoněno a široké "masy" si žádají "maso". Tom Cruise je zde v dlouho neviděné (herecky míněno) formě, a nedá se vyzdvihnout ani hudba, ani kamera (triky a počítačová grafika) - prostě čtyři hvězdy jako celek a vcelku zajímavá podívaná. Jen chudák Emily Blunt se občas tváří jako "dítě z ústavu", jen slina v koutku úst jí chybí...........Nu což, zahrajeme si na drsňáky proti své vůli, a upřímně........dá se to vidět znovu...............................................a znovu.......................a.....

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Další veledílo, bez kterého by se filmový svět obešel.....kromě "fanoušů a fanek", kteří zpravidla bývají hotovi už u traileru. Poctivá filmařina chcípá na úbytě a z digitálních technologií na větvi nebudu, protože ve světě, kde nic není nemožné to jaksi není ono. A vlastní film? Postav jak na orloji, co jdou a jdou a jdou......a nesou si s sebou svá infantilní jména. Ale jo - jako pohádka pro předškoláky asi ano - proto jedna hvězda.

Rivalové (2013)

Myslel jsem si původně, že jsem v hodnocení ovlivněn a zaujat. V době děje filmu mi bylo mezi deseti až dvanácti lety, co se šustlo kolem "milovaných" ef-jedniček jsem vystřihl a plácl do sešitu, a že těch sešitů bylo. Jak se objevila knížka, časopis, plakát nebo ročenka Světa motorů o F1, už jsem dusal do PNS. Později filmy Formule jedna, Grand Prix nebo Le Mans jsem každý viděl skoro každé promítání, a to zpravidla jelo tak pět dní než se vyměnil program. A pak jsem oxidoval u pokladny tak dlouho, než jsem odcházel s fotografiemi a plakátem z vývěsky kina. A film mě vrátil zpátky.........Ale pryč se sentimentem. Filmařsky skvěle zvládnuté, scénář promakaný, zvuk uširvoucí a kamera - mňam, nehledě k tomu skvělému retru. Prostě pět hvězd zcela zaslouženě!

Doktoři z Počátků (2013) (seriál) odpad!

Myslím že po shlédnutí dvou dílů nezávisle nejdoucích po sobě toho bylo až dost. Strašné! Přehrávající herci, slabý děj, šílené dialogy, nereálné situace. Kde se na tohle dají sehnat peníze naprosto nechápu.

Opravdová kuráž (2010)

Po delší době kvalitka. Po filmařsko-řemeslné stránce bez debat. A příběh? I ze schématu zločin-hledání-pomsta, lze udělat solidní, a tady i místy humorně odlehčené drama. Až na ten nemastný neslaný konec, jakoby narychlo uplácaný kvůli stopáži nebo materiálu nebo čertví čemu......Čtyři hvězdné kusy a určitě se kouknu ještě.

Vratné lahve (2007)

Profesionální, vynucené člověčenství, trochu matné a už i zaprášené. Ano, film se dá vidět víckrát a pokaždé se pobavím, zasměji, ale místo života z toho čumí jen filmařina. Mám moc rád styl Zdeňka Svěráka, napsal plno úžasných věcí - tady je však příliš cítit, v jakých bolestech se scénář rodil. Na druhou stranu některé scény za několikeré shlédnutí určitě stojí (třeba svatba, hodiny němčiny, vyznání v balóně) a obsazení a výkony herců rozhodně plno mínusů bohatě vyruší. Takže ve výsledku solidní čtyři hvězdy - a u nás zdomácnělá hláška "neříkej mi ty vole, Roberte" to jistí.

Skála (1996)

Když padlo moje oko kdysi v dávnověku videopůjčoven na trio Connery, Harris, Cage, nezaváhal jsem a dobře jsem udělal. A ještě ani nedoběhly závěrečné titulky, už jsem sháněl u souseda druhé video. Akčňák jako řemen. Skvělá kamera, ostré nůžky, nářez muzika. Michael Bay is God, a trio C.H.C. (a vlastně i skvělý David Morse navíc) - no prostě paráda pokoukání - i po letech. Co na tom, že děj je místy předvídatelný a vše do sebe až příliš logicky zapadá. Tady to není ani moc na škodu, protože sled akcí jede jako lavina a divák se nenudí. Filmy se nekradou - ve filmotéce je dávno originál disk a Skála je v mém soukromém osobním zlatém fondu na těch lepších místech žebříčku. Bůra. Bez debat.