Funny Games (1997)

Najprv som videl tu americku verziu s Naomi Watts FUNNY GAMES USA (2007) a original sa nijak nelisi, respektive je uplne rovnaky, takze hodnotenie sa nijak nezmenilo. To, co mi prekazalo v americkej verzii - scena s ovladacom a divanie sa do kamery, mi prekazalo aj tu. Je sice pravda, ze reziser Haneke sa pokusal natocit sokujuci thriller, co sa mu aj podarilo, ale ten ovladac ma nastval a preto davam o jednu hviezdicku menej. _________ Susanne Lothar - (Anna) +++ Ulrich Mühe - (Georg) +++ Arno Frisch - (Paul) +++ Frank Giering - (Peter) +++ Stefan Clapczynski - (Šorši) +++ Doris Kunstmann - (Gerda) +++ Christoph Bantzer - (Fred) +++ Wolfgang Glück - (Robert) +++

Pelíšky (1999)

Uz ani neviem po kolkykrat som tuto skvelu komediu videl, ale vzdy sa na nej nasmejem a pritom to nie je ani tak blazniva komedia, ako skor trpa komedia zo zivota ludi z komunistickeho obdobia, kde boli ludia rozdeleni na tych, ktori obhajovali zapadne demokraticke staty koncom 60-tych rokov a ich pokroky a na tych, ktori naopak obhajovali komunisticky system. Moji najoblubenejsi herci su jednoznacne Bolek Polivka a Miroslav Donutil a nikdy nezabudnem na ich hadky ohladom zapalkovej skatulky, alebo scena s umelými poharmi a lyzickami. Jedna z najlepsich ceskych komedii. ________ Boleslav Polívka - (Strýc Václav) +++ Miroslav Donutil - (Šebek) +++ Simona Stašová - (Šebková) +++ Jaroslav Dušek - (Saša Mašlaň) +++ Stella Zázvorková - (Babička) +++ Eva Holubová - (Učitelka Eva) +++ Emília Vášáryová - (Krausová) +++ Jiří Kodet - (Kraus) +++ Kristýna Nováková - (Jindřiška) +++ Boris Hybner - (Kúzelník) +++ Hudba: Výber od Václava Neckáře +++

Černá labuť (2010)

BAFTA Awards - 1: Herecka v hl. ulohe Natalie Portman + 11 nominacii: Najlepsi film / Rezia / Scenar / Herecka vo vedl. ulohe Barbara Hershey / Kamera / Strih / Vyroba / Kostymy / Zvuk / Vizualne efekty / Masky a vlasy _______ Dost zvlastny, ale aj tazky film, ktory ale nemusi kazdemu sadnut. Napinavy dej sa rozbiehal trosku pomalsie, ako som ocakaval, ale reziser Darren pridal potom na pilu a ja ako divak som len cumel, co sa to vlastne s tou Ninou deje a zaroven si daval same otazky. Su to len predstavy, alebo je to skutocne? Natalie Portman zahrala svoju Ninu tak presvedcivo, ze by si kludne zasluzila Oscara. To som pisal este pred Oscarmi, teraz uz viem, ze tuto a dalsie ceny skutocne dostala. ________ Natalie Portman - (Nina Sayers) +++ Mila Kunis - (Lily) +++ Vincent Cassel - (Thomas Leroy) +++ Barbara Hershey - (Erica Sayers) +++ Winona Ryder - (Beth Macintyre) +++ Benjamin Millepied - (David) +++ Ksenia Solo - (Veronica) +++ Kristina Anapau - (Galina) +++ Produkcia: Jon Avnet, Scott Franklin +++ (Videl v kine 25.01.2011) +++ ________

Bruno (2009)

Premyslal som pocas filmu, ake dam Brunovi hodnotenie, ale tak zostal som pri tych troch hviezdickach. Sacha Baron Cohen je dobry komik a Borat sa mi ako tak pacil, ale toto uz bolo trosicku prehnane. Akoby si Sacha pomyslel: ,, Tak a teraz vam ukazem nieco, co ste nevideli ani v Boratovi". Este ze to malo znesitelnych 80 minut, pretoze boli tam chvilky, pri ktorych som sa trosku nudil, ale boli tam aj sceny, pri ktorych som sa naopak s chutou nasmial. Napriklad scena z bicovanim a nasledny vyskok z okna :-) ________ Sacha Baron Cohen - (Bruno) +++ Gustaf Hammarsten - (Lutz) +++ Bono, Chris Martin, Elton John, Slash, Snoop Dogg, Sting, Paula Abdul, Harrison Ford +++ Produkcia: Sacha Baron Cohen, Jay Roach +++ Hudba: Erran Baron Cohen +++

International (2009)

Mal som obavy, ze by som mohol byt rovnako priemerne sklamany ako pri LABYRINTE LZI (2008) od Ridleyho Scotta, ale nastastie sa reziser Tom Tykwer snazil udrzat ma ako divaka pri trosku komplikovanom ale hlavne nie nudnom deji a podarilo sa mu to. Akcii tam sice nie je az tak vela, za to ale na jednu krvavu prestrelku v galerii urcite dlho nezabudnem, pricom pocas filmu hrala perfektna hudba ako stvorena pre napinave thrillery. Pre bezneho divaka moze byt tento film komplikovanou nudou, pretoze tvorcovia to nenatocili jednoducho, ale na druhej strane tento film dava otazku: ,,Je dnes vobec mozne znicit organizovany zlocin zo vsetkych vplyvnych stran, kde sa tocia obrovske peniaze? Hlavne ked sa jedna o predaj zbrani do tretieho sveta?" Netreba mat velke ocakavania, treba sa nechat prekvapit, pretoze podla mna je Tom Tykwer talentovany reziser. Ved on ma na svedomi uspesny thriller LOLA BEZI O ZIVOT (1998) alebo napriklad historicku dramu PARFEM: PRIBEH VRAHA (2006)... ________ Clive Owen - (Louis Salinger) +++ Naomi Watts - (Eleanor Whitman) +++ Armin Mueller-Stahl - (Wilhelm Wexler) +++ Ulrich Thomsen - (Jonas Skarssen) +++ Brian F. O´Byrne - (Konzultant) +++ Michel Voletti - (Viktor Haas) +++ Hudba: Reinhold Heil, Johnny Klimek, Tom Tykwer +++ (Videl v kine 17.02.2009) +++

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

Z mojho pohladu bola zatial najlepsia jednotka a aj trojka sa mi pacila, ale uz si na nu dobre nepamätam. Tato pätka bola podla mna uz dost pokazena, chaoticka, divak ani nevedel, ci je to realita alebo sen. Reziser Stephen Hopkins je sice specialista na thrillery, ale aj ked sa snazil, tato cast az tak vydarena nebola, ale aj tak jej davam 3 *, pretoze ma nenudila, ale nemusim ju vidiet viackrat, ako napriklad jednotku... Robert Englund - (Freddy Krueger) +++ Lisa Wilcox - (Alice Johnson) +++ Kelly Jo Minter - (Yvonne) +++ Danny Hassel - (Dan Jordan) +++ Erika Anderson - (Greta Gibson) +++ Nicholas Mele - (Dennis Johnson) +++ Joe Seely - (Mark Gray) +++ Hudba: Jay Ferguson +++

Fantomas kontra Scotland Yard (1967)

70%. Zo vsetkych troch Fantomasov bola jednotka jednoznacne najlepsia, ale tato tretia cast bola dokonca o trosicku slabsia, nez dvojka, ale nechcem tento film zatracovat, lebo aj na tejto casti som sa dobre pobavil. Najviac sa mi ratala obesena mrtvola v izbe, ktora nasledne mizla a tym padom Funesove vlastne podozrenia o halucinaciach :-) Ale aj napriek tomu, skoncilo to tak, ze mohla byt aj stvorka. Dodnes nechapem, preco sa tvorcovia k tejto serii nikdy nevratili. Myslim si, ze kazda Fantomasova cast musela mat v 60-tych rokoch nielen vo Francuzsku uspech a preto je to pre mna nepochopitelne... 22.01.2011 _______ Louis de Funès - (Komisár Juve) +++ Jean Marais - (Fantomas / Novinár Fandor) +++ Mylène Demongeot - (Hélène) +++ Francoise Christophe - (Lady Rashley) +++ Jean-Roger Caussimon - (Lord Rashley / Fantomas) +++ Jacques Dynam - (Bertrand) +++ Robert Dalban - (Riaditeľ novín) +++ André Dumas - (Tom Smith) +++ Hudba: Michel Magne +++

Jeho dívka Pátek (1940)

Tak toto bola poriadna konverzacka. Najskor mi to liezlo na nervy, pretoze som si nebol isty, ci Cary Grantovi zalezalo iba na tom, aby si svoju byvalu manzelku za kazdu cenu udrzal pri sebe a znemoznil jej svadbu, ktoru mala mat uz na dalsi den, alebo mu viac zalezalo na kvalitnom clanku do vydania zajtrajsich novin, kedze cloveka, ktoreho mali na druhy den obesit za vrazdu, usiel z väzenia, pricom bol dej stale viac zamotanejsi. Avsak cim dalej film ubiehal, tym viac mi bolo vsetko zrozumitelnejsie a zacal ma jednoducho bavit. Herci boli jednoducho skveli, hlavne Cary Grant a Rosalind Russell podali superkomedialny vykon, ked si prehadzovali telefony sekundovymi rychlostami a prekrikovali jeden druheho. Pripominalo mi to styl komedii Billyho Wildera, ale na jeho filmy tato komedia nema, kedze som Wilderov verny fanusik... 22.01.2011 _______ Cary Grant - (Walter Burns) +++ Rosalind Russell - (Hildy Johnson) +++ Ralph Bellamy - (Bruce Baldwin) +++ Gene Lockhart - (Šerif Hartwell) +++ Ernest Truex - (Bensinger) +++ Cliff Edwards - (Endicott) +++ Clarence Kolb - (Major) +++ Hudba: Sidney Cutner, Felix Mills +++

Polibek draka (2001)

Aj po neviem kolkej reprize tohto filmu som sa rozhodol nechat mu 5 hviezdiciek, aj ked v porovnani s 96 HODIN (2008) bol scenaristicky o trosicku slabsi, ale co sa tyka martial arts bojov, bola lahoda sa na to divat. Velmi kvalitne natocene akcne sceny spolu s perfektnou hudbou sa postarali o skvely akcny filmovy zazitok. Tcheky Karyo bol podobne, ako aj v BAD BOYS (1995) rovnaky super zaporak a Jet Li pre zmenu dobry protivnik. Aj preto si vazim Luca Bessona, ktory sa postaral o scenar. S nametom prisiel k nemu Jet Li osobne. ________ Jet Li - (Liu Jian / John) +++ Bridget Fonda - (Jessica Kamen) +++ Tchéky Karyo - (Inspektor Richard) +++ Max Ryan - (Lupo) +++ Ric Young - (Mister Big) +++ Burt Kwouk - (Strýko Tai) +++ Laurence Ashley - (Aja) +++ Produkcia: Luc Besson, Jet Li +++ Hudba: Craig Armstrong, Chino XL +++

Divoši (2007)

Cim ste starsi, tym depresivnejsie tento film posobi. Bud sa dostanete v strednom veku alebo v styridsiatke do problemov, kde sa budete musiet starat o svojich vlastnych nevladnych rodicov alebo rodica, ak este ziju, alebo budete mysliet na to, ze ako asi dopadnete vy, ak budete zomierat. Pre mladych si myslim, ze bude tento film skor nudny. Na mna posobil tak priemerne, proste uz ho znovu nechcem vidiet. Avsak vykon Laury Linney si naozaj zasluzil pozornost, preto bola aj nominovana na Oscara za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe, avsak väcsie stastie s Oscarom mala francuzska herecka Marion Cotillard za ulohu v drame EDITH PIAF (2007)... 20.01.2011 _______ Laura Linney - (Wendy Savage) +++ Philip Seymour Hoffman - (Jon Savage) +++ Philip Bosco - (Lenny Savage) +++ Peter Friedman - (Larry) +++ David Zayas - (Eduardo) +++ Gbenga Akinnagbe - (Jimmy) +++ Cara Seymour - (Kasia) +++ Hudba: Stephen Trask +++