Vévodkyně (2008)

BAFTA Awards - 1: Kostymy + 1 nominacia: Masky a vlasy _______ Na tomto filme sa nedalo nevsimnut si krasnu vypravu a kostymy, za ktore dostal i Oscara, ale i sympaticku a trosku naivnu Keiru Knightley, ktora si myslela, ze ziska lasku chladneho vojvodcu Ralpha Fiennesa, ktoremu zalezalo iba na buducom dedicovi. Fiennesovi sa asi najviac hodia hrat postavy chladnych a arogantnych ludi, tak ako mi to opät ukazal v tejto ulohe. Uz tak ci tak je od SCHINDLEROVHO ZOZNAMU (1993) u mna zaskatulkovany ako zloduch a v Potterovi to len pritvrdil :-) Vojvodkyna je celkom zaujimavy film vdaka neveram, intrigam a podobne a hlavne ma primeranu minutaz, takze 80%. ________ Keira Knightley - (Georgiana) +++ Ralph Fiennes - (Duke) +++ Charlotte Rampling - (Lady Spencer) +++ Dominic Cooper - (Charles Grey) +++ Hayley Atwell - (Bess Foster) +++ Simon McBurney - (Charles Fox) +++ Aidan McArdle - (Richard Sheridan) +++

Diamantoví psi (2007)

Obal DVD klame, ako uz spomenuli ini uzivatelia. Obcas sa na nejake tie strielacky alebo bitky dalo pozerat, ale inac to bolo nudne, nezazivne a posobilo to dost amatersky. Skoda, ze Lundgren klesol az tak nizko, lebo volakedy mal fajn akcne filmy. Avsak dnes som zvedavy na Stalloneov THE EXPENDABLES (2010), kde si zahralo viacej akcnych hviezd... 01.06.2010 _______ Dolph Lundgren - (Xander Ronson) +++ Nan Yu - (Anika) +++ Xue Zuren - (Ang Shaw) +++ William Shriver - (Chambers) +++ Raicho Vasilev - (Zhukov) +++ NuoMing Huari - (Sonia) +++ Produkcia: Dolph Lundgren +++ Hudba: Larry Cohen +++

Darkman (1990)

Nechapem, ako sa mi tento film mohol celych 20 rokov vyhybat, ked prave tieto tipy filmov mam najradsej a o to viac, ked ho natocil Sam Raimi. Stvrtu hviezdicku nedavam preto, ze by si ho tento film zasluzil, ale preto, ze si viem predstavit, ako by som sa pred 20-timi rokmi na tomto filme bavil a urcite by som si ho s chutou pozrel i viackrat, pretoze chyby som vo filmoch vtedy nevyhladaval. Proste je to nenarocna zabava, ani chvilku som sa nenudil a naslo sa tam aj par brutalnych scen, teda nie je to natocene aj pre deti, tak ako SPIDER-MAN (2002)... 29.05.2010 _______ Liam Neeson - (Peyton Westlake / Darkman) +++ Frances McDormand - (Julie Hastings) +++ Colin Friels - (Louis Strack Jr.) +++ Larry Drake - (Robert G. Durant) +++ Jessie Lawrence Ferguson - (Eddie Black) +++ Ted Raimi - (Rick) +++ Bruce Campbell - (Muž na konci filmu) +++ Hudba: Danny Elfman +++

Sophiina volba (1982)

Zaujimavy scenar, pri ktorom mohla Meryl Streep ukazat svoj herecky talent, kedze to bol jeden z tych prvych filmov na zaciatku jej hereckej kariery a hned dostala svojho prveho Oscara za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe. Taktiez aj pre Kevina Klinea to bol zaciatok a z mojho pohladu by si tiez zasluzil aspon nominaciu za tuto ulohu, ale to sa mu podarilo o par rokov neskor, ked ho John Cleese vdaka tejto ulohe obsadil do komedii RYBA JMENEM WANDA (1988) a nielenze bol nominovany, ale hned dokazal nominaciu premenit na Oscara. Jediny Peter MacNicol mi tam nesedel, nech sa uz akokolvek snazil, pretoze mal smolu, ze u mna bol zaskatulkovany ako komedialny herec z filmov napriklad KROTITELE DUCHU 2 (1989), DRAKULOVINY (1995) alebo MR. BEAN: NEJVETSI FILMOVA KATASTROFA (1997). Ale naspät k filmu Sophiina volba. Prva polovica je cisto dialogova medzi spominanymi troma protagonistami a az v druhej polovici filmu pridu na rad desive a smutne sceny z koncentracneho tabora. Je zaujimave, ze sa uvazovalo aj o obsadeni Magdy Vasaryovej do ulohy Sophie... 29.05.2010 _______ Meryl Streep - (Sophie) +++ Kevin Kline - (Nathan) +++ Peter MacNicol - (Stingo) +++ Rita Karin - (Yetta) +++ Stephen D. Newman - (Larry) +++ Greta Turken - (Leslie Lapidus) +++ Josh Mostel - (Morris Fink) +++ Produkcia: Alan J. Pakula +++ Hudba: Marvin Hamlisch +++

Absolvent (1967)

Zabavny film, pri ktorom ma zaujimalo, ake nasledky bude mat ten flirt, akym smerom sa bude dej poberat a ci vzda Ben lasku k Elaine alebo ci pojde aj cez mrtvoly, len aby s nou mohol byt? Pochvalit musim kameru za niektore skvele zabery so zaostrovanim (zasluzena nominacia na Oscara) alebo scena kde bezi Hoffman za autobusom a bez strihu nastupi a sadne si ku Elaine. To by ma zaujimalo, ci tu scenu natacali iba raz, alebo sa chudak Dustin x- krat nabehal :-) Ale chvilkami tam boli trosku nudne sceny, trebars ked siel Ben na svoje narodeniny do bazenu, avsak film po väcsine zachranila krasna hudba od Simona a Garfunkela a mozno aj vdaka nej sa stal Absolvent kultovym filmom. Skoda len, ze ten film skoncil trosku predcasne, ta akcia na konci by mala este urcite nejake vyvrcholenie. Film ziskal jedneho Oscara za najlepsiu reziu Mikea Nicholsa. Nominovany bol aj za najlepsi film, avsak v roku 1968 mala väcsie stastie kriminalna drama V ZARU NOCI (1967), dalej za herca v hlavnej ulohe bol nominovany Dustin Hoffman, avsak sosku vyhral Rod Steiger za dramu V ZARU NOCI, za herecku v hlavnej ulohe bola nominovana Anne Bancroft, ale sosku jej vyfukla Katharine Hepburn za romanticku komediu HADEJ, KDO PRIJDE NA VECERI (1967) a do tretice aj Katharine Ross bola nominovana za herecku vo vedlajsej ulohe, avsak v jej kategorii mala väcsie stastie Estelle Parsons za kriminalnu dramu BONNIE A CLYDE (1967)... 29.05.2010 ______ Dustin Hoffman - (Benjamin Braddock) +++ Anne Brancroft - (Pani Robinsonová) +++ Katharine Ross - (Elaine Robinsonová) +++ Murray Hamilton - (Pán Robinson) +++ William Daniels - (Braddock - Benov otec) +++ Elizabeth Wilson - (Pani Braddocková) +++ Brian Avery - (Carl Smith) +++ Hudobná sekcia: Simon & Garfunkel, Dave Grusin, Mike Deasy +++ Producenti: Joseph E Levine, Lawrence Turman +++

Okamžik vzkříšení (2008)

Dost zvlastny, chvilami tazky film, kde som sa nemohol stale koncentrovat, pretoze niektore sceny ma nudili. V tom koncentraku to Goldblum nemal lahke, ale kedze tam musel napodobnovat psa, tak to bola jedina sanca, ako prezit vojnu, ale nasledky to malo aj na jeho neskorsi zivot. Je to drama natocena tak zvlastnym sposobom, ze jej nedokazem dat 4 hviezdicky a nedokazal to zachranit ani moj oblubeny herec Jeff Goldblum, ktory zahral svoju ulohu presvedcivo a skvele... 27.05.2010 _______ Jeff Goldblum - (Adam Stein) +++ Willem Dafoe - (Komandant Klein) +++ Derek Jacobi - (Dr. Nathan Gross) +++ Joachim Krol - (Abe Wolfowitz) +++ Hana Laszlo - (Rachel Schwester) +++ Ayelet Zurer - (Gina Grey) +++ Moritz Bleibtreu - (Joseph Gracci) +++ Hudba: Gabriel Yared +++

Boxer (1997)

Jim Sheridan natocil aj lepsie filmy, na ktore nikdy nezabudnem, ako napriklad na dramu VE JMENU OTCE (1993), v ktorom si taktiez zahral Daniel Day-Lewis a v ktorom ukazal este väcsi herecky talent, ako v tomto filme. Tym ale nechcem povedat, ze by bol Boxer na zahodenie. Bavil ma tiez, pretoze problematika nacionalistickej IRA - teda Irskej republikanskej armady alebo nenavist medzi protestantmi a katolikmi je zaujimava tema a zaroven aj zamyslenie sa nad tym, ze extremny nacionalizmus neprinasa v ziadnej krajine nic dobre a rozostvava proti sebe ludi, ktori by chceli v klude a pokoji zit, ale nie je im to dovolene... 27.05.2010 ______ Daniel Day-Lewis - (Danny Flynn) +++ Emily Watson - (Maggie) +++ Brian Cox - (Joe Hamill) +++ Maria McDermottroe - (Betty) +++ David McBlain - (Sean) +++ Ciaran Fitzgerald - (Liam) +++ Produkcia: Jim Sheridan +++ Hudba: Gavin Friday, Maurice Seezer +++

Doktor Živago (1965)

Niet pochyb o tom, ze reziser David Lean vedel natocit velke vypravne filmy a v case premiery jeho filmov museli mat obrovsky divacky ohlas a taktiez aj Akademie. Dlzku LAWRENCA Z ARABIE (1962) som zvladol asi najlepsie, o nieco menej som zniesol o trosku nudnejsiu CESTU DO INDIE (1984) a nieco medzitym je Doktor Zivago. Nemozem povedat, ze by bol film zly, len proste tu dlzku niekedy naozaj nemozem zniest, akokeby bolo Davidovi luto natoceneho materialu a okrem toho mi chybali informacie, v ktorych rokoch sa mnohe sceny odohravali, kedze roky utekali rychlo. Viem, ze tam boli spominane vojny alebo Lenin, ale aj tak by som privital presnejsie roky. Takze skoda niektorych zbytocnych usekov a pridal by som aj tu 4 hviezdicku. Film mal az 10 nominacii a z nich ziskal az piatich Oscarov skor z technickych kategorii, ale aj za krasnu hudbu od Maurica Jarreho, ktoreho si urcite zasluzil. Z nominacii zostali herec vo vedlajsej ulohe Tom Courtenay, avsak Oscara ziskal Martin Balsam za ulohu v romantickej komedii A THOUSAND CLOWNS (1965). Dalej reziser David Lean a najlepsi film, avsak v konkurencii boli vitazmi v oboch kategoriach reziser Robert Wise za muzikal ZA ZVUKU HUDBY (1965)... 26.05.2010 _______ Omar Sharif - (Yuri) +++ Julie Christie - (Lara) +++ Geraldine Chaplin - (Tonya) +++ Rod Steiger - (Viktor Komarovsky) +++ Alec Guiness - (Yevgraf) +++ Tom Courtenay - (Pasha) +++ Siobhan McKenna - (Anna) +++ Tarek Sharif - (8 ročný Yuri) +++ Klaus Kinski - (Kostoyed) +++ Hudba: Maurice Jarre +++

Poslušně hlásím (1957)

Na pokracovani DOBREHO VOJAKA SVEJKA (1956) sa nic nezmenilo, humor je stale rovnaky. Svejk je proste taky sympaticky imbecil, ze je vlastne genius a jeho privadzanie do zurivosti svojich nadriadenych ma dokaze vzdy rozosmiat :-) ... 24.05.2010 _______ Rudolf Hrušínský - (Švejk) +++ Svatopluk Beneš - (Nadporučík Lukáš) +++ Jaroslav Marvan - (Strážmistr Flanderka) +++ Miloš Nedbal - (Generálmajor von Schwarzburg) +++ Fanda Mrázek - (Závodčí) +++ František Filipovský - (Dub) +++ Vlastimil Brodský - (Maďarský infanterista) +++ Hudba: Jan Seidel +++

Hard Boiled (1992)

Na rok 1992 je to aj dnes nadupany akcny thriller. Sice v prvej polovici to bolo pre mna trosku neprehladne, hlavne co sa tykalo prestreliek, ale v druhej polovici mi to vynahradila v nemocnici nekonecna brutalna akcna prestrelka s vybuchmi a dramaticke boli aj sceny so zachranovanim deti, takze toto u mna nemohlo dopadnut zle a preto si film zasluzi jednoznacne plny pocet 5 hviezdiciek... 23.05.2010 ________ Yun-Fat Chow - (Insp. ´Tequila´ Yuen) +++ Tony Leung Chiu Wai - (Tony) +++ Teresa Mo - (Teresa Chang) +++ Philip Chan - (Pang) +++ Philip Kwok - (Mad Dog) +++ Anthony Wong Chau-Sang - (Johnny Wong) +++ Hoi-Shan Kwan - (Pan Hoi) +++ Wei Tung - (Foxy) +++ Hudba: Michael Gibbs +++