Kosmo (2016) (seriál)

Jasně a stručně: Tomáš Baldýnský udělal vtipný, chytrý seriál reflektující současnou společnost a politiku pomocí kvalitní, jemné satiry a dialogů ve stylu britského humoru. Odvážný projekt, který si myslím vyšel na jedničku. Jen tak dál.

Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou (2016) (seriál)

Jak si dva kamarádi vzali trochu delší dovolenou a místo do Chorvatska dojeli až na vrchol Himalájí. Autem a pak na lyžích. Opravdu zajímavá doku-reality série, bez zbytečné turistické omáčky. Kamera i komentář se primárně soustředí na přírodu a lidi. Je to jednoduchá kombinace, ale tady funguje na jedničku. Pokud vás nebaví Discovery Channel a podobný kraviny, tak vřele doporučuji

Pasažéři (2016)

Moc pěkná výprava a vizuál a to nemyslím jen Jennifer Lawrence. Celkově vzato jsem příjemně překvapen, jak dobře ten film šlapal a příběh nikde nedrhl v patosu nebo trapném ždímání emocí. Jasné, je to takové hodně umělé, ale tady to zkrátka drželo ku spolu. Film stojí na emocích mezi naší ústřední dvojici, která to naštěstí herecky zvládla velmi dobře, jinak by to byla hodně velká tech-sci fi nuda. Passengers hodně tlačí na romantiku, ale neměl jsem s tím nějaký problém. Stojí za shlédnutí, i když jste fanoušci Star Treku nebo Star Wars.

Příchozí (2016)

Slušné sci-fi které nabízí vynikající vědeckou stránku propletenou s okouzlujícím vizuálem, střihem i kamerou. S příběhem je to horší: po celý film jsem jasně cítil tu lehce napínavou mystickou linku, ale nemohl jsem se na ni zkrátka myšlenkově naladit. Koncept příběhu je hodně komplexní a hodně "jiný" a ačkoli ho považuji za relativně zajímavý, tak jsem si z něj moc neodnesl a až na samotný závěr bohužel nenabídl hlubší ideu.

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

Tady asi není moc co řešit. Pro fanoušky série je to klasická postapokalyptická řežba, kde Alice střílí jednoho hnusáka za druhým. Tedy: lidi i jiné zmutované fešáky. Pro ostatní naprostá slátanina. Za mě standardní díl Residentu, který snad už konečně završil příběh a divák tak konečně přestane mít guláš jak v postavách, tak v ději samotném. Asi bych další spíš jen dvě hvězdy, ale Milla Jovovich, má pořád něco do sebe a společně s dobrou akcí to vychází na tři.

Semestr (2016) (seriál)

Adam Sedlák zvolil zajímavou formu a i ten obsah je občas ke koukání pokud si rádi utahujete z hipsterů a pojem Generace Y vás nechává v klidu, i když podle definice do ní spadáte. Semestr je odlehčená sonda do reality sociálních sítí a "problémů" mladé generace. Jsou zde klasická klišé, klasické dialogy o ničem a povrchní, občas dost nepříjemní lidé. Četl jsem článek, kde režisér vysvětloval že to byl záměr a že chtěl ukázat to negativní v dnešní "realitě" Facebooku. Ok, ale já to tam moc neviděl. Postavy nejsou nijak ironicky přetažené a seriál nemá možnost to dohnat v dodatečných scénách. Díly jsou na webseriál moc dlouhé a někdy je skypové tlachání už nesnesitelné. Nicméně, příjemně překvapil závěrečný díl, kdy postavy takříkajíc padnou na hubu a divák konečně uvidí praskající bublinu falešných vztahů a neupřímnosti.

Snowden (2016)

"Máte už přelepenou web kameru na svém notebooku?" Oliver Stone, matador politického dramatu opět míří vysoko a do snímku obtiskl svůj filmařský um v nejčistší podobě. Scenáristicky vyšperkované téměř k dokonalosti, vizuálně úchvatné, herecky bez debat vynikající. Samotný příběh Snowdena je podán velmi pečlivě, jsou předloženy jeho motivace a kompletní přeměna jeho myšlení. Divák tak může zaujmout svůj vlastní postoj na základě dostupných informací. A o tom to celé je. Stone si občas rýpne do vlády, ale nedělá to nijak prvoplánově a ideologicky. Naopak, film se snaží o aktivaci občasné odpovědnosti a ponechává vážné argumenty "volně" k diskuzi. To jak moc jste předkládanými skutečnostmi zneklidněni, nechává snímek na vás.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Starý, dobrý Star Trek v moderním hávu s epickými efekty a výpravou. Klasika ve všech směrech: od příběhu po postavy. Nejsem hard core fanoušek, takže jsem zřejmě neodchytil všechny souvislosti a dialogy, tak zde jednoduše napíši, že mě to bavilo a už se těším na další mezihvězdnou výpravu.

Stranger Things (2016) (seriál)

Stranger Things mají přesně to poctivé retro kouzlo, co tu už dlouho chybělo. Jako by to snad natočil Steven Spielberg, protože si nejednou nostalgicky vzpomenete na film E.T. V této sérii vše funguje skvěle už od začátku: kvalitní postavy a příběh, který očividně kopíruje kde co, ale podle mě to vůbec nijak nevadilo. Celková stylizace do retra a mírného klišé tady nepřestavuje vůbec žádný problém. Zajímavé je i prolínání dětského a dospělého vidění světa, které doplňuje napínavou atmosféru. Všechny milovníky dobové hudby potěší soundtrack, kde se to temnými tóny synťáků jen hemží. (hodnocení po 1. sérii)

Tohle je náš svět (2016)

Myslíte si, že jste jiní? Film není o boji proti společnosti, nebo snad o tom, že teď hned všeho necháte a poběžíte do lesa, tam ulovíte jelena vlastníma rukama, pak rozděláte oheň křesadlem a večer, po té co jste se vrátili z dlouhé tůry si přečtete Platona. Ne. Captain Fantastic je (dle mého) o životních prioritách, o tom, co nás dělá šťastnými a o tom, co vlastně chceme. Nečekejte agitační proslovy. Film vše dávkuje postupně a velmi jemně. Skrytě, v pěkně natočených scénách a promyšlených dialozích, zanechávající v mysli diváka jednu kritickou otázku za druhou. Občasný černý humor jen dokresluje druhotnou linku filmu, že ne vše se má brát tak strašně vážně. Je poněkud těžší vystihnout ústřední myšlenku celého filmu. Je to spíše skládačka různých myšlenek a náznaků co je asi tak na současném světě špatně a co bychom měli dělat jinak. Odpovědi musí najít divák sám.