Hardcore Henry (2015)

Hardcore Henry je moc pěkná, přímočará, brutální podívaná ozvláštněna pohledem kamery z první osoby. Pokud by někdo zfilmoval některou z knih Jiřího Kulhánka, tak by to možná vypadalo takhle nějak. Co musím vyzdvihnout je špičkové technické zpracování a efekty. Veškeré zabíjení vypadá velmi věrohodně. Jednotlivé bojové scény na sebe plynule navazují a dotváří tak pocit nepřetržité akce. Samozřejmě musíme přistoupit na logiku nesmrtelnosti hlavního hrdiny, ale to zde zapadá do konceptu filmu takže s tím jsem problém rozhodně neměl. Trochu bych ale doladil scénář, vymakané souboje jsou fajn ale v druhé polovině začnou trochu nudit. Navíc, dle mého by pomohlo, kdyby se film nebral tak vážně. Ok, byly tam přímé i nepřímé reference na herní a popkulturní symboly, ale trochu přikořenit dialogy a lépe promyslet dějovou linku by neuškodilo. Na závěr ještě pochválím soundtrack, který díky své multižánrovosti rozhodně zaujal a některé fláky celkem slušně sarkasticky doplňovaly film.

Hrajeme s Alim (2015) (pořad)

"Publicistický" pořad :D. Jediný, koho jsem tam znal byl Martin Rota. Zbytek vystupujících neznám a snad ani nechci. Nulová režie a scénář, chaotické dialogy, divák nemá páru o čem je řeč. Humor žádný. Pro "malé děti" toto musí být splněné přání...

Chappie (2015)

Yes! Blomkamp jede dál svoje futuristické bomby a nemíní ubrat. Chappie je plný nekompromisního cyberpunkového motivu na jedné straně a lehce dětinského příběhu na straně druhé. Je to šílená kombinace, ale tady to prostě funguje. Scény jak na houpačce a nikdy nevíte, co pan režisér vytáhne za minutu. Hudba duní, postavy komicky přehrávají, všechno vybuchuje a lítá a do toho je zde ona nezodpovězená: může člověka nahradit robot? Blomkamp si s touto ústřední myšlenkou krásně hraje a váš názor asi bude přelívat sem a tam po celou dobu filmu. Ve filmu je několik celkem povedených filozoficko-morálních narážek na otázky, na které se v rámci běžného myšlení jen těžko hledá odpověď. I to, dělá z filmu hodně dobrý počin v sérii scifáren od Blomkampa.

Já, Earl a holka na umření (2015)

Nepopulární kluk a holka s rakovinou. Možná si říkáte, to už tu bylo. Ne, nebylo. Poctivý, krásně pohlcující film ve kterém jsou hlavní postavy tak obyčejné a zároveň zajímavě vykreslené, že dohromady tvoří ucelenou, sebeironizující a zároveň trpkou podívanou. Jednoznačně vynikající herecké výkony všech i neznámých postav (znal jsem jen Olivii Cooke). Vynikající soundtrack jen podtrhuje jakou péči tvůrci snímku věnovaly. Zajímavý je každopádně i styl vyprávění a důsledně vymyšlené záběry a scény obsahující netradiční drobnosti a reference na skutečné filmy. Scénář se drží hlavní dějové linky jasně vytyčující tvrdou realitu. Žádné romantické úlety, žádné teenage šílenosti, žádná sladká poselství na konci filmu. To je asi to, co na tomto filmu nejvíce oceňuji. Ano, tvrdé a nekompromisně podané. Po skončení film rozhodně zanechá hluboký zážitek a témata k přemýšlení.

Jeden rok s Fulbrightem (2015) (seriál)

Jednotlivé díly dávají dobrou představu o tom proč chtějí mladí vědci odjet dělat vědu za oceán, co od toho čekají a jak se utkají s tím či oním problémem. Zároveň je zde celkem vidět dobrý cit pro režii a střih, takže těch 26 minut je smysluplně využito a kromě samotných „fulbrightistů" máme možnost poznat prostředí, kam odejeli a nebo lidi kolem. Trochu mě ale mrzelo, že je v některých dílech málo vysvětleno o co přesně v jejich výzkumu jde.

Kung Fury (2015)

Neměl jsem vůbec tušení, že se nějako jako Kung Fury vůbec chystá, takže jsem do toho šel bez sebemenšího očekávání. Myslím, že na krátkometrážní film financovaný fanoušky je to hodně slušný počin. Kung Fury je bláznivá jízda kombinující dějovou linku akčních snímků z 90. let, a šílené, takřka bizarní nápady, něco na způsob Robot Chicken nebo cokoli na Adult Swim. Celkové pojetí obrazu VHS je více než příhodné, efekty nadprůměrné. Jediný opravdu výrazný je hlavní hrdina, který vypadá jako syn Toma Cruise s hlasem Batmana. Ostatní herci nic moc. Děj jako takový je hodně dobrá slepenina. Ale celkem drží, tedy kromě slabší části před zabitím Hitlera. Mimo jiné lze vypozorovat mnoho odkazů na velmi známé filmy, seriály a jiné pop kulturní symboly (pravděpodobně jsem nepoznal všechny, ale i tak jich tam bylo hodně). Jako bonus jsou občas velmi vychytané hlášky, pronesené v tu pravou chvíli. Možná kdyby se tak 10 min. ubralo byla ba to fakt pecka.

Malý princ (2015)

Krásný příběh plný emocí s velmi významným poselstvím pro dospělé.

Marťan (2015)

Ridley Scott natočil vynikající poctu lidskému vědění a neutuchající touze jít dál a posouvat hranice možného. Marťan není o filozofování nebo přemítání coby kdyby. Je o tvrdé dřině, hodinách studia a praktickému přístupu k neočekávaným problémů. To je to co dělá film překvapivě skvělým. Je zde možné vypozorovat antologii k našemu všednímu životu. Nejednou se můžeme dostat do zdánlivě slepé uličky a to ani nemusíme být na Marsu, ale na Zemi. Samozřejmě zde hraje roli i případná souhra náhod, podepřená špičkovým technickým vybavením, ale přesto The Martian má zcela jasné poselství o tom, že naše snaha se dřív nebo později vyplatí. Nevím co dodat, nemohu najít jednou vteřinu filmu kdyby se mi něco nelíbilo. Scott pořád umí a tady to dokázal jednoznačně.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Klasické špionážně akční drama s Cruisem. Ve filmu není nic výjimečného co by přesahovalo rámec žánru, nebo jen nějak inovovalo sérii. Natočen je film dobře, postavy hrají to svoje, žádné překvapení se nekoná. Celkem nuda, dalo by se říci. Rogue Nation navazuje na předchozí díl tím, že se scénárista zase tak nějak nemohl rozhodnout jakým směrem se série bude ubírat. Bohužel divák, tím hodně trpí.

Mr. Robot (2015) (seriál)

root@csfd.cz: /home/don82/komentare# cat mrrobot.txt Naprostá pecka. Čekal jsem, že to bude dobré, ale že tak moc, to tedy ani ve snu. Mr. Robot vás dostane hlavně svojí hutnou a velmi autentickou atmosférou tajemna, která zákonitě musí zakrývat každého asociálního jedince, vyloučeného ze společnosti. Seriál si nehraje na líbivost, nejsou zde žádné "hype" věci. Téma hackingu je zde zpracováno opravu realisticky a kdo se v této oblasti pohybuje určitě mi dá za pravdu. Zpracování brilantní. Každá scéna a dialog (nebo spíše monolog) zanechává jen chlad a nejistotu ve vaší mysli, spojené s chtíčem vědět víc. Já se teď jen modlím, aby byly další díly alespoň stejně dobré._____EDIT po shlédnutí první série: Od třetího dílu Mr. Robot rozjel naprostou psychadelicky paranoidní napnutou jízdu že jsem každý díl dokoukával s otevřenou pusou. Eliot je nejlépe napsaná postava od doby Waltera Whita z Breaking Bad. Totálně pohlcující seriál pro lidi, jako jsem já, kteří se vyžívají se v analýzách postav. Oceňuji naprostou svobodu tvorby která sálá z každé scény a jasně ukazuje maximalizovanou snahu nepodléhat konvencím. Mr. Robot není jistě pro každého, rozhodně to není mainstreamová záležitost. Ale pokud chcete něco úplně jiného, než jste doposavad pravděpodobně v televizi sledovali, tak je Mr. Robot jasná volba