Hráč: DragonSlayer666 (2017) (seriál)

Žánrový seriál který s finskou pečlivostí ukazuje e-sport ne jako dětinský koníček pro pár nerdů, ale jako zálibu které musíte věnovat opravdu hodně ze sebe. Nejde jen o vítězství a prohry, ale i o otázky rodiny, věrnosti a pevnosti navázaných kamarádství. Krátké epizody jednoznačně seriálu svědčí a příběh se zajímavě vyvijí velmi rychle, tak jak je i pro CSko velmi podobné. Všechny tři série na iVysílání: https://www.ceskatelevize.cz/porady/14857353302-dragonslayer666/

Hrajeme s Alim (2015) (pořad)

"Publicistický" pořad :D. Jediný, koho jsem tam znal byl Martin Rota. Zbytek vystupujících neznám a snad ani nechci. Nulová režie a scénář, chaotické dialogy, divák nemá páru o čem je řeč. Humor žádný. Pro "malé děti" toto musí být splněné přání...

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Korejské bruální Battle Royale se vším všudy. Nekompromisně natočeno. Kamera je ostrá jako břitva, emočně pulzující scény jsou na jedničku. Osobně jsem ale čekal od příběhu trochu víc, i když samotný závěr pozitivně překvapil.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Úžasná cesta proti proudu času k začátkům filmu v jeho nejosobnější a nejúchvatnější podobě. To, co chtěl v tomto filmu Scorsese ukázat je jasné: takhle se tenkrát točilo, takhle se to tenkrát dělalo, takhle to na diváky působilo a to jak se s tím dnešní divák vyrovná je jen na něm. Hugo je navíc perfektní ve své komorní atmosféře, a poctivému vyprávění. Nemá cenu se více rozepisovat o tom proč Scorsese tento film natočil a jak jinak by mohl být pojat. Tohle se prostě musí vidět.

Hunger Games (2012)

Chtěl jsem tomuto novodobému "fenoménu" dát šanci, ale moje obavy se vyplnily. Nejen že je potřeba degradovat (to je ještě slušný výraz) upírské filmy pomocí Twilightu, ale nyní je potřeba točit "sci-fi" pro mladé, ale tak, aby to bylo falešně mírumilovné, prostě vhodné i pro 12 holky. Hmm. Takže tu máme opravdu hloupoučké převedení knihy (o které jsem nikdy neslyšel, ale to nevadí) na plátno. Zda je kniha stejně špatná a film to jen zrcadlí je otázka spíše na fanoušky knihy. Jde hlavně o to, že film působí přihlouple a povrchně. Vše je přizpůsobeno tomu, aby byl mladý divák připoután na hlavní hrdinku, aby jí fandil. Vše ostatní je tak nějak druhořadé. První půlka je klasický úvod, nic extra ale celkem mě to navnadilo. Následně jsem tedy čekal, že konečně dojde na tu řežbu. Pominuli fakt, že většina soupeřů se tak nějak oddělá navzájem a nebo náhodou, tak vlastně hrdinka zabije jen jednoho soutěžícího a to ještě tak, že je vše morálně v pořádku, protože on si zasloužil zemřít a ona ne. Většinu času tak vidíme, jak běhá po lese a nebo mluví s kolegou z týmu. Zbytek je čistá pohádka s předvídatelným koncem. Logika filmu je tak trochu založena na scénách typu "deus ex machina" a nic hlubšího v přemýšlení postav prostě není. Děj je strašně korektní a uhlazený. Kde je ta tvrdost, neoblomnost a rebelie? Asi pod rohem hojnosti, ale ve filmu ne. Je tak paradoxně vytvářeno něco, co by se dalo nazvat jako nechtěné poselství tohoto filmu: Reality show jsou špatné, ale stejně je fakt zábava se na ně dívat, hlavně kdy jde o "jemné" zabíjení teenagerů." Tím bych to ukončil a myslím, že další pokračování této ságy klidně vynechám.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Inu, když je venku vedro k padnutí, je potřeba mozku připravit něco nenáročného a třetí Hunger Games jsou tím pravým. Jistý posun od nudné dvojky a celkem zábavné jedničky tady rozhodně je. Už se nebojuje v aréně ale sledujeme Katniss, jak se přidává k hnutí odporu. Atmosféra je hodně jiná, temnější a občas i mírně hardcore (scéna s lebkou jak z Terminátora a občasné, opravdu lehké orwellovské fungování společnosti) Opět jsou zde nějaká ta morální a jiná dilema, jak se rozhodnout co možná nejlépe, aby se vlk nažral a Peeta zůstal na živu. Akce zde moc není. Nicméně, když už se něco děje, tak je to natočeno až překvapivě dobře: davové scény, výbuchy a jiné efekty. Bohužel, těchto scén je ve filmu jen několik (určitě ne víc jak 5). Také některé scény jsou celkem snesitelně zkomponovány a mají celkem slušnou atmosféru, ale to jen do doby než někdo promluví. Nemůžu si pomoci, ale podle mě ten, kdo má na starosti scénář se musí vyžívat v debilních dialozích kde se jede jedna perla za druhou. Ve výsledku jsem se tak pousmíval ve scénách kde mají zřejmě mladší diváci brečet dojetím. Když k tomu přidám některé velmi bizarní myšlenkové pochody a průměrné hraní, vyjdou mi opět dvě hvězdy.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Naivně jsem si myslel, že když vyměnili režiséra, že by dvojka nemusela být tak špatná a že bych snad mohl Hunger Games znovu přijít na chuť. Jednoduše řečeno: opět zklamání. Měl jsem občas dost silné déjà vu, protože emoce, atmosféra i chování postav je bez ostychu okopírovaná z jedničky. Tady se první hodinu vlastně nic neděje, nějaké to vykecávání a citové výlevy, pubertální mládež si přijde na své. Na druhé straně, občas se ve filmu objevila scéna kde jsem se celkem slušně bavil na účet hlavních postav. Ale tvůrci si za tu můžou sami, protože různé dialogy a směřování děje je tak neskutečně naivní a zábavně "hloupoučké", že jsem si až myslel že to je záměr a že se ve filmu kromě primárního děje skrývá i jakási vyšší vrstva, kdy byly do scénáře propašovány sarkastické narážky na sebe sama. Ale spíš ne. Prostě, co mělo fungovat jako hluboká citová a emoční podívaná to nefungovalo a výsledkem je opět plytké okecání kdejaké malichernosti. Takže, když jsem se po cca hodině a tři čtvrtě konečně těšil na arénu a na jatka, netušil jsem, že přijde jakási zmatená série boje, útěku, zase povídání si (tentokrát na pláži), zase útěku, zase boje (kde není žádná krev)... pak se udál "opravdu" nečekaný "zvrat" a byl konec. Sakra, kde je nějaké epické finále? Když už nic, tak to bylo alespoň v jedničce a dali se na to dělat vtipy. Byl jsem podveden! Už mám dost té neviditelné revoluce která se odehrává "kdesi". Dočkám se pokračování kde bude konečně Katniss střílet šípy do hlav přisluhovačů totalitního světa? Samotný závěr něco naznačuje, ale bojím se, že budu zase zklamán. Ale za tu srandu by to stát mohlo.

Hvězdná pěchota (1997)

Kill Em All! Klasika z devadesátek, která je i po letech mnohými diváky nepochopena. Jde o satiru na všechny ty vážně míněné sci-fi ve kterých se bojuje o "vyšší zájem", které jsou plné falešných hrdinů a "spravedlivého" válčení. Starship Troopers představují budoucnost kde válka nemusí mít nějaké lidské ospravedlnění, stačí když si pustíte zprávy a tam Vám to vše řeknou. Chcete si zastřílet? Není problém, brouků je vždy dost. Jak zde již mnozí napsali. Paul Verhoeven musel zřejmě pracovat na pokraji šílenství, tolik násilí a směsici klišé s cynickým příběhem by si asi nikdo jiný nedovolil. V rámci velmi omezeného sub-žánru je to klenot pro ostatní naprostá nestravitelnost.

Chalupáři (1975) (seriál)

Letní pohoda. To je co tento seriál vystihuje, všichni osvědčení herci na jednom místě a typický ladně sarkastický humor.

Chappie (2015)

Yes! Blomkamp jede dál svoje futuristické bomby a nemíní ubrat. Chappie je plný nekompromisního cyberpunkového motivu na jedné straně a lehce dětinského příběhu na straně druhé. Je to šílená kombinace, ale tady to prostě funguje. Scény jak na houpačce a nikdy nevíte, co pan režisér vytáhne za minutu. Hudba duní, postavy komicky přehrávají, všechno vybuchuje a lítá a do toho je zde ona nezodpovězená: může člověka nahradit robot? Blomkamp si s touto ústřední myšlenkou krásně hraje a váš názor asi bude přelívat sem a tam po celou dobu filmu. Ve filmu je několik celkem povedených filozoficko-morálních narážek na otázky, na které se v rámci běžného myšlení jen těžko hledá odpověď. I to, dělá z filmu hodně dobrý počin v sérii scifáren od Blomkampa.