Chlast (2020)

Pít, či nepít? Toť otázka. Dánská kinematografie nikdy nezklame. Vybroušené drama se vším všudy. Jak se člověk zachová v určitých situacích? A pomůže mu alkohol? Je pak život jednoduší? Nebo složitější? Kdo ví? Ale proč to nezkusit zjistit. Film se nesnaží postavit na stranu pro, ani proti. Laskavý divák nechť posoudí, která z našich hlavních postav byla na konci na tom lépe, než na začátku děje.

I Am Not Okay with This (2020) (seriál)

"Heey!" Mnohé určitě navnadilo to, že na plakátech je: od producentů Stranger Things a režiséra The End of the F***ing World, takže divák logicky očekává jakési prolnutí obou seriálů. Ono to tak ve výsledku je, ale jen trochu a já osobně jsem měl trochu vyšší očekávání. Hlavní těžiště příběhu tak nějak osciluje právě mezi tématem nadpřirozena (ST) a divných teenagerů-outsiderů (TEotFW), ale jako by tvůrci nedokázali scénář pořádně "rozjet". První dva až tři díly jsou v pohodě, takové to na seznámení s celkem zajímavými postavami. Jako proč ne, ale pak následuje rozpačité přišlapávání na místě, děj stagnuje a divák má pocit, že se do těch 20 minut vleze kdejaká malichernost, ale to podstatné pořád nikde. Závěr série spěje k celkem předpokládanému. Já osobně jsem se u scény na plese hodně nasmál. Každopádně, tvůrci si pěkně vše nachystali na druhou sérii, takže doufám, že ta už bude svižnější. Netflix už zná svoje ovečky a ví co jim naservírovat, tak je nejvyšší čas z jinak skvělých herců vytáhnout co se dá.

Jednotky vesmírného nasazení (2020) (seriál)

Steve Carell a John Malkovich jsou ve Space Force super, díky nim jejich postavy získaly osobitý styl a přesně jim sedí. Vzájemná chemie zeleného mozku se srdcem na správném místě a lehce neurotického vědce je hlavním tahounem tohoto seriálu. Vše ostatní, jak příběh, tak postavy, je prvotřídní vata. Vycpávka, která jen navozuje dojem, že drží při sobě a tak tak se nerozpadne. Nakonec to s odřenýma ušima doklepe do 10. epizody. Gagy lehce nadprůměrně vymyšlené, humor je celkem dobře naladěn a nejrůznější narážky a hlášky více méně fungují, ale na 30 minut každého dílu je to zkrátka málo. Většina dílů nekončí katastrofou právě díky tandemu Carell-Malkovich, který prostě a jednoduše funguje skvěle. Velká škoda, ale scenáristicky i režisérsky spíše lehký podprůměr.

Příběhy nekonečna (2020) (seriál)

Pokud v malbách Simona Stålenhaga vidíte něco jedinečného, až magicky temného a krásného zároveň, splní tento seriál vaše očekávání. Tales from the Loop mají naprosto fenomenální vizuál, hudbu a výpravu. Rozpohybovat knižní ilustrace se povedlo skvěle (i když si myslím, že původní scenérie Švédska by některým scénám slušely více). Vymyslet k malbám příběh je něco neskutečně komplikovaného a téměř nesplnitelného, protože každý si v těch barevných obrazech hledá něco jiného: různé emoce a zcela odlišné chápání atmosféry. Simon Stålenhag je fenomén, jeho lehce znepokojivé, obrazy "tech-venkova", které propojují lidi a všemožné stroje jsou něco, co jsem nikdy jinde neviděl. I přes komplikované zadání, se podařilo přenést dle mého většinu toho co, jsem zažil, při prohlížení maleb. V tomto ohledu mě seriál rozhodně nezklamal. Příběhy v Tales from the Loop mají záměrně pomalý, až roztáhlý styl vypravování příběhu. Záměrně se melancholicky nikam nespěchá, dlouhé záběry s ruchy okolí jsou super, vtáhnou vás do děje a vytváří půdu pro maximální vnímání emocí. Ty jsou v každém díle zcela jiné. Pomalé tempo mi rozhodně nevadilo, nicméně v jistých místech mi nepřišlo dvakrát vhodné, scenáristicky nedotažené. Styl vyprávění tedy rozhodně není mainstream a nemusí vyhovovat kažnému. Stejně tak i vyznění jednotlivých dílů, kdy se jakoby nechávají různé závěry zcela na divácích a vyznění samotných konců se ponechá více méně neutrální. I přes mnohá fatalistická témata s nádechem děsu, temnoty a "chaosu", je z toho cítit klid a takové "smíření s Vesmírem" hlavních postav. Smyčka je sice vymyšlená, ale určitě jsou některé myšlenky přenositelné i do naší reality. Různé interakce lidí a "nadpřirozených", zdánlivě nemožných věcí jevů je super a velmi zajímavou náplní. Valná většina nápadů je zcela originální a nemá obdoby. Tales from the Loop je jednoznačně jeden z nejoriginálnějších seriálových počinů posledních let.

Příběhy nekonečna - Enemies (2020) (epizoda)

Asi nejvíce šokující a znepokojující díl Smyčky. Neskutečně hustá atmosféra, takovou husí kůži jako při sledování tohoto dílu jsem dlouho neměl.

Půlnoční evangelium (2020) (seriál)

Hodně zajímavý existenciální trip plný nejen brutálních WTF momentů, ale i doslova vodopádu hlubokých myšlenek které donutí se zastavit a zamyslet. Vizuální euforie za hranici reálna. Pro plné pochopení je dle mého nejvhodnější dosáhnout jisté (i kdyby jen dočasné) změny vědomí a chápání.

Učitelka (2020) (seriál)

Celkem rozbředlé drama, námět využit tak na půl. Herecky to cele táhne Kate Mara, jinak jsou postavy a scénář dost průměrné. Neurazí, nenadchne.

Zámek a klíč (2020) (seriál)

Musím uznat, že to, co se ze začátku jevilo jako tuctové fantasy se vyvinulo do příjemného seriálu se sympatickými postavami (mrk, mrk Kinsey) a zajímavým "rodinným" příběhem. Tempo více než svižné a v každém díle se divákovi odhalí o něco více z tajemného pozadí, které je ústředním tématem. Diváka to drží v neustálém napětí a tak se přistihnete, že vás prostě a jednoduše baví celá stopáž dílu a vy se těšíte na další. Příjemné překvapení.

Země nomádů (2020)

Poeticky hloubavý film o nesnadné cestě životem a vlastní svobodou. Nedokážu si v hlavní roli přestavit nikoho jiného, než Frances McDormand. Stačí se naladit na tu správnou vlnu a film vás bude unášet podobně jako nikdy nekončící putování v ošuntělé dodávce, která je zároveň i vaším domovem. [Oscar 2021 - Nejlepší film]