Nestyda (2008) odpad!

Ubohost, prázdnota a tupost novodobého českého filmu shrnuta v 82 minutách. Jak může Hřebejk točit takovéto sračky?

Nevědomí (2013)

Příběhově trochu nedotažené, ale za to vizuálně úžasné, obsah a forma mají v tomto filmu opravdu velké třecí plochy. Musím říci, že jsem čekal nějaké prvoplánové, povrchní sci-fi, ale v průběhu mě Oblivion přesvědčil o opaku. O vizuálu se asi nemá moc cenu bavit: je prostě vynikající a společně s přesvědčivým Tomem Cruisem vytváří dobrý základ. Co se týká scénáře, tak osobně jsem už od začátku cítil, že to bude trochu jiný styl vyprávění. Po úvodu jsem byl mírně nesvůj, protože jsem nevěděl co čekat. Atmosféra se sice táhne, ale rozhodně nenudí a jakmile začnou naskakovat nezodpovězené otázky film diváka vtáhne permanentně. Ono je to s tím příběhem vlastně dost na hraně, jelikož tam pár věcí trochu nesedí a některá fakta nejsou dále rozvedena a divák se musí zkrátka smířit s tím, že se vlastně dívá na "sci-fi pohádku", kde je možné vše. Jelikož jsem na klišé ve sci-fi alergický, byl jsem překvapen, jak Joseph Kosinski z toho nakonec vybruslil a myslím že velmi dobře. Oblivion jako celek sice neohromí, ale když se vezmou jednotlivé prvky filmu, určitě poskytne zajímavý zážitek.

Neviditelní (2014) (seriál)

Hodnocení po prvním dílu: Opravdu jsem si přál, abych v tom viděl tvůrci zamýšlenou alegorii, nadsázku a humor, ale bohužel to přes veškerou snahu nešlo. Hlavní problém je (jak jinak a opět) ve slabém scénáři, díky kterému je příběh zadušen utahanými scénami s nikam nevedoucími dialogy a směšně vybranou směsicí českých "klasik" herců, plus neherců (Liška, Voldánová). Nějak nechápu, jak mohl někdo "toto" pustit ven a čekat, že z toho budou diváci nadšení. Možná je to jakási nová vlna seriálů, ve které ČT rezignuje na originální nápady tvůrců a bude produkovat bezmyšlenkovité "vykecávačky" po vzorů komerčních stanic.

Nevinné lži (2013) (seriál)

Hodnocení dílu "Klukovina": Pokud jsou všechny díly stejné jako ten, co jsem shlédl, tak nechápu zdejší vysoké hodnocení. Tento díl se zabývá tématem, který už byl několikrát zfilmován a proto je těžké zde hledat nějaké nové nápady. Bohužel, tvůrci udělali děj děsně fádní, plný klišé a předvídatelných scén a postav. A ne jen to. Samotné jednání postav je hrozně divné a jdoucí proti zdravému rozumu. Například už samotné obvinění učitele je ze strany scénáristů postaveno totálně na vodě. Normální dítě by přece neobvinilo svého učitele jen proto, že ho "štve" a že ho nachytal lézt kdesi v lomu. Snad jen pokud by nebylo nějak narušené, či jinak "divné", to by pak hodně vysvětlovalo. To se ale ve filmu vůbec neobjeví a neřeší. Dalším problémem je, že hodně scén je doslova odfláknutých. Třeba když probíhá vyšetřování, a v záběru je jeden z kluků, tak se jen udělá střih a je tam další kluk. Vůbec například nezazní výslech ani jiná obhajoba učitele. Těchto a podobných drobností je dost a celkově to na mě udělalo dojem "umělotiny" bez hloubky. Samotný závěr je snad největší zklamání, osobně jsem si myslel že to dopadne daleko zajímavěji, ale takhle je zakončení zbytečně prodlužováno. Pokud mám najít něco kladného, tak jsou to herecké výkony, se kterými jsem byl více méně spokojen.

Než skončí léto (2019)

Na tento film se rozhodně nechcete dívat v létě. Já to udělal a bylo to zvláštní. Nevýrazný rozjezd příběhu je poměrně dlouhý, nicméně před polovinou začíná atmosféra poměrně houstnout a potemnělé nálady se už nezbavíte. Syrovost některých scén je dech beroucí a závěr hraničí s emocionální "propastí". Nic pro slabé povahy. Jak už je u těchto inde filmů zvykem, největší kouzlo je v detailech a náznacích. Hledat je musí každý sám. Za mě: tématem těžký, ale krásný film. Eliza Scanlen potvrdila svůj talent z Ostrých předmětů.

NON-STOP (2014)

Musím říct, že jsem minimálně první polovinu byl díky fakt husté atmosféře přikován k obrazovce a čekal, kam se bude děj ubírat. Řekněme že námět je sice slepenina více filmů, ale jako kostra děje celkem funguje a i Liam Neeson hraje super utahaného drsňáka, což sem pasuje opravdu dobře. Problémem, ale je, že se filmu nepodaří udržet tempo děje a hustá atmosféra se postupně rozplývá a ke konci je cítit klišé na sto honů. V poslední fázi filmu mě asi nejvíce zajímalo, kdo to tady je ten "neviditelný terorista". Napadala mě spousta bizarních možnosti, a bavil jsem se tím, které jsou alespoň trochu reálné a které jsou úplně šílené, a díky tomu, že logika filmu nepokrývá úplně všechny detaily, tak si může divák myslet více méně cokoli a stejně by to tam pasovalo. No závěr zde komentovat nebudu, ale pro mne už byl hodně za hranicí toho, co bych ještě unesl. Nicméně, film má v několika scénách opravdu originální prvky a dokazuje využít toho kouzla stísněných prostor letadla. Co jsem ale nerozdýchal, byla neskutečně zbytečná postava, kterou nepřesvědčivě hrála Julianne Moore. Ve výsledku tedy jde o zajímavý žánrový počin s lehce nadprůměrným hodnocením a ten závěr asi sedne každému jinak.

Občanský průkaz (2010)

Celkem věrohodná ukázka normalizačních poměrů, očima mladých lidí. Líbila se mi ta autentičnost, se kterým se jednotlivé postavy projevovali, žádné zjevně vynucené výroky, žádné klišé "o těch špatných". Příběh je zajímavě pospojován z více rovin, což dělá film divácky atraktivní pro všechny věkové generace. Určitě dobrý začátek, jak nám, mladším vysvětlit, jak to tehdy bylo...

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka (2019) (seriál)

Takhle silný kafe jsem tedy rozhodně nečekal! Neskutečně skvěle natočený dokument, při kterém tuhne krev v žilách. Surrealisticky temné a emočně rezonující. "Dějová" linka zanalyzovaná do posledního detailu. Ve všech možných i nemožných aspektech to překonalo moje očekávání a tři hodiny utečou jak voda. Jak už se někde psalo: Realita je mnohdy horší než naše fantasie.

Osmá třída (2018)

Nevšedně natočený epizodní film o jedné obyčejné holce, plné nejistoty a starostí o svoji roli ve společnosti vrstevníků. Velkou devízou snímku je jeho naprostá autenticita hlavní hrdinky. Tvůrci zcela dobře odhalují pravou podstatu pocitů mladého člověka a skrz vnitřní i vnější konfrontaci hledají cestu jak z toho cen. Celkem škoda, že se nepodařilo víc zapracovat na "chemii" celého filmu a tím ho trochu ozvláštnit.

Ostré předměty (2018) (seriál)

Totální psycho schované za jemně tajemnou atmosféru jižanského městečka. Že něco není v pořádku u mnoha postav je zřejmé už od počátku, ale takovou jízdu v posledních dvou dílech, zřejmě nečekal nikdo. Divák musí vydržet takové "nijaké" tempo vyprávění, ale rozhodně to stojí za to.. Korunu nasazuje vynikající Amy Adams, z které místy naskakuje husí kůže za naturalistické ztvárnění Camille. Bezkonkurenční pecka letošní sezóny.