Ad Astra (2019)

Až nyní mi dochází, že zhodnotit Ad Astra není úplně jednoduché. První polovina se dost táhne a divák konfrontovaný s nejistým tempem a plochou hlavní postavou jen tápe. Bylo těžké si představit další hodinu filmu. Nicméně, v polovině se děj "rozlije" do takové hodně zvláštní podoby melancholie a tajemna s lehkým mrazením v zádech. Nečekejte mezigalaktické výbuchy ani hvězdné dobrodružství. Snímek hloubá v duši astronauta a vykresluje jeho pohnutky mysli tváří tvář prázdnotě. Té venku i uvnitř. Toto není Marťan, ani Gravitace a už vůbec ne Interstellar. Žádné pozlátko, žádný potlesk na konci. Film má rozhodně slabá místa, ale to jak moc vám budou vadit je silně subjektivní. Ad Astra je v ledasčem hodně jiné a je jen na vás jak toho využijete.

Bobři v plamenech (2019) (studentský film)

Jasně, že je to česká kopírka Wese Andersona, ale těch 15 minut působí opravu dobře, mile a "originálně".

Boží pokušení (2019)

Hravý epizodní film točící se kolem křesťanské morálky, dospívání a objevování. Líbilo se mi, že se tvůrci vyhnuli laciné kritice církve a radši nechali jednotlivé postavy ztvárnit názory ve společnosti. Hlavní role dokonale ušita na míru Natalii Dyer, palec nahoru.

Černobyl (2019) (seriál)

Sugestivní, hrozné, mrazivě skutečné..umělecky brilantní. Výborná režie podpořená skvělými herci.

Euforie (2019) (seriál)

Žádná Euforie. Právě naopak: středoškolská jízda plná depresí, deziluze a neurčitých stavů po požití drog, ale i vnitřního hledání v chaosu běžného života teenagera. Seriál je naprosto odzbrojující svoji autenticitou a hloubkou postav. Každý díl se tak trochu zaměří na někoho jiného, ale ve výsledku je to výborně natočená promyšlená mosaika jedinečných charakterů, které jen tak někde nenajdete. Z některých scén až mrazí, jak jsou až neskutečně skvěle dotažené přes hranici toho, co se dá ještě vymyslet nového v tématu dospívajících středoškoláků. Psychicky je sledování náročné ale zajímavé zároveň. Reálné se míchá s nereálnem a divák jen žasne. Seriál vás chytne a nepustí do posledního záběru.

Jak prodávat drogy přes internet (rychle) (2019) (seriál)

Darkweb, drogy, teenageři, popkulturní odkazy a vtípky bez servítek. Tento seriál tohle všechno má a ještě přidává něco navíc: skvělé herce! Seriál jede po celou dobu na plný plyn, prostě scenáristická fantazie. Nerd pecka, která vás chytí a nepustí až do úplného konce.

Jiří pes uprchlík (2019)

Takto dobrý krátký film jsem rozhodně nečekal. Obě hlavní ženské role jsou naprosto skvěle zahrané a místy až běhá mráz po zádech, jaká je mezi Aničkou a Eliškou energie, napětí, soupeření i čisté kamarádství. Lehce úsměvný začátek filmu postupně nabere spád směrem k temným zákoutím lidských povah a otázkou využívání a zneužívání druhých. Snímek nemoralizuje, spíše pozoruje.

Králíček Jojo (2019)

Sarkasticky vtipný, ale i vážně dramatický propletenec žánrů s nadmíru originálním scénářem a vynikající režií. Tématicky nelze film úplně zařadit a to jen dokazuje, že Taika Waititi dokázal bravurně spojit nekorektní černý humor s naopak citlivým humanismem a kritikou fanatizmu, zbytečné agrese a hloupostí nacistické ideologie. Navíc, skvělý soundtrack.

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Originální soubor nejrůznějších sci-fi povídek s příchutí horrou a nadpřirozena. Z každého filmu je cítit poctivá práce, kdy i přes krátkou stopáž je jak vizuál, tak příběh vytažen do vysoké kvality.

MOST! (2019) (seriál)

Nejlepší na tom celém je, ta vlna emocí co se kolem MOSTu! zvedla. Každý si v tom hledá to svoje: co má rád, co ho pobaví a co nemůže ani vystát. Kolečko a Prušinovský to samozřejmě dělají naschvál, ví do čeho se trefit, jednoho tím naštvou a jiný se u toho zasměje. Seriálem prostupuje totální odmaskování stereotypů a je na ně neustále poukazováno. Kritika se ale nedostavuje v přímé konfrontaci konformity diváka, jako spíše v permanentním humoru. Což je myslím dobře, protože právě tento přístup dokáže tzv. "překonávat bariéry". Herecky bez chyby. Jen tak dál!