The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Jednohubka, za měsíc si na ni nevzpomenete, ale to neznamená, že vás nemůže zabavit na skoro tři hodiny. Seriál primárně těží z bizarnosti děje a šílenosti obou postav. Prvotní náznaky podivností vystřídá cesta za sebepoznáním. Ale žádné filozofování se nekoná. Tvůrci chytře míří na mladé publikum, které moc nic řešit nechce. Ale to nevadí, seriál šlape a divák se prostě baví tím, jak jsou lidé jiní. Musím ale pochválit i režii a kameru. Tady někdo investoval hodně času a úsilí aby ty scény vypadaly hodně filmově a povedlo se. Když to shrnu: nejde o kdoví jak originální počin, ale jistým způsobem se vymyká běžným teenagerským seriálům a každý si v tom najde tu svoji touhu se občas chovat šíleně a dělat věci, jako by nebylo následků.

This Is What Democracy Looks Like (2000)

"Americká "svoboda v praxi. Demonstrujte si jak chcete, stejně dostanete přes hubu." Dokument je tvořen "přímo z ulice", jsou zde záběry přímo z dění, rozhovory s lidmi, kteří to, proti čemu tam přišli demonstrovat nějak pocítili, nebo se alespoň o danou věc zajímají. To je v přímém rozporu s tím, co široké veřejnosti říkala média, jediné čím se hlavní zpravodajské kanály zabývaly, bylo několik rozbitých výloh. Tento dokument, snad ani nelze obvinit z předpojatosti, on jen zobrazuje realitu, očima demonstranta, aktivisty nebo obyčejného dělníka z továrny který přišel vyjádřit svůj nesouhlas. Ukazuje naprostou aroganci policie a úřadů: než něco řešit, raději je necháme všechny zmlátit a zavřít. To mělo jen za následek zradikalizování demonstrantů a následné pouliční nepokoje. Docela se nabízí porovnání s filmovým dramatem "Battle in Seattle" který se zabývá stejným tématem ale trochu víc hraje na příběh a city.

Thor (2011)

Příběhově poměrně plytké, naopak vizuálně zajímavé. Thor se myslím uvedl celkem obstojně, i když některé scény byli vyloženě natahovací a naopak řežby bylo pomálu. Celkově, ale jako úvod k The Avengers, na které jsem opravdu zvědav. dobré.

Thor: Temný svět (2013)

Mám dojem, že první Thor měl poněkud plytký příběh a bohužel pokračování u něho zůstalo. Thor: The Dark World nemá příběh vyloženě debilní ani nudný, ale nedokáže diváka plně zaujmout, nabídnout něco extra zajímavého, jak po stránce dějové a ani po stránce vizuální, protože téměř vše se opakuje z prvního filmu. Postavy odehrávají plus mínus celkem předvídatelnou linku děje, kde napřed vyhrává jedna strana a pak zase druhá, občas dojde na nějakou bitku nebo akční scénu, ale nic co by nějak vybočilo z kolejí průměrné komiksové podívané, ve stylu "to už tu bylo" a ani trochu humoru to nezachrání. Pro fanoušky žánru je to "ok", pro ostatní "neurazí,nepotěší".

Tintinova dobrodružství (2011)

Komiks Tintin v podstatě neznám, takže jsem moc nevěděl co od filmu čekat, ale nakonec jsem byl příjemně překvapen. Animace je úchvatná a do detailů propracovaná, stejně tak technika záběrů je živá a hlavně v akčnějších scénách neuvěřitelně přirozená. Děj je Spielbergovsky naivní ale na druhou stranu "poctivě" dobrodružný a svižný. Jednotlivé úseky děje jsou krátké a neustálé cestování hlavních hrdinů přináší spoustu zábavných scén a o nudě nemůže být ani řeč. Konec je možná až příliš jednoduchý, ale chápu, že někde další díl navázat musí.

Tísňová linka (2013)

Slušný přímočarý thriller, natočený ve stylu klasik z 90. let. Nejde sice o nějaké mega psychologické terno a občas jsou zde dost logické úlety, ale svoji atmosféru to má. Plus klišé, občas i úsměvné. The Call na první pohled opravdu vypadá jako naivní, béčkový film, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že druhá linka snímku je mírně sarkastická: použitá techno hudba, scéna na benzínce a hlavně ten závěr, který pomohl z dvou na tři hvězdy. ------------------------------- Technická vsuvka: na zaměření mobilu v terénu není vůbec potřeba GPS. Už i starší systém GSM umožňuje pomocí jedné základnové stanice (BTS) určit polohu zhruba na jeden kilometr. S příchodem 3G sítí, ve kterých je mobil připojen na více BTS současně lze pomocí triangulace z několika BTS dosáhnout přesnosti až na desítky metrů.

To (2017)

Knižní klasiku jsem samozřejmě nečetl, takže příběh znám jen rámcově. Ústřední motiv je velmi lákavý a film krasně propojuje na pozadí brutality jednotlivé postavy. Vyzdvihuje téma strachu a lidské temnoty, jakož to hlavního motoru pro To. Rozplétání příběhu je pozvolné, ale velmi napínavé. Jsem spíše příležitostným divákem horroru, takže jsem velmi rád že si autoři odpustili laciné lekačky a naopak zapracovali na jednotlivých scénách, které způsobují pravé tuhnutí krve v žilách. Celkový osmdesátkový freel o malém městě, kamarádství a odvaze je velmi příjemný a dělá z filmu rozhodně nadprůměrnou podívanou.

Tohle je náš svět (2016)

Myslíte si, že jste jiní? Film není o boji proti společnosti, nebo snad o tom, že teď hned všeho necháte a poběžíte do lesa, tam ulovíte jelena vlastníma rukama, pak rozděláte oheň křesadlem a večer, po té co jste se vrátili z dlouhé tůry si přečtete Platona. Ne. Captain Fantastic je (dle mého) o životních prioritách, o tom, co nás dělá šťastnými a o tom, co vlastně chceme. Nečekejte agitační proslovy. Film vše dávkuje postupně a velmi jemně. Skrytě, v pěkně natočených scénách a promyšlených dialozích, zanechávající v mysli diváka jednu kritickou otázku za druhou. Občasný černý humor jen dokresluje druhotnou linku filmu, že ne vše se má brát tak strašně vážně. Je poněkud těžší vystihnout ústřední myšlenku celého filmu. Je to spíše skládačka různých myšlenek a náznaků co je asi tak na současném světě špatně a co bychom měli dělat jinak. Odpovědi musí najít divák sám.

Tohle je válka! (2012)

Hodně divná slepenina. Romantická rovina filmu, která převládala na mě skoro vůbec nezapůsobila a naopak rovina špionská zde nedostala skoro žádný prostor. Od formátu jako je McG jsem čekal nabytou akci a ironické vtípky. Přes to vše hlavní dvojce agentů vytvořila zajímavou dvojici, která ve filmu fungovala, ale jen u sledovacích scén a popichovacích dialogů. Určitě bych si je dokázal představit v nějaké lepší špionážní akci. This Means War je bohužel dlouhé a bez patřičné šťávy se spoustou nudy převzaté z úděsné Pravé blondýnky.

To Kapitola 2 (2019)

Vše se točí kolem návratu hlavních postav do Derry, protože uplynulo 27 let a To se vrací rozsévat hrůzu a smrt. Trikově na úrovni jedničky, ale příběh ztratil šťávu a jiskru charakterů. Dlouhá stopáž k dobrému zážitku taky moc nepřispívá. Vyprávění sice celkem drží pohromadě, hlavně kvůli kolísavému dávkování napětí, ale občas jsem měl problém udržet pozornost. Dvojka je vlastně takovým dojezdem celého příběhu To.