My jsme Vlna (2019) (seriál)

Romantika revoluce a společenské změny v době sociálních sítí a elektrických skútrů. My jsme Vlna vychází námětem ze staršího filmu Die Welle (vřele doporučuji, snímek je svým stylem daleko více radikální), který je založen na experimentu z USA z 20. let. Tento Netflixovský pokus hodnotím více méně průměrně. Jako hlavní problém vidím v tom, že se "pulzující" a dynamický námět utopil ve scenáristickém chaosu a plytkosti příběhu. Seriál jede po celou dobu na půl plynu a hlavní myšlenka se postupně rozpadá na menší a menší celky. Co je ale hodné k zamyšlení je to, jestli naivita, nelogičnost a nepochopení souvislostí celé naší skupinky "revolucionářů" bylo záměrem tvůrců a vytáhnout tak na světlo a dokázat, že revoluci nelze dělat silou, navíc v čele s partou středoškoláků. A nebo to záměr nebyl a pak jsou naivní sami tvůrci.

Než skončí léto (2019)

Na tento film se rozhodně nechcete dívat v létě. Já to udělal a bylo to zvláštní. Nevýrazný rozjezd příběhu je poměrně dlouhý, nicméně před polovinou začíná atmosféra poměrně houstnout a potemnělé nálady se už nezbavíte. Syrovost některých scén je dech beroucí a závěr hraničí s emocionální "propastí". Nic pro slabé povahy. Jak už je u těchto inde filmů zvykem, největší kouzlo je v detailech a náznacích. Hledat je musí každý sám. Za mě: tématem těžký, ale krásný film. Eliza Scanlen potvrdila svůj talent z Ostrých předmětů.

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka (2019) (seriál)

Takhle silný kafe jsem tedy rozhodně nečekal! Neskutečně skvěle natočený dokument, při kterém tuhne krev v žilách. Surrealisticky temné a emočně rezonující. "Dějová" linka zanalyzovaná do posledního detailu. Ve všech možných i nemožných aspektech to překonalo moje očekávání a tři hodiny utečou jak voda. Jak už se někde psalo: Realita je mnohdy horší než naše fantasie.

Po životě (2019) (seriál)

Seriálový klenot vybroušený odzbrojujícím "pseudo cynismem" Rickyho Gervaise. Na poměrně malé ploše rozehrává na první pohled tuctový příběh osamělého muže v depresi, který je protivný a odtažitý. Za touto slupkou se ale skrývá hluboká dramatická linka plná skutečných emocí a důrazu na lidskou autenticitu. Černý humor, který je Gervaisovi blízký, je velmi střídmě dávkován a v kombinaci s neotřelými postavami dotváří zajímavou podívanou. After Life je přesně ten typ seriálu, který není pro každého, záleží na vašem emočním rozpoložení.

Projekt Modrá kniha (2019) (seriál)

Seriál zajímavě zpracovává historii incidentů s nevysvětlitelnými úkazy nejen na obloze. V podstatě sledujeme počátek výzkumu UFO, a snahy o věděcké vysvětlení skrz doktora Hyneka na straně jedné a vládu, potažmo letectvo, které se snaží vše důkladně ututlat na straně druhé. Do toho všeho se ještě zamotávají Ruští špióni a záhadní muži v kloboucích. Project Blue Book si sice hraje na to, že jsou jednotlivé příběhy založeny na skutečných událostech, ale ve většině případů se jedná jen o část, kde jsou např. reálné postavy nebo místo, jinak je vše ostatní omáčka scénáristů. Tvůrci se snažili skloubit strohé historické vyšetřování s přece jen divácky vděčnější, tajemnější sci-fi prvky. Výsledek je nakonec tak nějak na půli cesty. Takže náplň každého dílu je, že se chvíli skutečně vyšetřuje, ale pak se přejde ke spekulacím, různým odbočkám a nakonec i politice a mlžení okolností aby se divák těšil na další díl. V některých ohledech je scénář nedotažený, kdy jsou určitě paranormální prvky vylíčeny vcelku komicky, něco se přibarvuje a někdy se ve vyprávění dost vaří z vody. Nicméně, jako celek bych seriál doporučil, protože se v současnosti nic podobného tématicky nevyskytuje.

Rambo: Poslední krev (2019)

Upřímně, moc jsem od toho sice nečekal, ale přeci jen jsem doufal v trochu důstojnější pojetí filmu, ve kterém se loučíme s Legendou. Tuctový příběh bohužel nezachraňuje ani samotný Rambo. První polovina je o tom, že se John snaží vyrovnat s minulostí tím, že se vrátil domů. Motiv hledání sebe sama byl v každém díle, ale tady to tedy tvůrci odflákli, není co dodat. Druhá půlka se nese v akčnějším duchu, ale pořád to není to pro co byly filmy s Rambem "něco víc". Třetí hvězdu dávám za závěrečnou bitvu, ta má něco do sebe a skutečně mě bavila. A na úplný závěr se John konečně našel svůj klid a mohl odejít. A nebo ne?

Roky a roky (2019) (seriál)

Brilantní drama sledující jednu rodinu na pozadí světových událostí. Fake news, hybridní hrozby, vzestup antidemokratické vlny, autoritářství v politice, ekonomický kolaps... to vše tam je. Seriál vás dostane tím, jak uvěřitelný je. Takový realistický Black Mirror. Klidně se zítra ráno vzbudíte a vše může být jak v seriálu. Years and Years vás rozhodně nenechá v klidu, občas vám bude nepříjemné se na to dívat. Co když se to stane? Co když je apokalypsa za rohem?

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Příjemně milý a zábavný seriál s vynikajícím obsazením. Jemný anglický humor je zde zabalen do více méně klasického teen dramatu střední školy. Na první pohled je to ohrané téma, ale díky tomu, že si seriál nebere příliš moralistické servítky a jde si svoji cestou je výsledek velmi povedený. Celkovým pojetím seriál vybočuje z řady a všechny díly jsou něčím originální. První seriálové překvapení roku 2019.

Terminátor: Temný osud (2019)

Poslední Terminátor je taková směsice všeho, která má s původní klasikou společného málo. I přesto se podařilo do poměrně svižného tempa zakomponovat mnohé motivy a narážky na minulé díly v novém kabátě. Oldchool Arnold stále funguje, jak v akčních, tak hláškujících scénách. Sympatická Mackenzie Davis dává filmu svěží nádech a Linda Hamilton si zahrála klasickou badass hrdinku. Akorát Natalia Reyes mi přišla, jakož to "ženský John" taková nevýrazná. Dějově se jedná o něco jako sequel takže se dočkáme vyloženě nové akce v původní dějové lince třetího dílu (nebo tak nějak). Dark Fate je tedy takové 50/50, kdy se klasika vytěží na maximum a okoření novým scénářem.

To Kapitola 2 (2019)

Vše se točí kolem návratu hlavních postav do Derry, protože uplynulo 27 let a To se vrací rozsévat hrůzu a smrt. Trikově na úrovni jedničky, ale příběh ztratil šťávu a jiskru charakterů. Dlouhá stopáž k dobrému zážitku taky moc nepřispívá. Vyprávění sice celkem drží pohromadě, hlavně kvůli kolísavému dávkování napětí, ale občas jsem měl problém udržet pozornost. Dvojka je vlastně takovým dojezdem celého příběhu To.