Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Krimi

Poslední recenze (906)

plakát

Království Planeta opic (2024) 

Další velice zdařilý přírůstek do opičí série. Ačkoli se nejedná o přímé pokračování Války o planety opic, navazuje snímek příběhově tam, kde skončil zmiňovaný díl. Výhodou pro snímek určitě je, že divák nemusí znát předchozí filmy, aby porozuměl ději. Vše podstatné je mu postupně vysvětleno. Proto tu také máme nového hrdinu, nové postavy i nové prostředí. Líbil se mi hned úvodní prolog s Ceaserem, z jehož odkazu těží po celou dobu, jak postavy, tak samotný film, tak i počáteční představení hlavního hrdiny Noa a jeho Orlího národa, jenž žijí s orly v určité symbióze.   A když se na scéně konečně objeví také lidská postava, mladá holka Mae, která se posléze připojí ke klíčové dvojici opic, věci se hned dají do pohybu. Působivě je ztvárněn nový svět lidoopů, jenž stojí na různých zchátralých a přírodou prorostených budovách a zařízeních, vybudovaných lidmi před desítkami let. Skvělou atmosféru potrhuje rovněž výborná hudba. Film má slušné tempo, ve kterém nechybí akční a napínavé scény (pasáže opic na koních patří rozhodně k tomu nejlepšímu) a nezapomíná se ani na jemný humor, který obstarává především trio šimpanzích přátel. Závěr je možná trochu zkratkovitý ale i tak velkolepý. Jako začátek nové trilogie, výtečná podívaná, která toho v budoucnu ještě určitě hodně nabídne.

plakát

Za zvuků hudby (1965) 

Úžasný snímek, který mě oslnil nejen výborným příběhem, hezkými a chytlavými písničkami, ale také úchvatnými záběry na rakouské Alpy. Film vypráví o mladé dívce Marii, která začne pobývát v klášteře, kde se připravuje na to, zda vstoupí natrvalo do řádu. Jenže díky své veselé a živelné povaze nedokáže přesně dodržovat stanovený řád kláštera. Proto ji Matka představená pošle jako vychovatelku do rodiny ovdovělého bývalého námořního kapitána, který má sedm dětí. Zahořklý a chladný kapitán vede své děti k přísné kázni a disciplíně, což obnáší nošení uniforem, povely na pískání píštálky nebo zákaz zpívání. Také samotná Maria ihned po příjezdu pocítí tvrdou ruku hlavy rodiny. Ovšem zanedlouho si získá na svou stranu děti i zásluhou bujarých písní a po nějaké době rovněž prolomí nepřístupné kapitánovo srdce, ačkoli on sám se potkává s bohatou hraběnkou z Vídně. Přestože snímek má bezmála tři hodiny, bavil jsem se po celou dobu trvání. Kromě vyzdvižených předností filmu v úvodu, si zaslouží pochvalu taktéž hlavní představitelé za své herecké výkony. A to jak ti dětští, ačkoli nemají přiliš prostoru k hraní, vyjma snad Charmian Carr  v roli nejstarší dospívajcí dcery Liesl, tak ti dospělí herci. Jak Christopher Plummer tak i Julie Andrews ve svých rolích vynikají a nedivím se, že Julie Andrews byla nominovaná i na Oscara, i když ho nezískala.

plakát

Sloní muž (1980) 

Výjimečný film Davida Lynche. Kam může zajít lidská chamtivost, krutost či bezohlednost? Má nějakou hranici? Tak právě na to se ptá a odpovídá kontroverzní tvůrce ve svém filmu. V něm nám představuje Johna Merricka, muže, který je díky své zohavené podobě přezdívaný Sloní muž. Je majetkem hamižného pouťového chlápka se jménem Bytes, který ho využívá jako svoji atrakci a hračku. Když náhodou jde kolem Frederick Treves, chirurg londýnské nemocnice a nalezne ho v zubožených podmínkách, odvede ho pryč a poskytne mu potřebnou základní pomoc. Jako doktor ho samozřejmě vyšetří a se svými novými poznatky se podělí také se svými kolegy. Zanedlouho poté odhalí, že to není žádné monstrum, ale zdeformovaný člověk, intelektuální lidská bytost, která je schopna myslet, mluvit a číst a tudíž si zaslouží veškerou úctu jako každý jiný. Ovšem ne všichni těmto názorům rozumí. Pozoruhodný obraz znetvořeného člověka, jenž po celý svůj život zakouší jen urážky a hrubost od ostatních, ale který zároveň najde porozumění a laskavost od doktora Trevese, tak následně od ošetřujících v nemocnici. Obdivuhodný výkon předvádí John Hurt v ústřední roli, pro něhož to muselo velmi náročné natáčení. Taktéž Anthony Hopkins v roli Trevese poddává jak jinak než skvělý herecký výkon. Vůbec atmosféra filmu je velmi podmanivá a ve spolupráci s přesnou kamerou a černobýlím obrazem vytváří opravdu vynikající dílo, které musíte prostě vidět.

Poslední hodnocení (2 842)

Království Planeta opic (2024)

26.05.2024

Svatá (2024) (TV film)

24.05.2024

Služka (2021) (seriál)

24.05.2024

Za zvuků hudby (1965)

24.05.2024

Kaskadér (2024)

24.05.2024

Vetřelci (1986)

18.05.2024

Sloní muž (1980)

06.05.2024

Občanská válka (2024)

06.05.2024

Šógun (2024) (seriál)

03.05.2024

Reklama