Zlaté ruce: Příběh Bena Carsona (2009) (TV film)

Pekne natočený kúsok, ktorému povrchovo vlastne ani nič nechýba. Herecké výkony sú v pohode, proti scenáru taktiež nemám väčšie výhrady, ale asi jediná vec, ktorá mi vyslovene vadila a v konečnom dojme veľmi hodnoteniu uškodila je dejovosť. Pretože príliš veľký úsek filmu poukazuje na Benovo detstvo (asi tak 60 minút celého filmu) a skáče v deji ako sa mu zachce. Tým myslím najmä 30 minútove ukazovanie na to ako chlapec naberá vedomosti a potom to hodí dej o 5 rokov dopredu, ukáže nám to jeden moment a cestujeme v čase ďalej. Taktiež zameranie na operáciu smeruje dosť bokom, čo mi síce nevadí ale zarazilo ma to. Fakt pekné, ale našiel som až príliš veľa chybičiek krásy.

Zmizelá (2014)

''Vždy, keď myslím na svoju ženu, spomeniem si na jej hlavu. Chcel by som jej ju rozmlátiť a pozrieť sa do nej, čo si asi tak myslíš? Čo sme si to spravili?'' Priznávam sa, prvých asi tak 20 minút som na to tupo pozeral a hľadal v tom kus Finchera a to stratenú Amy som sa vykašľal, lebo úvod, teda až na intro mi Finchera veľmi nepripomínal. A však následne sa filmový kotúč rozbehol a Finchera sme mali opäť na svete. Film je veľmi kvalitné remeslo, postupne sa vyhrocujúce až do takej miery, že sa nemá čo vyhrotiť a stále to ide. Osobne som vôbec netušil, že Fincher vie takto tvrdo tlačiť na pílu celé dve hodiny a bezproblémovo to bravúrne zakončiť. Prechádzanie zo situácií mi najprv nedávalo zmysel, a sprosté chovanie Bena Afflecka, ktorého veľa ľudí odsúdilo ma taktiež neskutočne iritovalo, ale v konečnom výsledku bol herecký výber správny a na meno Rosamund Pike tak skoro nezabudnem. Nové Fincherovské Psycho v rodinnej tématike mi po prvej pomalo-rýchej polovici začalo neskutočne lichotiť a čierne vtípky zakomponované do takého extrémneho dusna ma začali chytať za dušu. Skvelo prevedené na pomery dnešnej novodobej filmovej kinematografie, a trúfnem si povedať, že niečo také v kine už asi dlho neuvidím. Fakticky skvelé, hodnotenie rozhodne neklame, a Finch rozhodne nesklame.

Zrodila se hvězda (2018)

Precízne natočených 136 minút večne trvajúcej nudy.

Zuřící býk (1980)

Zúriaci býk nie je ani tak príbeh o boxe (ako som ja očakával), ide skôr o cestu na vrchol a postupný pád Jakea LaMottu v pozadí jeho životnej záľuby. Scorsese znova natočil film jeho kvalitám priamo úmerný - teda dokonalý až na pár slabších momentov. Neviem, nevidím toho fakt veľa čo by sa dalo vytknúť, skôr ma to už ničím neprekvapilo lebo všetko čo sa dalo som už čakal a to aj prišlo. A ešte som trošku sklamaný z toho suchšieho konca, už keď to bolo tak pekne rozohrané mohlo to dojsť aj do väčšieho finále.

Železný Schwarzenegger (1977)

Abosolútny vrchol pohodky, relaxu a príjemnej atmosféry v pozadí driny a borcov 20.st. Ďalší zo snímkov, pre ktoré sa oplatí žiť, ďalší z ľudí, ktorých jednoducho musíte obdivovať, kultovná záležitosť pre každého kto aspoň raz benchoval. Všetci veľkí a vtedy ešte veľmi nenasypaní chlapci zlatej éry kulturistiky na pár metroch štvorcových (a ja nemám byť mokrý z toho? :D). Schwarezeneggerov telefonát mame, Columbuove parkovanie level milión a Arnoldove rady a vtípky bez hraníc, v jednoduchosti je krása a Pumping Iron je toho skvelým dôkazom pre generácie na ďalších 100 rokov. Snímok pre všetkých, bez ohľadu na to či sa do toho rozumiete, alebo nie. ARNOLD IS LOVE, ARNOLD IS LIFE.

28 dní poté (2002)

Hororom sa celkom vyhýbam, keďže to nie je úplne žáner, ktorý by ma vedel niečím osloviť. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky a jednou z nich je v tomto prípade aj tento počin od Boylea. O 28 dní je skvelou a nápaditou výpravou do apokalyptického Spojeného Kráľovstva len pár dní po vypuknutí samotnej epidémie. Dej sa točí okolo zaujímavých hercov (Brendan Gleeson, Cillian Murphy) , ponúka dovtedy atypický formát príbehu a podľa geniálne dopasovanú kameru, ktorá svojimi neobvyklými zábermi ponúka divákovi zcela iný pohľad na film. Je to jeden z tých hororov, ktorých sa človek ako ja zrejme nikdy doslovne "nenabaží".

38 (2014)

Veľmi, ale veľmi priemerný doku(nda)ment o veľmi významnej osobe zo Slovenska. Paľa mám rád, ale to ma hneď neprinúti mu, ako poctu, ohodnotiť dokument ako zainteresovaný fanúšik a národniar. Môžete si hovoriť čo chcete, ale 38 nebude nič iné než tuctový dokument.