Dobrodruzi z velkoměsta II: Legenda o Curlyho zlatě (1994)

Billy Crystal je pre takéto typy úloh ako stvorený a spolu s Danielom Sternom tvoria postavy, okolo ktorých sa točí najviac vydarených fórov. Pozitívnou stránkou filmu je energická hudba, ktorá dodáva mnohým scénam taký dynamický náboj, že som mal miestami chuť vstať z kresla a začať tancovať ako hrdinovia nad nájdeným zlatom. Dobrodruhovia z veľkomesta 2 nie sú tak vydarený ako prvý diel, ani nie sú komédiou, pri ktorej by sme sa nepretržite hlasito nasmiali, no vo mňe zanechali príjemný pocit.

Bláznivá střela (1988)

Zábavná komédia, ktorá naplno využíva potenciál tzv. "postranných" vtipov a nezabudnutelných hlášok. Filmu veľmi pomáha vtipný Leslie Nielsen, ktorý je pre podobné úlohy ako stvorený. Bláznivú strelu (všetky diely) treba oceniť a pochváliť aj preto, lebo v porovnaní s Nielsenovými inými (zvlášť novšími) bláznivými komédiami, je práve ona tá najviac vydarená.

Majestic (2001)

Jim Carrey týmto filmom opäť dokázal, že dokáže vynikajúco zahrať nielen komediálne úlohy, ale aj dramatické. Film samotný okrem Jima ponúka pomerne zaújimavý námet a príjemný retro štýl. Jedna vec by ale Majesticu veľmi prospela, kratšia stopáž.

Pavoučí teror (2002)

Úvodná polhodinka je doslova o ničom, je tu snaha o predstavenie hlavných hrdinov a obyvateľov mestečka, aby sme mali s kým sympatizovať a aby nám bolo aspoň trochu smutno, keď to niekto z nich schytá od pavúčika. Vďaka bezduchým a miestami hlúpym dialógom sa to však vôbec nepodarilo a nedivil by som sa, ak by niekto začal fandiť pavúkom. Ešteže je väčšina scén z druhej polovice filmu akčného zamerania, ináč by sme asi pomreli nudou.

Nebojsa (1988)

No pekne Simako, zase si privlastňujete niečo, čo nie je Vaše. Nebojsa určite nie je českou pohádkou, ALE SLOVENSKOU! Ja tiež nepoviem, že Vesničko má středisková je slovenský film len preto, že tam hrá Marián Labuda. Ondřej Vetchý je určite vynikajúci, ale žeby až tak zastínil Janka Krónera ako ste tu napísali, to určite nie. Strašidelná atmosféra filmu je na jedničku.

Charlieho andílci (2000)

Tak tento film sa mi vôbec nepáčil a je pre mňa iba ďalším dôkazom toho, ako väčšinou dopadne akčný film, keď sa ho ujme bývalý režisér klipov, resp. reklám a neuvedomí si, že už točí celovečerný film. Uznávam, že nie každý disponuje takým talentom ako Michael Bay, ale McG prehráva po každej stránke. Akčné scény sú nepôsobivé, neprirodzené, nezábavné a aj keď sa snažia byť v určitých okamihoch podobné Matrixu, nesiahajú mu ani po kolená. Miernym plusom sú predstaviteľky anjelov a Bill Murray, pre ktorého je však tento film jedným z Čiernych Petrov v jeho filmografií.

Den poté (2004)

Roland Emmerich ma dvojnásobne sklamal: ako scenárista, ale aj ako režisér. Besnenie prírody (tornáda, prílivová vlna...) je natočené a trikovo zvládnuté na jedničku, no ak by som mal trvanie týchto katastrof spočítať na minúty, vystačil by som si s prstami na rukách. Trochu som sa obával, aby film nemal príliš dlhý rozjazd, no skutočnosť je taká, že väčšina pôsobivého a dychberúceho sa udeje v prvej polovici filmu. Druhá časť (t.j. od uviaznutia v knižnici) sa sústredí skôr na budovanie atmosféry a na spôsob, ako sa ľudia dokážu vysporiadať s dobou ľadovou, čo je nepochybne zaujímavé, škoda len, že to nedokázal Emmerich pôsobivejšie natočiť.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Z T3 mám dvojaké pocity. NA JEDNEJ STRANE JE TO POCIT SPOKOJNOSTI, pretože sa jedná o vynikajúci akčný film. NA DRUHEJ STRANE JE TO POCIT SKLAMANIA, pretože T3 nedosahuje takú vynikajúcu atmosféru, pre ktorú sme si tak obľúbili jeho dvoch starších bratov. Veľmi sa ale hnevám na Jamesa Camerona, ktorý sa k svojmu filmovému dieťaťu obrátil chrbtom a tak musel režijnú stoličku prevziať Jonathan Mostow. Ten odviedol pomerne dobrú prácu, akčné scény sú bravúrne (napr. automobilová naháňačka, súboj titánov medzi T-800 a T-X) a svojou kvantitou nám nedávajú veľa príležitostí na oddych, ale napriek všetkému sa nemôžem ubrániť dojmu, že tento film jednoducho nevyzerá na to, že stál 175 miliónov $. Ak si však niekto zaslúži uznanie, je to určite ARNIE, ktorý hláškuje ako nikdy predtým a tých 12 rokov po T2 akoby sa na ňom vôbec nepodpísalo.

Poslední Mohykán (1992)

Dlho som počas filmu rozmýšlal, či je to za 80 alebo 100 percent, ale záverečných 15 minút ma presvedčilo, že si Posledný Mohykán svojich 5 hviezdičiek zaslúži. Film sa môže pochváliť nadštandartnými hereckými výkonmi na čele so spoľahlivým Daniel Day-Lewisom a dobrou režisérskou prácou Michaela Manna. Silnou stránkou filmu sú akčné pasáže, v ktorých Mann skvelým spôsobom spája spomalené zábery s vynikajúcou hudbou. Celkovo si hudba zaslúži veľkú pochvalu, lebo aj vďaka nej získavajú mnohé scény nezabudnuteľnú príchuť.

Krása divokých koní (2000)

Názov filmu nasvedčuje tomu, že sa môžme tešiť na výpravný rančerský príbeh plný krásnych koní, no skutočnosť je trochu odlišná. Prvá polovica filmu je pomerne nezáživná a nebyť prekrásnej prírody, cez ktorú putujú hlavný hrdinovia, nebolo by sa na čo pozerať. Druhá polovica aj vďaka scénam z väzenia pôsobí dramatickejšie, no celé to vyvoláva pocit, akoby sme sa zrazu dívali na úplne iný film. Billy Bob to vie skrátka lepšie pred kamerou ako za ňou.