Million Dollar Baby (2004)

Film, od kterého jsem čekal úplně něco jiného, než čeho se mi nakonec dostalo. Vypiplal jsem společně s Eastwoodem přestárlý talent v královnu ringů a pak přišel ten odporný zvrat. Ještě nějakou dobu po něm, jsem věřil, že se do toho zase společně opřem, budem získávat tituly jak na běžícím pásu, ale pak jsem zavřel oči a pochopil...

Mystery, Aljaška (1999)

Uvolněný, nenáročný film, prodchnutý poklidnou atmosférou aljšského zapadákova. Slůvko "poklidná" znamená manželskou nevěru, žárlivost, rozepře. Přesto se všichni z Mystery naladí na stejnou vlnu, aby hnali své hokejové hrdiny do boje proti profesionálním Rangers (Samotný zápas je přitažený za vlasy, ovšem strašně krásně udělený). Film z takovéto kategorie ovšem nemůže pomýšlet na vyšší hodnocení než tři hvězdy.

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Možná někoho spojení živých a kreslených herců v jednom filmu fascinuje, ale mě to spíš zavání blbostí. Přesto jsem se na slavný film o králičím desperádovi podíval a chvílema se i bavil. Většinu stopáže jsem se však pouze bez jakýchkoliv emocí díval, nevtažen do děje, a bál se, aby se to nezvrhlo v onu blbost. Christopher Loyd byl nálěžitě odporný a Hoskins "buranský" a králík ukecaný, ovšem nevtipný.

Apocalypto (2006)

Po zkušenostech s Umučením krista, jsem se trochu za Mela Gibsona obával o osud jeho dalšího filmu. Přestože si Australan opět nebere při násilných sénách servítky, byly obavy zbytečné. Naopak, do tohoto prostředí Gibsonova naturalita sedí. Režisér nestvořil žádný úchvatný velkofilm o velkolepé říši, ale komorní naháněčku v lese. Viděl jsem už mnoho hloupých provedení na téma jeden proti všem, ale tohle se povedlo.

Kdo je tady ředitel? (2006)

Že mi sedí černý britský humor jsem věděl, ale že dánský? Hlavní hrdina se octne v takové situaci, že se prostě nevyhne na žádném kroku nějakému trapasu. Konec filmu, maximálně přitažený za vlasy, je parádní třešničkou na dortu. Z kina jsem odcházel nadšen. Ale přiznávám, že to bylo také dáno výrazným překonáním původní nedůvěřivosti a skvěle vysmátou atmosférou menšího biografu.

Fontána (2006)

Fontána je filmem, u nějž si každý může najít svůj závěr, záleží na tom, kterým symbolům přikládá význam, které pokládá za nedůležité, či kterých si vůbec nevšimne. Divák přemýšlí, režisér Aronofsky servíruje podněty. Zda se Vám film bude líbit, či ne, záleží na tom, zda na tuto hru přistoupíte. Samostatnou kategorií je překrásné vizuální a hudební (Clint Mansell) provedení.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Tak trochu film z jiné kategorie, než na kterou jsou lidé zvyklí. Je to takový skládačkovitý příběh, ani to nejde do nějaké myšlenkové hloubky. Ale mě opravdu bavilo dívat se na ty tuny lákavého jídla, krásné ženy a koberce z peněz. Je to taková relaxačka, ovšem týká se to i druhé světové, takže občas zbystříte. Chvílema se lidi smáli, občas hrál i Varhan, ale pamatuju si, že bylo strašně obtížné rozbalit v nábožně tichém sále pytlíček telky makové. Nakonec se mi podařilo prokutat jakoustakou dirku, kterou šlo jednotlivé telky vytahoval maximálně po dvou. Jinak to hrozně šustilo. Na dvě hodiny mi vystačil jeden malý balíček-neuvěřitelné!

Červený drak (2002)

Je škoda, že je Lecter celý film pod zámkem (potom jak se předvede na začátku se není čemu divit). Když mu nesli večeři v Mlčení, tak to bylo jiné kafe. Má však jakéhosi následovníka v Ralphu Fiennesovi. Za Judi Fosterovou zase zaskočil Edward Norton. Má brilantní úsudek a smůlu na úchyly. Mezitím to začne jiskřit mezi nevinnou Emily Watson a naším masovým vrahem. Emily vzhledem k jejímu handycupu trvá docela dlouho než zjistí, že to není na společné bydlení. Lecter si navíc zjistí Nortonovo číslo (pro něj hračka) a rozehraje svou další partii.

Kurýr (2002)

Kurýr vás rychle pohltí a ubíhá zběsilým tempem po celých devadesát minut. Zvláště povedená je nandávačka v domě, o něco méně strhující je rvačka ve skladu. Ke konci film nebezpečně sklouzává k průměru, když Jason Statham ztrácí lidskou podstatu a stává se supermanem.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Film o tom, co vše se může stát, když Američanům sestřelíte helikoptéru. Proto bych vám to nedoporučoval. Ovšem film je dobrý, působivý... jak vidno, v Somálsku se v sámošce místo rohlíků prodávají samopaly. Amíci opět lezou do jámy lvové a pak mají problém se z ní dostat.