• Pohádka

Kluci v akci (2005) (pořad)

Podepisuji komentář Radek99. Pořad nevyhledávám, ale narazím-li na něj, rád ho dokukám. Kolega “Bacon“ je mi velice sympatický.

Lída Baarová (2016)

Film jsem viděl v kině. Velice jsem se těšil, že komentář k filmu konečně napíši jako jeden s prvních, ale jaká hrůza – přišel jsem domů a nic! Neměl jsem žádné pocity. Diskusí s mojí nejmilejší jsem začal zkoumat, co jsem to vlastně viděl. No, Lída Baarová byla kus ženské, za kterou by se otočil snad i jinak orientovaný muž. Zde dobová hláška: Lída Baarová má oči mandlové a Madlová má oči barové… Táňa Pauhofová, nic proti ní, ve srovnání s LB vypadala spíš jako líbezná služtička z venkova. Co se proklamované dravosti při budování kariéry týče, ukázala se jedinkrát a to jen jako proklamace pronesená v dětském pokoji před polštářovou bitvou se setrou. Ve vztazích byla filmová LB naprosto pasivní a šla jen s tím, kdo si o to řekl a původního partnera vždy opouštěla se smutkem v srdci – čili žádná vypočítavá dračice. Pan Goebbels měl v reálu také větší charisma a vztah k němu by se hledal snáze, než k jeho filmovému představiteli. Kostýmy: Jen levicově orientovaná švadlena by byla schopná ze svého závodu vydodat pruhovaný kostýmek, u kterého proužky nenavazují, aby tím, že přijde o živnost, vybředla ze spárů střední třídy, protože něco takového by si tehdy nikdo nekoupil, zvláště pak z kohorty hereček formátu Lídy Baarové. Odrbaná uniforma poválečného policejního vyšetřovatele rovněž nesvědčí o pečlivé přípravě filmu. Pan režisér dost podceňuje obecenstvo, když cítí jako povinnost naturalisticky zobrazit řádění bojůvek o Křišťálové noci. Dost mne to znechutilo. Vrcholem byla dokumentace samovraždy sestry LB. Rád bych se byl spokojil s rozpažením (učiněný anděl) a zmizením postavy z obrazu. Scéna, i když tragická, by vyzněla velmi poeticky. Odpustil bych si, takový jsem tvrďák, i záběr ala „mis mokré triko“, ale chápu, že přitáhne mnoho specifických diváků. Na druhou stranu, jsem rád, že nám pan režisér nedopřál zpomalený pád těla završený cákancem krve do objektivu, ale cítím, že si to odepřel velmi nerad. Scéna s odměněným panem Mádlem byla milá. Ano ano, milé dámy, okolo vás se točí mnoho mužů, kteří vás milují, ale obvykle dáte přednost človíčkovi, který si to nezaslouží. Vaše chyba... Podivné bylo, jak pan Goebbels na pláži udělal vozemboucha. Sice nevíme, proč upadl (že by mžiková porucha v elektronice ovládající protézu?), ale dovedete si představit, že by bylo reálné to štronzo, kdy se všichni (včetně milující LB) pasou na tom, jak se válí v písku a že by spíš nepřiskočilo deset poskoků, aby druhého muže Říše postavili na nohy? Nejlépe hrála stará paní, bylo to dokonalé! Naprosto špičkově zahrála i paní Lenka Vlasáková. Zraje jako víno! Co závěrem? Vzpomněl jsem si na bezmála hysterické provolání pana Renče, těsně po předpremiéře filmu totiž, že nebude číst žádné tiskoviny, aby si o filmu nemusel číst odsudky... Říkal jsem si, proč stahovat kalhoty když gastroenterológ je v nedohlednu, ale pak mi to docvaklo. Tvůrce věděl, co já se dozvěděl až v kině a za ono poznání jsem vydal devadesát vočí. P.S.: Při četbě komentáře od D.Moore jsem si vzpomněl, co mi naskočilo při „působivé“ scéně s obrazy v plamenech... Vybavily se mi moskomorové...

13. komnata - 13. komnata Jany Kratochvílové (2008) (epizoda)

Ano, také dávám palec nahoru! Lépe než sportovec a Radko bych to nenapsal, ač to cítím stejně. V době natočení komnaty ji bylo 55let, no tedy přátelé, klobouk dolu... Kdyby se pořád tak nemlela a trochu normálněji se postrojila, nemohu se zbavit pocitu, že by to byla moc hezká holka. S partnerem mají příkladný vztah (to nebyly proklamace) jeho délka je věru nebývalá u umělců ani nemluvě. Martinu Vrbovou mám také moc rád a že JK byla tvrdý oříšek? Ta by udolala i Marka Ebena! Je to číslo!

Ex Machina (2014)

Viděl jsem v kině. Nejsem zrovna milovník Sci-Fi, ale toto bylo dost zajímavé. Trochu mi neseděl pan majitel a výhradní designer, protože mi chováním připomínal „škatulkového“ Rusa. Jinak jeden by neměl problém se do Avy zabouchnout. Hezky jste nás pánové a dámy doblbli! :-)

Velký, větší, největší (2008) (seriál)

Docela solidní dokument. K dílu 2. Přehrada Tři soutěsky v ČLR. Velmi mne potěšilo (a poučilo), že zabrousili do technické prehistorie (osvětlení obrazárny páně Armstrongově). Netušil jsem, že teplo vznikající tuhnutím betonu je tak problematické. Poznámka k oficiálnímu textu distributora: „Pod její vahou se prohnula i zemská kůra“. Panečku, to musela být váha olbřímích rozměrů! Co teprve, kdyby na ní spočinula i ona přehrada včetně vody?! To by se zemská kůra snad i prolomila... Pro zmatené humanitně vzdělané či nevzdělané: váha je aparát, kterým se váží. Vážený předmět vykazuje hmotnost. Čili text, který by měl napsat absolvent sedmé třídy ZŠ, který ovšem zrovna nechyběl či neměl našlápnuto na novinařinu: „Pod její hmotností se prohnula i zemská kůra“, anebo elegantněji: „Jejíž hmotnost prohnula zemskou kůru“, je-li to ovšem pravda. :-)

13. komnata - 13. komnata Jana Révaie (2008) (epizoda)

Aha, on mistr ve Hvězdy tančí dělá chytrého a je to bývalý loupežník!... Také se přikláním k názoru, že omluva paní, kterou přepadl, měla být výraznější. Znám paní, která zažila přepadení ve Spořce a dosud se s tím nevyrovnala, neb je to silný zážitek na celý život.

Sedmero krkavců (2015)

Parádní pohádka, která se jistě stane CZ klasikou. Kromě toho tam hraje můj milovaný zámek Zvíkov a Issajdu rovněž mohu. Myslím, že ji silencio vůbec nesvazovalo. Je fakt dobrá!

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem (2008) (seriál)

Pan František Dvořák byl naprosto boží! Uvažuji, zda by, pro takto výrazné osobnosti, nebylo rozumné zřídit něco podobného, jako druhdy měli umělcové na Dobříši (či mají-li rodinu, nějakou pomoc s praktickou existencí). Národu by se to určitě vyplatilo. V tomto případě jsme to o asi dva měsíce prošvihli...