• Hudební

Kontraband (2012)

Filmy, které natočil Baltasar Kormákur doma na Islandu (Severní blata, Svatba za bílé noci), jsou nejmíň o třídu výš. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2011.

Daphne (2007) (TV film)

Nebýt kameramana, který ukázal, jak se dá výsostně tvůrčím způsobem pracovat s barvou, ohodnotil bych tento jinak „jen“ nepatrně nadprůměrný snímek trojkou. Nevzpomínám si ale na jiný film, který by se dokázal svou výtvarnou stránkou tak dokonale přiblížit estetice barevných fotografií v časopisech 40. a 50. let, což je doba, ve které se film odehrává. Estetice z dnešního pohledu sice možná technicky nedokonalé, ale zde podprahově spolehlivě působící svým naivním půvabem.

Ročník 1919 (1993) (TV film)

V titulcích filmu uvedeno: režie Marek Straka.

Legenda o vášni (1994)

Silný příběh se v nejlepších místech téměř dotýká rozměrů antické tragédie; naproti tomu pocit, že některé situace jsou trochu přitažené za vlasy, se dostavuje pouze v nuanciózních dávkách. Herci hrají docela slušně a silné city a vášně podávají sympaticky uměřeně (tedy: na americké poměry). K tomu působivá hudba a kamera: první díky své rafinované jednoduchosti, druhá díky schopnosti maximálně zúročit krásu přírody. Dokonce jsem zvažoval, jestli mám, nebo nemám udělit nejvyšší hodnocení. Pak se ale v závěrečné přestřelce pateticky zjevil na scéně nejstarší z bratrů Alfred, svým přesným zásahem ve vzduchu visící potenciální pátou hvězdičku suverénně odstřelil a celé dilema tím za mě vyřešil.

Časové pásmo bylo změněno