Zátoka (2009)

Možná by nebylo od věci napsat dopis do Asylum Studios a poprosit je o natočení Megadolphin vs. Giant Japanese Dick s českým podtitulem "Pomsta v zátoce Taiji". Síla dokumentu není v odkrytí kruté pravdy, že Japíci kosí velryby a delfínky po tunách, ale spíš o vládním utajení praktik před obyčejnými lidmi, intrikaření a vyjednávání se státy jejichž názor si lze koupit. Skupinka zelených bojovníků za práva zvířat je tentokrát sympatická a najdou se mezi nimi i chlapácký typy. Koukám taky, že se pokročilo od přivazování se k jedlím a polejvání se ropou k mnohem sofistikovanějším špionážním technikám. Psal bych dál a víc, ale mám domluvený oběd v Sushi baru U kytovce.

Megažralok versus crocosaurus (2010)

George Clooney měl incestní sex a zrodil se utajovaný syn Gary Stretch. Ten pln smutku, že jej otec nechce přiznat v kombinaci s nepopíratelnou duchovní slabostí propadl alkoholu, bezdomovectví a zoofilii. Zkoušel si přivydělat jako pornoherec, ale byl neustále odmítán pro absenci penisu. To ovšem nevadilo společnosti Asylum Studios, která naopak ráda pořádá casting z řad odmítnutých skoro Rosenbergů. Netrvalo dlouho a ke Garymu přibrali Sarah Lievingovou, slečnu, která měla v porno branži potenciál o velikosti dvou malých dýní, ale dala přednost členství ve fanclubu Matrixu pod nickem "TrinityXXX". Pro politickou korektnost se k nim přimotal ještě černý J. White, neznámý z filmů jako Pokouřeníčko nebo Kissing Cousins. Pak už stačilo zaměnit všechny smysluplné věty opsané z nejmenované tijuanské latríny a načíst něco málo z ilustrované encyklopedie "Žraločák je taky zvíře, haf haf." Hlášky nedosahují geniality Megapiranhy, ale některé skvosty budou na alkoholově filmovém večírku vyvolávat vlny smíchu. "Žralok má měkkou kůži, ale krokodýl je nesmrtelný, toho nemůžete zranit." Ale někteří lidé krokodýly zabíjejí..." "Znají totiž jejich slabé místo vzadu za očima."

Somrák s brokárnou (2011)

Rutger Hauer vzpomíná na mladistvá léta sedmdesátá, kdy ve filmech stříkala krev, lítaly hlavy, nepočítaly se náboje ve zbrani a fuckovací hlášky nevyvolávaly pohoršené pohledy diváků. Hobo střílí do řad snobské, arogantní filmařiny dneška, která nejeví žádnou úctu k starým bé/cé kouskům. Multi orgasmu nedosáhnete pohledem na kozy, vagíny, školačky či jeptišky, zaručí ho agilní bezďák s velkejma koulema a špetkou násilné povahy.

Útok na věžák (2011)

Dokázal bych o Attack the Block vyprávět tak, aby to vyznělo jako nejvíc cool negrovina za poslední roky. Nejlepší ledově vychlazená s brkem a pivem. Řádně proFUCKovaný béčko s řadou hey bitch a wtf scén. Akce, krev, bez cenzury, wow. A pak si taky umím představit nudnou přednášku o sociální roli filmu a metaforickým útoku na předměstí žijící v hip hop kultuře bez skutečných hodnot na povrchu, ale srdíčkem pod bradavkou. Blééééé. A realita je někde mezi koksem a crackem. Revoluce se nekoná. Nápad výbornej, provedení slušný, ale pořád se pohybujem mezi limity nedosahující vodvazového orgasmu. Že by z panelákové šedi nebyla cesta ven? Pak prosím FedEx o zásilku vesmírných chlupáčů, tunu trávy a sexuchtivou černošku s čerstvou vobčankou.

Insidious (2010)

Neumím se rozhodnout, jestli fakt, že jsem usnul, mám přičíst k pozitivům filmu. První třetina je děsná nuda, zbytek je horší.

Bez konce (2008)

This is Balkan. Neubrečenej, černohumornej, uhádanej, akční, gendrově nerovnej, bolestivej i trochu nudnej, romantickej a natahanej. Celkovej dojem trochu sráží až příliišná snaha o "dobrý záběry", což šlo na úkor autentičnosti. Úplnej konec zase působí erektivně.

Tři mušketýři (2011)

Fakt zajímavý. V podstatě 3 úhly pohledu, kdy 2 z nich někoho dost urážej a ten třetí je cool. Prvně by mě zajímal názor na film některé z "uvědomělých" dam. Anderson natočil svůj nedospělý sen - vlhký, onanistický, hloupý, zábavný, ale hlavně neskutečně macho. Ženy jsou znázorněny jako cíl, poklad. Sexy vagíny bez názoru - chráněné a uctívané. Jedinou výjimkou je postava Jovovichové (ne náhodou družka režiséra), ta se chová jako muž, jenomže výsledek je krutý - dvojité pokoření. Nejdřív je poražena a prakticky zabita, což značí "jako muž dostaneš na prdel" a poté ještě jednou - "zachránil jsem tě, ženo, buď mi vděčná". Toto dvojité znásilnění - nejprve anální s pořádným protržením konečníku a následně vaginální doprovázené fackama a výkřiky "mrdej mě, ty děvko" musí zasáhnout každou divačku. Ostatní femine postavy jsou typu "vykuř mě a běž si hrát s panenkama". Druhý pohled je urážející pro cílovou skupinu a nejvíce komentovanej. Jde o sprostej tvůrčí kalkul, kdy autor kombinuje zcela tendenčně osvědčené modely, vykrádá, co se dá, maže to karamelem a tenhle genitál cpe dětem do krků pod záminkou sladké chuti v 3D. Překecávat nedospělé chlapečky před obecnou školou je snad až příliž laciné. Pojďme si jenom připomenout, kde všude jeho péro bylo, než okusilo kdejaké mléčné zoubky. Hlavní postava ne náhodou připomíná mladýho Ledgera, Casanova byl pro Andersona základ, dále tu máme pochopitelně oblíbené počítačové hry, americké komiksy i Tenkrát v Mexiku. Opravdu hóóóóódně je tu Pirátů z Karibiku a něco i z Resident Evilu. Fajn. To všechno zní hrozně na píču a není důvod k radosti, ale naštěstí Anderson není až takovej kretén jako Randy Marsch a tak si exkrementálnost svýho díla kriticky přiznává a hodlá se jí veřejně vysmát. Není to z nouze, jedná upřímně. Právě proto se pták vysere dvakrát, proto se Jovovich podívá do kamery, když si přeje utéct pryč, proto některé akční scény jsou snímány tak, aby vypadaly ještě více přehnaně a nereálně. Extrémním pozitivem filmu je též obsazení a chování herců, které místy až připomíná seriál Extras. Anderson jim dovolil udělat si ze sebe prdel, když už si dělají prdel tím, že tu hrají. A tak neobdařený Mille koukáme zpravidla do výstřihu. Mads Mikkelsen nemá oko, Gabča Wilde je stupidní blondýna a nejvíc si to užívá asi Orlando Bloom, který září v situacích vykrádajících Piráty, kdy jeho hraje Lerman a dává mu na prdel, zatímco on neguje své Pirátské alter ego. To není vše a ke konci filmu se ještě vysměje konci Pána prstenů ve stylu Kiss Kiss Bang Bang. Hodnocení je zcela o přístupu diváka - good luck.

Drive (2011)

Pro mě zatím největší překvapení roku. Dva dokonalý momenty - scéna "dělal jsem filmovýho producenta a točil osmdesátkový sračky..." - dokonalá metafora Drivu. - bajka o štírovi a žábě - taktéž. Pak spousta tu chválených pravd - hudba, minimalistický hraní, Taxikář atd. a pak to taky občas super nebylo. Nicméně celkově velmi sexy film a za mě rozhodně ano.

Karate Kid (2010)

Škoda, že nejsem pedofil nebo mi není o 15 let míň, užil bych si to mnohem více. Vzhledem k cílovce to může dobře fungovat jako příručka pro děti ohledně rasismu a vztahu k rodičům. Pro nás starší poměrně milá nostalgická vzpomínka na osmdesátky. Jako odpolední jednohubka neurazí.

Občanský průkaz (2010)

Tak co s vámi, soudruzi? Nehodlám psát traktát na téma "Proč svět, kurva, (ne)potřebuje další Pelíšky?" (a potřeboval vůbec ty první?). Ale co mě sere? Ideologická zákeřnost pánů autorů. Film je klasická eintopf fiktivní dramedická rekonstrukce českých dějin. Jednostranně a zdánlivě nevinně vyprávěná z pohledu mládeže (uvězněné v nedýchatelném smradu tupé bolševické kotelny). Pouze odvaha, rebelie a smysl pro humor dává mladým lidem, zcela skvělým a sympatickým, šanci na přežití a názorovou svobodu. Kolik to máme let po sametu? 21? 22? Je to vážně tak dost, aby všichni přeživší byli skrze ty geniální a hláškami nabytý komedie osvobozeni od jakékoli odpovědnosti a s úsměvem, nostalgií i s pár slzami v očích označeni za oběti zrůdného režimu? Tak pojďte tatínkové, maminky a dědoušci a ukažte svým potomkům, jaký štěstí to mají, že nežijí za komančů. A pojďte i vy, mladí - rudou neposkvrnění, pojďte se zařechtat a hlavně nezapomeňte do voleb, že ty třešničky ztělesňují peklo. P.S. Povrchnosti a tendenčnosti bych se dokázal zasmát, kdybych nežil v zemi, kde přes 10% lidí volí Věci veřejné.