Skřivánčí ticho (1989)

Poselství filmu tam bylo, vlastně docela očividné a pochopitelné. Jenže to zabředlo hlavně ve scénáři, postavy herci hráli. Zkažená příroda betonem a asfaltem dokreslila celou atmosféru toho proč skladatel plakal nad svým rodným krajem. Co mě tam štvalo nejvíc byly asi postavy skladatelových "přátel" v pozici uměleckých kolegů a otravných společníků s jejich volezlým smyslem pro humor a rádoby velkých slov. Mně se to vlastně docela líbilo, ale některé prvky jsem nechápal a jiné nepřekousl jako pravdivé. Čepkovi to sedlo.

Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Minisérie, která kromě toho, že je moc dobře obsazená. Skvěle zrežírována a obsahuje realistické záběry z vyšetřování má v sobě navíc spoustu lidskosti, možná často nějakou zvláštní a pokřivenou v podobě vrahů a sadistů, kteří v sobě člověka vlastně nějak potlačují, ale i lidskost správnou a pravou, kterou má Jirka v rodině nebo Pepík v nemocné přítelkyni. Případ je strhující, dramatický a syrový. Dialogy jsou uvěřitelné a logické, postavy realistické a pravdivé. Vlastně jsem nenašel co by mi tady chybělo nebo vadilo, jen, že to mohlo být i delší, protože to bylo prostě povedené a koukatelné. Lidé jsou opravdu někdy horší než zvířátka. "copak takhle vypadá policajt?"

Nikdo se nebude smát (1965)

Chudák soudruh asistent Klíma, chce si dělat svojí práci, v klidu si žít a to že je trochu sobec a sólista je každého věc. Otravnost pana Zátureckého a následně jeho manželky je nesnesitelná. Stejně jakou celá schůze soudruhů a křivonosých soudružek. Celé je to vlastně takové moderní ale jen v době kdy lidi čuměli cizím do oken a pokládali to za svou stranickou povinnost jen proto, že sami měli nudnou práci a život. Hezká hudba, skvělý Jan Kačer. A mě tedy jen nesedí ten symbolismu Kundery, kdy se tam něco cyklicky opakuje, nebo představuje až s nesnesitelnou nutností. Zvlášť hezká scéna je jak Klára dělá stínové představení pro zvědavou sousedku, podmanivá hudba. Jinak pohodový film o pohodě nelibosti lidstva.

Kufr plný nadějí (1978) (TV film)

Milý nenáročný film o velkých ideálech, dětech, vesnici a hromadě konzervativních názorech a lidech. Moc hezké.

Metoda Markovič: Hojer - Poslední facka (2024) (epizoda)

Syrový díl. Markovič je sympatický policajt, má hezkou rodinu a skvělé kolegy. Občas si dojde na pivo. Má rád svojí práci, nad sebou má "nejchytřejšího" vedoucího a setkává se s psychopatem, kterého musí usvědčit, ale jemu to nestačí, chce to pochopit. Moc dobře se na to kouká.

Řemen (1978) (TV film)

Docela milá vánoční záležitost, jen je to svým způsobem docela depresivní. Bavil mě tu Pepa Dvořák.

Čtyři v kruhu (1967)

Moc zajímavá atmosféra vily, kde žijí tři lidé spolu a jeden se stane podezřelým a obávaným společníkem večerních hovorů. Výborný Tříska.

Tvář pod maskou (1970)

Zvláštní film o něčem, co se mi nějak nepodařilo uchopit. Pořád tam něco běželo, občas se tam říkaly velké věci vlastně to nějak nebylo ničím. Svojí poetiku ten černobílý formát měl a postavy i herci vlastně hráli a žili ale nějak jsem to nedovedl vstřebat. Kemr zde byl opravdový.