Jih proti Severu (1939)

Po Vojně a Míru od Bondarčuka a Lawrenci z Arábie to Rhet Butler neměl uplně lehké, ale i tak to je na soutěž kolik superlativů se dá nacpat do krátkého recenzentského příspěvku. : )  Vivien Leigh předvedla na svou dobu famozní vývoj postavy. Trochu jsem bojoval s druhou polovinou. A je evidentní kým se tolik inspiroval Pitt v Babylonu. Excelentní, s každou další projekcí to mám radši. 9/10

Kristian (1939)

Jednoduchý film o jedné zápletce, přesto daleko lepší, než prakticky cokoliv po tom v tomto žánru. Proč to tehdy šlo a dnes ne? 9/10

Pan Smith přichází (1939)

Heh 3/4 století staré a ze zámoří, ale tady a teď možná ještě aktuálnější než tehdy a tam. Stewart je bez pochyby herecký chameleon, naivního idealistu jsem mu neskutečně žral. Určitě jeden z těch filmů, které budou stravitelné i pro lidi, co se BW štítí již z podstaty. Škoda jen že to nejde tolik pod povrch jak by se nabízelo a Kalousek by to nemusel tolik žrát 9/10

Stalo se jedné noci (1934)

Do you love her? YES!!!! Krásná a zábavná podívaná, která exceluje ve všech myslitelných ohledech. Clark Gable - štramák století. 10/10

Světla velkoměsta (1931)

Překrásný film, grostesku střídá překvapivě silné emoce. Už to naráželo na hranice němehé filmu. Neskutečně jsem se smál boxu a opilcům ve společnosti, to je prostě pecka. 9/10

Vrah mezi námi (1931)

Vizuálně naprosto unikátní dílko dané dobou svého vzniku. Jak to popsat, navenek němý, uvnitř mluvený a moderní, to dává dohromady neskutečnou kombinaci bez ohledu na děj. Neskutečně silný film hned v několika rovinách. Nemohu si pomoct, viděl jsem v tom Dostojevského a přemýšlet nad koncem je podobně nebezpečné jako snažit se vžít do myšlenek studenta Raskolnikova. Z Petera Loreho mám husí kůži jenom ho uvidím v prvním záběru, brrrrr... Ale konec, ten konec byl prostě pecka i bez twistování, tam jsem si říkal, ať tohle dopadne jakkoliv to je prostě bomba. Vážně bych nečekal od skoro němého filmu takhle silný konflikt mezi emocemi a humanistickými myšlenkami. Proč mám pocit, že se všechny ty festivalové dnešní plačky o něco takového snaží, ale nedosáhnou toho v životě, tak jako Fritz Lang před 84!!! lety Zejména když se začal zvyšovat hlas a člověk si všimnul kožených kabátů vzhledem k době vzniku a tomu co se začalo za pár let v Německu dít. Opakoval bych se, silné snad ve všech myslitelných ohledech a pokrokové. Dneska si na filmu bez hlavního hybatele děje vyláme 9 z 10 filmařů. Fritz Lang to zvládnul nadčasově působivě. Jsem z toho neskutečně nadšený. Tohle bych měl vidět v Kurosawovy, bohužel nevidím. 10/10 a jeden z nejdůležitějších filmů, co jsem kdy viděl.

Východ slunce (1927)

Neuvěřitelně působivá dramantika. S nádhernými romantickými scénami i docela drsnou zápletkou. Dokonalá alegorie fáze vztahu, kde byl snad někdy každý, včetně ožralýho prasete. :-) Je mi líto každého, kdo tomu nedá šanci, protože je to němý film. 9/10

Zlaté opojení (1925)

Super, já ho prostě žeru a moc jsem si užil zmodernizovanou verzi s CHaplinovým voiceoverem, on v tom prostě nechal srdíčko. 10/10

Kid (1921)

S němým filmem jsme měl praktické zkušenosti jenom jako dítě u Laurela a Hardy, kteří poměrně často dříve běželi na ČT. Kdyby mi někdo řřekl, že budu naměko z němé grostesky, pravděpodobně bych mu nevěřil. Mimo to jsem se tlemil těm nejjednodušším vtípkům, které by teď působily neskutečně trapně. Chaplin byl génius. Nádherný kousek filmové historie. 9/10