Valkýra (2008)

Zatím největší filmový zážitek roku (těsně poráží Buttona a s přehledem Milionáře). Vynikající drama, kterému sluší mundur druhé světové války a nad zmiňované snímky ho povyšuje hlavně geniální režie Bryana Singera. Jedna ikonická scéna střída druhou (namátkou bombardování v Stauffenbergově domě s následným nájezdem na gramofonovou desku, heilování "bez ruky", spiklenecká schůzka v kostele "bez střechy") a když během samotného puče začne filmu docházet dech, nastoupí závěr tak silný, že o pěti hvězdičkách nemůže být pochyb.

VALL-I (2008)

Nejtrefněji se dá popsat rozdíl mezi touhle pixarovkou a ostatními animáky slovy klasika z Pulp Fiction: "It ain't the same fuckin' ballpark. It ain't the same league. It ain't the same fuckin' sport!"

V Bruggách (2008)

Obrázek o filmu si uděláte už při mluveném prologu Colin Farrella. Velmi poetická záběry podbarvené jemným klavírem a do toho věty jako "Get the fuck out of London youse dumb fucks." A tahle kombinace funguje perfektně i v další hodince a třičtvrtě. Podle mě nejlepší film roku 2008.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Jestli máte rádi závěry, pointy, morality a poselství, tak na VCB určitě nechoďte. Ne že by se tu nic nedělo. Příběh utíká svižně kupředu, podporován nezvyklým vyprávěčem, který vám didakticky popisuje všechno, co sami vidíte na plátně (zní to možná šíleně, ale funguje to)...ale nakonec se tu nevyřeší zhola nic. Je to jen skvělý letní příběh, který se nám nesnaží nic sdělit. A přesně proto má ode mě 5 hvězdiček.

V kleci (2008)

Pokud čekáte drsnou vězeňskou atmosféru plnou násilí a intrik, tak vás tahle "školka bez omítek" zaskočí. I když nejspíš příjemně...

Wanted (2008)

Velmi zábavná blbůstka na jedno použití. Bekmambetov udělal oproti hlídkám velký krok kupředu a hlavně mě potěšil tím, že když už vykrádá, alespoň se k tomu drze přizná (hint: první wesleyho oběť se jmenuje Darden)

Wrestler (2008)

Nehodlám se posadit na zadek jen z faktu, že za kamerou stojí Aronofsky a před ní zápolí Rourke. S čistou hlavou si troufám tvrdit, že jde o lehce naprůměrné sociální drama, jakých existují stovky. A z toho šedého průměru Wrestlera zvedá jen Rourkův výborný výkon (na jeho poměry standardní) a závěrečný Ram Jam (speciální úder hlavního hrdiny). Kvality podobně laděných trhaků (Million Dollar Baby) nebo i podařených podpultovek (Muž bez kůže) Wrestler podle mě nedosahuje.

Zack a Miri točí porno (2008)

Mohlo to dopadnout podobně jako Zkrocená hora tj. tuctový romanťák, který si nasazením "cizího" prvku (u ZH to byla homosexualita) hraje na něco víc. Kevin Smith ale dokázal z porno prvku vytěžit hodně a i když to na konci sklouzne k očekávanému, stojí to za shlédnutí.

Zločinec (2008)

Nechápu. Tenhle film musel na papíře vypadat jako to nejhorší béčko, co si ani DVD kotouč nezaslouží. Ještě k tomu to dostal režisér, jehož filmografie by se dala jedním slovem popsat jako Nic...a to dost pokažené. A vznikne z toho tak sugestivní dílko? Ještě jednou podotýkám, že nechápu.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Pustit se do Izraelsko-Palestinských vztahů a přimíchat do toho kadeřnictví s dodatečnými sexuálními službami pro postarší dámy? No yes...proč ne? Jen je škoda, že zábavnost filmu...jak to podat delikátně...ehm...osciluje spolu s velikostí Zohanova reprodukčního orgánu. No prostě na konci už to nemá koule.