• Válečný
  • Western

Sisu (2022)

Mnoo, čo na to povedať? Zopár bystrých hláv tu dokonca postrehlo, že sa to podobá na Tarantina. To bude asi kapitolovaním a násilnosťami? Toto natočiť v dobe keď sa nám na kontinente odohráva skutočná vojna je niečo čo sa ešte nestalo. Je to pod-dekadentné. Začínam veriť, že si vojnu musíme zažiť teda všetci osobne. Za mňa je to B-čko. Ale otovoril by som novú kategóriu. Krypto-B-čko. Taká umelá výplňa - mentálna pufláž :) - vytesnenie - aby sa tam radšej neozývali žiadne úvahy nad realitou a aby to čvachtalo. Až sa znovu začne učiť história a začne záležať na posolstve, začnem znovu percepovať filmy. Dovtedy mám chuť vypnúť platby za NETFLIX. Namiesto čvachtania nacistických mozgov si pred spaním predstavujem skôr implóziu NETFLIXU do vyprázdnenosti a jeho skorý zánik. A to som presný opak rusofila.

První rytíř (1995)

Netflix to práve "vytiahol", a musím priznť, znovu ako u väčšiny mojich hodnotení, dávam vysoko. Nie za filmárinu. Ale za princípy. Je tam všetko, čo funguje, čo funguje v kresťanstve, vďaka čomu žije spoločenstvo. Ako funguje spoločenstvo, kde je vždy chyba; že sa proti nej vždy bude bojovať; ako sa s ňou má bojovať; aká má byť žena, aký muž; kde je miesto toho čo odišiel ale nestratil sa; kedy sa má odísť, kedy sa má zostať, kedy sa má obetovať; a koho treba pichnúť do brucha bárs aj lsťou! Sláva Ukrajine! Ruské klamstvá utopiť v latríne, niekde 365 km za Čeľabinskom.

Monique Olivier: Součást zla (2023) (seriál)

Tuším sa stanem kritikom francúzskych vecí vo všeobecnosti, lebo toto nie je prvý raz, čo mi ostáva sánka dole nad ... čímkoľvek francúzskym. Niečo im chýba. Teraz nemyslím film. Ten je na 4*. Ani o vraždiacom páriku nehovorím, to je proste hnilý kvicht. Zneužívať vlastné batoľa na prílákanie obetí. Povracal by som ich rybičkovým šalátom, keby to šlo. Dokument klasika Netflix, našlahaná opakovačka faktov, ale tu sa miernili, lebo je to vážne pieta a nie je to USA. Čo nechápem sú francúzske postupy. Smiať sa či plakať? Polícia oficiálne exhumuje telá mladých dievčat, za prítomnosti vrahov aj desiatok novinárov, v roku 2004 ! POMOCOU BAGRA ! Francúzsky národ vyrobí Citroeny s vankúšovým pružením pre pohodlie ale mŕtve deti exkavujú Bagrom. Respondovaní vyšetrovatelia a odborníci sa tam pomaly preplakávajú, empatizujú, nasadzujú intelektuálske masky, hovno vyšetrujú a bagrom exkavujú. NEUVERITEĽNÉ. Potom Vám v 3. dieli - 27. minúta povedia, že "vrahovia nijako nevyčnievali a neupozorňovali na seba" a tak ich celé 10-ročia nevypátrali. Pritom v predošlých dieloch zasvätene vysvetlili, že vrah bol čerstvo prepustený sexuálny delikvent - násilník. Pobehoval priamo v rajóne a v období keď sa začali strácať mladé dievčatá. Vrah si ani nezmenil meno. Mal bydlisko v zóne vrážd. Z väzenia napísl 150 listov budúcej spoluvinníčke ... 24/7 mal byť na ňom aj na nej niekto zavesený! V 4. dieli nám vysvetlili, že k súdnemu procesu pustili 400 novinárov - francúzi sú proste najmúdrejší, nevedia si prečítať diela od kolegov z USA, že záujem a publicita mass-killerov podnecuje. Neuveriteľné. Vybavuje sa mi fotka Emanuela Macrona po telefonáte s Putinom 24.2.2022.

Čínská válka na obzoru (2016)

Začiatok šokujúci, záver ohurujúci. Prináša komplexnejší naratív. V momente, keď nás v polovici dokumentu "Hurun" ohuruje tvrdením, že v roku 2015 bolo v číne 1 600 000 multimilionárov a snaží sa tým naznačiť, že Čína sa prerodila do kapitalistickej trhovej demokracie, vybavujem si, že v strednej európe máme silnú skúsenosť s komunistami, ktorí po 1989 rozkradli spoločné a odrazu tu máme tisíce multimilionárov. V Číne, to asi nebolo o moc inak. Ale kto vie ... Chcel by som veriť tomu, čo hovorí Eric Li v polovici dokumentu. Záver filmu je ako vyznanie a vytíčenie smeru - výborné. Treba film vidieť pokiaľ možno viac krát. Vrelo odporúčam.

Když utichly trumpety (1998) (TV film)

Bez zaváhania. Pár neotrelých detailov, niekoľko zranení, ktoré sa vám ani neprisnia, ale vojna je ich plná. Pár zámerných zanedbaní pravdivosti a fyzikálnych javov a potom ostentatívna šablóna. Dostanú vás do uhlu pohľadu, z ktorého je na pár minút vidieť vojnu. Viac sa natočiť nedá. Vojna sa deje. Vy tam nieste a nepochybujete o tom. A ešte ma pri tom napadlo, že ukrajinská armáda tam teraz je. A my sme tu, na čsfd. Tak prosím nájdite aj iný spôsob ako im pomôcť, než platením HBO. Ciest je dosť.

6. Batalion (2005)

Tu je dôkaz, že nie každá pmäti-hodná udalosť z histórie si vyžaduje filmovú gloriolu, a už vôbec nie veľko-filmovú (80 000 000,- USD). Celý námet je založený na, relatívne úspešnom pozbieraní totálne zdecimovaných zvyškov najväčšieho vojenského nezdaru USA; ako film sám úvadza v intro. Radšej mohli natočiť film o Bataánskom pochode smrti, ktorý sa tu tiež spomína. Bolo by to síce odporné asi ako Katyň, ale bolo by to ctihodné, poctivé. Ukazovalo by to, koľko spojenci vytrpeli. Skutočnú povahu filmu, prezradia už prvé sekundy. Prelet pár stíhačiek P51-Mustang. To je sila! Predstavte si tú silu, keby aj iné veľko-filmy boli posilnené P51-tkami. Napríklad úvodná bitva v prvom dieli trilógie Pán prsteňov, Gladiátor (predstavte si Russela ako hladí klasky a hledí k vobloze), alebo dokonca Forest gump. Pána! Rovno tam, kamera sa skláňa k parku, pierko pokojne klesá a do toho zvuk Mustanga. Aj film by sa tak zvolna skláňal, už od úvodnej scény :D

Když se všechno po*ere: Woodstock 99 (2022) (seriál)

V poslednej dobe vychádza z USA veľa investigatívy, veľa historických návratov a naratívy-skúmajúcich dokumentov. Toto je medzi nimi skvost. Milý divák, neskĺzni do debilnej kritiky davu či organizácie. Toto je o dosť silnejší materiál. Ako tvorci naznačujú, o úmysly a organizáciu Woodstocku 99, a možno Woodstocku vo všeobecnosti, by sa dali oprieť aj besnejšie konšpiračné záchvaty. Celý film sa skladá z reálnych záberov a výpovedí dobre picknutej vzorky aktérov 99. Nie je pochýb, že sa dozvedáte fakty a pravdu. Treba si ju ale do-vyskladať, lebo je to celé spoločnosť a nie entita. Všetky výčitky, pohoršenie, hrôza a rozčarovane, ktoré vás zasypú sú ako škola odstupu. Všetky 3 Woodstocky dohromady, 69', 94' a 99', sú, myslím si, dokonalá, dvoj-generačná, prípadová štúdia ľudského boja o seba-správu. V hudbe je katarzia, kritika, povznesenie a východisko, ktoré si z kotla, alebo aj z tohto filmu, vynesiete sami, pokiaľ na to máte. Toto je maximálka. Tu nemá zmysel dávať 2, 3 alebo 4 hviezdičky. Ak máte záujem o človeka, tak toto je za 5. Ak nie, nepíšte na to recenziu. Ps.: Sheryl Crow dostáva výzvu: Ukáž kozy! Sheryl odpovedá: To by si musel zaplatiť o dosť viac chlapče! ... :D ... ja sa poštím ... V USA by mli založiť nástenku nehanebných idiotov a celebrít, ktoré nepochopili.

Irčan (2019)

Vždy žasnem nad tým, keď tu niektorí odborníci dokážu vyčítať filmovým dielam tie najpodstatnejšie prvky :D Vraj pomalý film, moc dlhý a nekonečné dialógy... Všetci ste sa zasekli na prednáške na FAMU? Ja si myslím, že dĺžka filmu a tie prázdne dlhé dialógyy výborne kreslia tieto tipy prázdnych chlapov, čo sa stále boja a pritom sú chladní. Nevedia čo sa v nich samých deje a jednajú celý život tak ako postavy v Irishmanovi. Mrzáci čo končia svoje životy na "internátoch", mimo schopnosti utrieť si riť a akokoľvek pochopiť, kde sa stala chyba. S vedomím, že celý ich život je vlastne chyba, ale bez schopnosti ľutovať to. Irčan je na ***** 1 ***** Kto nemá 2,5 hodiny na túto parádu, nech prestane hodnotiť filmy. Žiadne "prozření" sa konať nemalo - je to len melanchólia, ktorá zostáva Tsunami_X - bež si pozrieť niečo kde hrá Momoa ... Tí dôchodci sú jediní, čo to dokážu zahrať a cítiť Cival. Galadriel, píšeš že: "nemám vůbec jasno, proč k nejzásadnějším zvratu došlo a proč postavy jednaly tak, jak jednaly." Veď o tom to je :D Ani reálne postavy to nevedeli - to je to, čo šokuje a serie chlapov ako DeNiro alebo Al Paccino, ktorých životy majú obrovský a výborný dosah. Obaja herci sú americkí taliani a reflektujú americko-talianskú mafiu, ktorá ich srala celý ich produktívny život. Keby si žila v USA a najznámejší zločinci tvojej doby by boli Česi, asi by si ich chcela odkryť viac, ako iní američania nie? Aj v tom, že oni starci-herci ešte veselo produkujú filmy a sú nažive a robia niečo čo má význam a majú skvelý životný úspech na rozdiel od ustrašených mafiánkov, ktorých kompletne prežili. Všetci, čo máte 2,5 hodiny buďte trpezliví, a ak máte nejakého gangstra medzi známymi :D zabezpečte, aby to videl, lebo skončí presne takto. Naprosto skvelá dokumentárno-reflexívna zábava pre ľudí, čo to s ľudstvom nevzdávajú.

Tým zabijáků (2019)

U mňa má + každý, kto si vyberie tak krátky a vyprávačsky jednoduchý námet, inak ťažký a vopred odsúdený diváckou pákou na 59. Ak ste dekonštruktivisti ako ja, odporúčam hneď pozrieť 3-dielny dokument Exterminate all the Brutes na HBO. Zaberie to tak 4 hodiny a budete sa dívať z obežnej dráhy. Niektoré detaily z Kill Teamu si potom poskladáte inam. Ak tu niekto píše že sa nudil, prajem mu zažiť viac :D Amerike prajem skoré uzdravenie.

Mrazivá past (2021)

Zopár desiatok scén vyslovene urazí. Napríkald: 1. Zavalení baníci v štole v inak povrchových baniach, no nie je to nemožné, ale...?! 2. Potom ten šialene mizerný render 3min 10s - terén aj nákladiak - ako detské video na YouTube. 3. 3min 15s vybuchuje stena povrchovej bane akurát včas aby zvrhla ten zlý render do hlbín bane - no pre dementov. 4. Pri tomto výbuchu sa dokonca dostali von plamene zo vznietenia metánu, to znamená, že baníci by snáť aj mali kadiaľ vyliezť :D ... a to sme na štvrtej minúte. No urážka za urážkou. V závere ešte vypichnem urážku č. 68 - hodina 36 minút a 50sekúnd: "Promiňte, pan McKen? Tohle jsme našli mezi věcmi vašeho bratra." A podáva mu prospekt od kamiónov. V odpovedi je vidieť Liamovu tvár a to jeho "děkuju" vyznie skôr ako "promiňte, moc krát se omlouvám". Je to treskutá hanba celé jak to je.