Mrazivá past

• USA The Ice Road (více)

V odlehlé oblasti severní Kanady dojde k sesutí těžce přístupného diamantového dolu. Zůstane v něm uvězněna skupina horníků, kterým postupně dochází kyslík. Jedinou jejich nadějí na záchranu je tým v čele se zkušeným řidičem kamionu (Liam Neeson) schopným překonat nebezpečnou cestu přes zamrzlý oceán. Tuto takřka nemožnou misi komplikuje nejen ohromná vzdálenost a prudká bouře, ale také postupující obleva. Nic z toho se však nevyrovná jejich hlavní hrozbě... (Mirius FD)

Johnny.ARN

Skvelé niekde do druhého fuckupu, potom to začne byť umelo a hlavne zbytočne naťahované, hlavným hrdinom sa furt deje niečo do prieku a nie a nie to skončiť. Skrátiť o 15 minút, lepšie pracovať s akciou a bolo by to veľmi fajn skoro Ačko. Takto to nevyplávalo z Bčkových vôd, čo je škoda, lebo úvod to malo mocný. 2 z 5 ()

corpsy

Neskonalá je trpezlivosť obsadzovať Liama Neesona do akčných výplachov. Niektorý mu aspoň zmenia prostredie a lokácie, aj keď aj tu, ak dobre počítam, sa jedná už o tretiu zasneženú túru pána herca ( po THE GREY a COLD PURSUIT ). A nevyzerá to zle, aj keď samozrejme z toho trčia poriadne tvrdé béčkové stalagmity. Tie necelé dve hoďky, ale neublížia. ()

Martrix

Hloupý film, ve kterém praskající led pronásleduje jedoucí kamiony, aby se praskání následně na poslední chvíli zastavilo u jejich nohou, řidiči si řeknou pravidlo o diverzifikaci rizik, aby je při první příležitosti porušili, ale vrcholem stupidity je noha uvězněná ve smyčce ocelového lana napnutého mezi dvěma auty. A to jsme v první třetině filmu. Takové srágoroviny se v devadesátých letech laserovaly rovnou na DVD a posílaly se přímo do videopůjčoven. Ztráta času. ()

filmfanouch

Ještě několik let nazpátek byl Liam Neeson brán jako herec charakterních rolí, především díky ztvárnění Oskara Schindlera v Schindlerově seznamu. Právě v době vzniku Schindlerova seznamu nikdo nemohl čekat, že se Liam Neeson stane akční hvězdou. Po rolích ve Star Wars: Epizodě I nebo Batman začíná jeho akční kariéru nakopl především snímek 96 hodin. Později došlo též na A-Team, Non-Stop, Cizince ve vlaku, předělávku Mrazivé pomsty a dalších akční role. A i když 69-letý Liam Neeson již párkrát sliboval, že s akčními rolemi skončí, nadále v akčních rolích přeci jen pokračuje. Což dokazuje i novinka na Netflixu jménem Mrazivá past.   Za scénářem a režií Mrazivé pasti stojí Jonathan Hensleigh. Scenárista skvělé Smrtonosné pasti 3, původního Jumanji nebo Armageddonu Michaela Baye se v roce 2004 chopil jako svého režijního debutu Punishera, kde titulní roli ztvárnil Thomas Jane a záporáka John Travolta. A řekněme, že ještě pár let trvalo než se Punisher konečně dočkal důstojné adaptace. Od té doby se Hensleigh režie chopil jen příležitostně, přičemž naposledy před 10 lety u krimi Sejmout zabijáka. Po 10 letech se ovšem chopil právě Mrazivé pasti a servíruje vlastně slušné akční béčko, které ovšem mezi nejlepší akčňáky Liama Neesona patřit nebude.   Neesonovi sice táhne na 70 let, přesto na to pořád přeci jen má. Místo 69 let by mu člověk pořád věřil o nějakých 10 let méně, v akčních scénách pořád nevypadá směšně a celkem se v nich drží. Dá se snadno argumentovat, že Liam v podstatě hraje pořád dokola ten samý charakterní typ, přesto to ovšem pořád dokáže prodat. A pořád vypadá, že se mu do cesty nikdo plést nechce. Což se mnohým z nás v jeho věku nejspíše jednoduše nepodaří.   Hensleigh tenhle akčňák rozhodně zasadil do zajímavého prostředí, přeci jen z něj možná nevytěžil zase tak moc. Nebo spíš natočil z něj vytřískal tolik na ideální odpočinkový akční výplach. Mrazivá past je díky tomu v podstatě ideální akčňák pro spotřební předplatitele Netflixu, kteří jednoduše chtějí film na víkend a můžou u něj vypnout mozek. Což je do jisté míry v pořádku, protože chtít od vyloženého akčního béčka nějaké hloubavé přesahy je přeci jen tak trochu úsměvné. Přeci jen to ovšem tak trochu smrdí lehce promrhaným potenciálem a především ve finále i způsobem přeplácaným.   Mrazivá past ve finále není filmem, kde by hlavní překážkou byl právě docházející kyslík a zavalený důl. Objeví se totiž záporáci a díky tomu se ve filmu může střílet a dějí se další akční šílenosti. Jen je možná škoda, že se scénář právě nevěnoval čistě jen záchraně dělníků z dolu a hlavním záporákem není právě pouze docházející čas. Ano, film by se tak musel obejít bez střílení a pěstních soubojů, zároveň ovšem mohl vzniknout zajímavý film sám o sobě. Příchod záporáků vyloženě zavání tím béčkovým dojmem, kdy se objevují přesně proto, aby měl film přes 100 minut a něco se v něm dělo. Mrazivá past v tomhle ohledu skutečně působí jako typický béčkový akční výplach. Nemá zde cenu řešit jednotlivé detaily, které tak trochu postrádají smysl, nemá cenu řešit lehké nelogičnosti. Je to prostě slušný akční výplach, který je řemeslně natočen velmi slušně, kromě Neesona stojí za zmínku i zbytek slušného obsazení (Laurence Fishburne v podstatě cameo roli, Holt McCallany, Amber Midthunder, Benjamin Walker....), pár zajímavých nápadů a pořád to má především daleko k odfláknuté a nestravitelné břečce. Je to jenom oukey podívaná.   Liam Neeson už dost možná nemá akčnímu žánru co nabídnout, přesto je ve své akční poloze pořád relativně fajn. Mrazivá past je navíc slušná podívaná, kterou Hensleigh točí relativně slušně. Jeho scénář má výrazné rezervy, přesto má zajímavých nápadů a je to v součtu ideální výplachový akčňák, který nikdy člověk nemusí vidět znova, jeho sledování ho ovšem vyloženě neurazí. K béčkům Stevena Seagala má Liam naštěstí pořád daleko, v téhle formě je ještě pořád stravitelný. Jen už by dost možná bylo lepší pověsit akční kabát definitivně na hřebík a plně se vrátit ke komornějším rolím. I pár těch momentů v Mrazivé pasti dokazuje, že na to pořád má...... () (méně) (více)

Chrustyn

Doba kdy byl Liam Neeson, takovou akční jistotou je docela dlouho pryč, ale pořád má tolik charismatu, že dokáže utáhnout i na oko naprosto banální příběhy. Něco takového jsem očekával i do Mrazivé pasti, jen tentokrát jsem tomu věřil o trochu více, díky neokoukanému tématu. Bohužel Mrazivá past nefunguje prakticky v žádném směru. Liam je sám o sobě unavený a znuděný, takže filmu jeho přítomnost nijak nepomáhá. Bohužel on sám je tou nejmenší přítěží. Tou největší je samotný režisér, který z chabé, ale pro akční film dostačující historky, nedokáže vytáhnout vůbec nic. Postavy jsou nudné až otravné, zvraty podivné a akční scény nejen, že špatně vypadají, ale chybí jim jakýkoliv šmrnc a celé to na mě působilo jako akční film, který běží odpoledne v televizi a pokud bych vyškrtnul Neesona a pár známých ksichtů, vše tomu nasvědčuje. Mrazivá past je tak jeden z nejhorších akčních filmů, za poslední dobu a prakticky všechny rychlokvašky na Netflixu, vychází lépe, protože v nich vždy byla alespoň nějaká zajímavá scéna. Zde není vůbec nic ani pitomej sexy záběr na jeden z použitých kamionů. ()

• Ľadová cesta v kanadskom Severozápadnom teritóriu, ktorá inšpirovala film, má dĺžku 400 km, prechádza cez 64 zamrznutých jazier a na ľade má šírku asi 50. Vodiči nákladných vozidiel tu cestujú 14-16 hodín pri maximálnej rýchlosti 25 km/h. (Arsenal83)
  • Natáčení filmu probíhalo v kanadské provincii Manitoba. (SONY_)
  • V průběhu filmu si můžeme povšimnout objevujících se a následně mizejících řetězů z hnacích kol tracků. (DJMaroko)