Útok na Wall Street (2013)

Akoby som videl 2 filmy naraz a oba stáli za to. Najprv číre prehlbujúce sa zúfalstvo natoľko depresívne, že sa vo mne začali negatívne emócie až zhmotňovať. Náš hlavný hrdina – poldík úspešne dosiahol úplné dno a následne prišiel na riešenie ekonomickej krízy jednoduchou ale elegantnou metódou, ktorá sa na Ekonomickej univerzite pravdepodobne neprednáša, zvanou M4A1 Carbine. Inými slovami – zastrel si svojho obľúbeného burzového makléra. A keďže väčšina ľudí nie je schopná previesť do praxe túto metódu, musí to urobiť aj za ostatných. Film je síce len slabým zadosťučinením voči kriminálnikom z Wall street, ale aj tak poteší. Len ma prekvapuje, že v skutočnosti sa takýto človek nenašiel.

Univerzální voják 4: Odplata (2012)

Čakal som všeličo, ale takýto psychedelický výtvor nie. JCVD roly záporákov veru sedia, čo neskôr ukázal aj v Expendables 2. Fajty sú prudko pozerateľné, ale to je tak všetko. Celkovo je to nuda.

Policejní odznak (2002) (seriál)

Parádna celoseriálová nespomaľujúca jazda Michaela Chiklisa ako Vica Mackeyho. Nie každý vie reagovať v hraničných situáciách, Vic sa tam ale cíti ako doma. Je to najlepší policajt, čo sa týka zatýkania grázlov a zároveň najhorší, lebo sám je grázel. Len on dokáže ťahať za nos gangy všetkých možných národností, policajtov určených na jeho dolapenie, vlastné policajné oddelenie, svoj tím a rodinu. Dokáže kľučkovať a preplietať sa pavučinou klamstiev, manipulácií a politických intríg, pretože je to jeho svet. Celý seriál sa zameriava na dianie okolo Vica, popri ktorom sa dostávajú do úzadia ostatné postavy a ich potenciál nie je plne využitý. A využiť bolo veru čo. Postavy sú dobre typovo zvládnuté, vyvíjajú sa, ale stáva sa, že dianie okolo nich sa v seriáli nenachádza, len je dodatočne spomenuté. Okrem Vica je najlepšie vykreslená postava Wagenbacha, ktorý je Vicov protiklad. Túto komplexnú postavu zvládol Jay Karnes vynikajúco. Trochu ma prekvapilo a sklamalo, že gay lobby si dokázala vydupať svoje dokonca aj v seriáli ako je tento. Napriek tomu mal vysokú úroveň a výbornú atmosféru, ktorá sa stále zlepšovala. Finále som síce predpokladal od prvej série, ale napriek tomu dokázalo predčiť moje očakávania.

Dlouhý polibek na dobrou noc (1996)

Je celkom bežné, že film je natočený na základe skutočností, ktoré sa udiali. Výnimkou by nebol ani tento film – CIA prevedie útok na WTC, aby mohla odôvodniť potrebu navýšenia financií. Útok prevedie tak, aby vyzeral ako teroristický a nakoniec to zvalia na moslimov. Tu ale soudruzi z úesá udelali chybu, čo sa týka kauzality. Film bol natočený v r. 1996. Predlohou bol jednoznačne Bourne, čo je dobrý odrazový mostík a ide o štandardný béčkový akčák so všetkými plusmi a mínusmi.

Sherlock (2010) (seriál)

Najprv ma veľmi nenadchol, ale potom som si k nemu dokázal nájsť cestu. Vôbec mi nesedel predstaviteľ Sherlocka, pôsobil príliš šašovsky a moc prehrával. Z rovnakého dôvodu ani Moriarty moje sympatie nezískal. Jedine to zachraňoval hobbit. Postupne som si asi zvykol a druhú sériu som si užil aj s parádnym finálnym dielom. Súčasnosť Shelockovi vôbec nevadila. Príbehy boli výborné a dedukcie nápadité, len ich mohol pomalšie prezentovať, ťažko sa ich dalo stíhať.

Osamělý jezdec (2013)

Johnny Depp zase ukázal svoju hereckú genialitu. Bol to jedine on, ktorý udržal tento film nad hranicou trápnosti. Akčné scény boli správne halivúdsky praštené, až som chrochtal čipsy a k tomu priblblý ksichtík Jacka Sparrowa bol správne namiešaným koktejlom. Film bol ale velmi nevyvážený. Miestami labúžo, miestami hovadina. Aspoň tú vranu alebo králikov si mohli odpustiť.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Tak táto americká komédia postrádala humor. Aspoň tí debilní vedci mohli byť trochu srandovní. Z námetu sa dalo vyťažiť oveľa viac, teda prinajmenšom niečo. Jedine efekty stáli za povšimnutie.

Zodiac (2007)

Minul sa mojím očakávaniam veľmi pozitívnym spôsobom. Zodiac akoby nemal nič spoločné s Halivúdom – minimum akčných alebo napínavých scén, o efektoch sa ani nedá hovoriť a tempo filmu porovnateľné s rýchlosťou výstavby slovenských diaľnic. Film má ale vynikajúcu monotónnu atmosféru. Je podaný myšlienkovými pochodmi ľudí, ktorý sa prípadom Zodiac zaoberali a ktorým menil životy. Odohráva sa hlavne v 70 – 90tych rokoch a do určitej miery aj pôsobí, akoby bol vtedy natočený. Na kvalite sa herecky podpísali najmä Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal a Marka Ruffalo, ktorého by som osobitne vyzdvihol. Za poslednú dobu najlepší film, čo som videl.

Firefly (2002) (seriál)

Najlepší seriál aký som kedy videl. Hneď pri prvom dieli som vedel, že ide o výborný seriál, ale jeho skutočnú hodnotu som pochopil, až pri scénach ako kopnutie záporáka do motoru Serenity, alebo rozhovory pri mučení.Vo Firefly sa zišlo unikátne zloženie hercov, ktorí vytvorili neprekonateľnú atmosféru. Ten, kto robil kasting, si zaslúži medailu za celoživotné dielo, aj keby zvyšok života pracoval ako poberač sociálnych dávok. Humor je prirodzený, nenútený a úplne podľa mojej chuti. Vizuálne efekty sú originálne a vytvorený svet zaujme každého scifi labužníka. Veľká škoda, že leštiči bambusov z FOXu seriál predčasne ukončili. Trochu som šetril chválou, aby komentár ostal čitateľný. Už sa neviem dočkať, kedy si ho celý pozriem 12ty krát.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Najväčšsie scifi sklamanie, a to som scifi fanúšik. Neznášam, keď sa do seriálov snažia natlačiť čo najväčšie množstvo nečakaných zvratov, aby seriál vyzeral kúl a nepredvídateľný. BSG je nimi nechutne preplnená a pôsobia úplne umelo. Vychádzajú z absurdných motivácií postáv, s ktorými sa absolútne nedá stotožniť, až sa seriál stáva nepozerateľný. Kvôli tomu všetky tie filozofické, spoločenské, politické, mytologické, romantické, náboženské a neviem aké ďalšie témy, ktoré v ňom boli rozoberané vyznievajú do prázdna. Skoro po každom diely som ostal nasratý, čo za debilina to bola. Seriál som dokázal dopozerať iba kvôli akčným scénam, ktoré sú výborné.