Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Nie veľmi chápem, čo každý vidí na starwarsoch. Mne to príde ako bežné sci-fi. Nebolo tu nič, čo by ma nadchlo, že by som si bol povedal, že "wau, áno, je to super". Také vlažné, asi viac studené...

Padesát odstínů černé (2016)

Áno, bola to paródia. Mnohé veci boli ultratrápne a spočiatku som sa dosť nudil. Ale vynahradili to niektoré super hlášky. Slabé tri hviezdy....

Ip Man 3 (2015)

Všetky tri časti sa mi veľmi páčili. Odhliadnuc od samotných bojových scén (ktoré boli veľmi super) oceňujem aj pohľad na rodinu. Vyznelo to veľmi pekne, ako muž stál pri svojej žene, bol jej oporou, no zároveň žena vyjadrila podporu svojmu mužovi a podporovala ho v jeho ceste. Aj pre tento prínos nemám problém dať plný počet.

Hardcore Henry (2015)

Ak bývalý závislák na pc hrách, milovník kvalitne spracovaných filmov každého žánru, musím opäťkovať tento veľmi veľmi vydarený počin. Akčná lahôdka, ktorá polahodí oku hráča akčných hier. Odporúčam nielen hráčom, ale aj fanušíkom akčňákov. Na druhej strane som dosť zhrozený, že v kine sedeli aj 12 ročné decká. Čo sú to za rodičia, čo nechajú takto "gumovať" svoje deti?!!! Tak ako pri mnohých iných filmoch, aj toto odporúčam až nad určitou vekovou (a rozumovou) hranicou.

Deadpool (2016)

Páči sa mi, že marvelovky sa dajú spracovať rozličným spôsobom. Aj tento kúsok si priniesol originalitu, hláškový humor a pekné akčné spracovanie. Osobne som sa veľmi bavil. Herci to zvládli super. Predsa - aj keď je to spracovanie komiksu - určite by som to nedovolil pozerať mladším ako 18 rokov.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Z každej strany sa ku mne nesú správy, aké veľké sci-fi to bolo, že toľko prežiť nie je možné, že tie survival prvky sú nezmysel. Možno som videl iný film, ale pre mňa to uveriteľné bolo a dávalo mi to logiku. Kamera bola úchvatná, zábery neskutočné, herci paráda. Možno to nie je žáner pre každého, ale mne osobne sa to veľmi páčilo. Samozrejme, že na vychutnanie si takéhoto kúska sa odporúča kino. Musím ešte podotknúť, že film pekne ukazuje ľudskú povahu, chamtivosť, vypočítavosť, nemilosrdnosť a pomstu. K tomu teda biblický veršík: List Efezanom 4:31-32 "Odhoďte každé rozhorčenie, vášeň, hnev, krik a rúhanie so všetkou zlobou. A buďte k sebe dobrí, milosrdní, odpúšťajte si navzájom, ako aj vám Boh odpustil v Kristovi."

Stážista (2015)

Po dlhej dobe veľmi príjemný film, ktorý obsahuje normálne ľudské správanie, nielen nejaké afektované hlúposti. Aj keď s podsúvanou ideológiou nesúhlasím, musím povedať, že si to určite zaslúži byť v červených číslach. Pri filme som sa nenudil, herecké výkony boli fajn, príjemný jemný humor, a na konci filmu dobrý pocit. Už dávno som taký pocit pri filme nemal. Ale ak načriem do kritickej časti müsli a pozriem sa na to z druhej strany, musím dvíhať prst na pozor. Ako kresťan verím v určité hodnoty rodiny a úloh v rodine, a tu sa mi to dosť bilo. Ženy, ktoré zostávali s deťmi boli v určitom momente aj zosmiešnené, vyzdvihnutá je tá, ktorá sa presadí, je úspešná a ide si za svojimi snami. Kašľať na to, že porodila dieťa, že má nezastupiteľnú úlohu v rodine ako matka a manželka. Nie, je tu nová éra - éra úspešných žien riadiacich všetko a chlap je pochybujúci, neistý človiečik, ktorý je matkootcom vytvárajúcim domov a starajúci sa o domácnosť. Ak je tu chlap, tak je to milý starček poskytujúci utešujúce rameno a zlaté rady. Samozrejme, nejde o to, že by žena mala byť nejakým otrokom či čo. Ale obetovať čosi musí každý člen rodiny. Tu mi to pripadalo, že rodina má byť orientovaná na matku. Pastierska rola otca nikde. A taká je aj naša spoločnosť - bez otcov a mužov. Škoda, že tento film v tichosti tejto idei napomáha. Koniec úvahy.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Opäť surový, ťažký film vhodný len pre milovníkov žánru. Depp je fakt človekom tisícich tvárí, hral to tak dokonale, až to mrazilo. Mne osobne to celkom sadlo, ale možno z nadhľadu to bol taký priemer. Tak teda tri.

Spectre (2015)

Bondovka. Pekná, príjemná, akčná, záhadná, štýlová....ale....ale....nejak na päť hviezd to nie je....

Kód Enigmy (2014)

Skutočne hlboký film so silnou morálnou dilemou. Priznám sa, nikdy som nemyslel na tento aspekt stratégie boja - myslím to, čo sa udialo po rozlúštení kódu. Keby nebolo vo filme toľko prohomo kampane, dal by som tomu aj plný počet, ale takto pôjde hviezda dole. Nie preto, že by som súhlasil s väznením, či prenasledovaním inak orientovaných, ale preto, že si myslím, že nie je správne zlé nazývať dobrý, resp. zlé predstavovať ako dobré, nenormálne ako normálne (Iz 5,20). Ale určite si to pozrite.