Rjú ga gotoku: Gekidžóban (2007)

Bývalý yakuzák Ryu sa po desiatich rokoch dostáva na slobodu. Po dlhej dobe strávenej vo väzení sa rozhodol, že s životom mafiána skončí a nastúpi na dráhu poctivého občana. Lenže to nebude mať zas tak ľahké, keď sa naňho prilepí dievča menom Haruka, hľadajúca svoju matku, a istí bývalí priatelia si myslia, že má prsty v zmiznutí 100 miliónov dolárov...Hneď z kraja WTF???? Miike ma povesť ultra-turbo-workoholického blázna a Like A Dragon dostáva jeho menu. LaD je adaptácia ps2 hry menom Yakuza a ako taká dostala do vienku obrovské množstvo nadsázky, komixovosť čpie z každého filmového políčka, či už sa jedná o vynikajúce obrazové filtre, efektné súboje alebo do absurdna vyhnané postavy (najmä hlavný bastard Majima je totálny retard a zaslúžil by cenu) Keby Miike zostal iba pri trailery, nebol by dôvod nedať 5*, lenže film má 110 minút a občasnú bitku a výstupy afektovaného Majimu by bolo treba prepojiť nejakým príbehom, a tu Miike zlyháva na CELEJ čiare. Pôvodná hra sa pýši prepracovaným príbehom (teda aspoň to sa všade píše, nehral som) a nám nezostáva než veriť, gratulúvať tvorcom a otvárať šampanské, lenže ten je nám na MONŠTRÓZNY prd keďže film ma 100 minut a hra mala 15hodín. Z príbehu zostali minimálne fragmenty nutné pre pochopenie toho čo sa deje na plátne, postavy lietajú jak na bežiacom páse, hlavne posledná polhodina je výdatná na nečakané, 30-sekundové dramatické vstupy postáv do deja a ešte nečakanejšie odchody. Keď si to celé zhrnieme tak tu máme dvojhodinovú nudu spestrenú nejakou tou peknou bitkou, vynikajúcim gitarovým výjazdom v soundtracku a dvojicou neskutočne otravných japonských teenagerov, ktorých zmysel som nepochopil (zabudol som spomenúť, že príbehové línie sú asi tak štyri a všetky sa prelínajú, ale absolútne netuším ako). Ak ste nehrali hru tak NEBRAŤ.

Superbad (2007)

"Okay everyone, prepare to be fucked by the long dick of law!"

Rychle a zběsile 2 (2003) odpad!

Paul Walker alias Cpt. Handsome sa opäť vracia aby narobil poriadky skrz svoj vytuneny zelený cár. Spolu so svojim nebojácnym spoločníkom, Black Niggom (maník, čo na svojom legálne držanom žiguláku jazdí jak Schummi s paprikou vriti, ale predsa len je nigga, tak ho radšej zavreli a on je na Handsoma nasraty lebo on bol/je tiež policajt) sa vydávajú po stope drug lorda, logicky teda začínajú medzi nelegálnymi závodníkmi s ďalšími vytúneními cármi. Pomáha im Afro Nigga, ujco s veselým účesom a rýmom na perách, ktorý síce organizuje nelegálne závody, ale jeho čierne srdce je zo zlata a kamošovi policajtovi neodmietne pomoc. Aby toho nebolo málo, náhodne sa objavuje asi 14 ročná aziatka Pikaču, raz v priliehavej sukienke, raz v bikinečkách aby mladý, kozmopolitný divák mtv mal nad čím slintať (inak nehorázne ohavná stvora). Rasový balanc dotvárajú dvaja vygumovaný hispánci v pestrofarebných košeliach, ktoré by im závidel aj Nick Slaughter. Samotné závody prebiehajú asi nasledovne: cáre vyrazia zbesilo (c) klučkujúc zlava do prava, v snahe zohriať pneumatiky na prevádzkovú teplotu. Strih na závodníka v cáre č.1, ktorý utrúsi politcky nekorektnú poznámku o matke pretekára pred ním, maník v cáre 2. sa kukne do spätného a odpovie nesledujúc cestu pred sebou. Cár č1 sa dotiahne na č.2, závodník č.2 cely vyjavený žasne nad tým jak to, že ho dobehol ten bastard za ním. Po zrýchlenej analýze nastanej situácie, kalkuláciách s odporom vozovky, protivetre a časom ustálenia migračnej polarizácie príde s prekvapivou obrannou stratégiou a prezieravo tam dá 2ku. Toto sa zopakuje niekolko krát, až č.1 nepretečú nervy a stlačí štoplík s nápisom N2O. V tom momente náhle uvoľnenie energie spôsobí zakrivenie časopriestoru, celý okolný vesmír sa rozmaže do fialova, a otvorí sa dimenzionálna brána, ktorá pridá borcovi 2km/h na topspeede. Alebo len heroin do žili (by vysvetlovalo to 5sekundove rozmazanie). Celkovo je akcia na ceste výnimočná, len laik by nedokázal oceniť spiatočku Cpt. Handsoma v 340 gigametroch/h na dialnici, počas ktorej ukáže Black Niggovi graciózneho fuckera. Tuning dosiahol pokrok oproti predošlému dielu, jednoznačne vedie Pikaču so svojim ružovým Barbie autom, v kerom ma na displayi malú manga školáčku kerá po nej huláka údaje o rovnomernosti podsvietenia na ceste. Normálne by som dal 5*, ale nehral v tom ICE-T, takže asi odpad.

Pod dohledem (2007)

Vynikajúci a strhujúci film, ktorý neraz pripomenie Francúzsku spojku a Pepkov súboj s nepolapitelným Charnierom. Perfektne natočené, perfektne zahrané. Plus pohľad na Simona Yama (v posledných filmoch hráva mafiánskych bossov alebo ľudí čo lámu chrbtice pohladom) v teplákoch, 30 ročnom vypletanom svetríku a ladvinkou je neuveriteľný.

Božské děti (1997)

"Už nie si dieťa. Už máš deväť." Malý-veľký film o súrodeneckej láske, chudobe a páre stratených topánok. Napriek všeobecnému presvedčeniu, nie je najväčšou túžbou Iráncov začlenenie sa do vyspelo-kresťansko-humánnej Európy a šťastný život v nej. Jedny tenisky na dieťa by mohli stačiť. V dobe keď lamentujeme nad debilnosťou iPhonu a jeho sprosto pomalým EDGE pripojením na internet, jeho neschopnosťou doinštalovania (aspoň) základných Java aplikácií, keď Radek Hulán rozpozná socku čisto na základe používanej grafickej karty prichádza film, ktorý pôsobí (mierne) ako kopačka do hlavy. Ešteže je to len film...

An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder (2006)

Slabšie ako neprekonateľná jednotka ale pohľad na Smitha, s úsmevom spomínajúceho na nedávno zosnulého otca pokúšajúceho sa pretiahnuť Smithovu matku prakticky na každom mieste je neuveriteľne dojemný :) A vskutku nezabudnuteľne fámozna Smithova britská angličtina v Londýne k tomu ako pridaná hodnota.

Okamžik zlomu (2007)

Tak nenápaditý film až to bolí. Hopkins, vo filme, je síce starý bastard, ale to čo predvádza je len odlesk niekdajšieho Hannibala Lectra. Gossling je namyslený hajzlík, ale nie až tak, že by sme mu želali nejaké tie problémy. Pointa je síce pekná, lenže na 45minútový seriál, nie na dvojhodinový film. Hlavný problém s neprekonateľnou hopkinosvou fintou bol ten, že som na ňu prišiel asi v 40tej minúte filmu (a tým dokázal, že som lepší ako celé policajné oddelenie aj s prokurátorom :). Nebolo to tým, že moje IQ sa ráta v hektolitroch, ani tým, že mám bubliny na mozgu, ale tým, že som sa zamyslel a neverím, že po 20sekundovom zamyslení by na to nedošlo aspoň 70% ľudí, Zbytok filmu som sa už len prenudil a pretrpel záver, v ktorom chýbal už len ten spomínaný skrytý diktafón. Nebolo to na 2*, ale 3 som dal už oveľa lepším filmom. P.S Inak hocijaký diel z Columba je určite väčší zážitok.

Nabít a zabít (2006)

McGuigan sa hrá na Tarantina a Ritchieho? No ani bohovi... Tam kde má Ritchie šušlavého boxera s malým rušňom v pravačke, nasadil McGuigan škaredého černocha s odstávajúcou perou (nie, nie je to Bubba) a hláškami za ktoré by sa hanbil aj Inšpektor Chalmers. Tam kde Tarantino perlí s 25minútovými dialógmi o 5dolárových kokteiloch, servíruje McGuigan pojednania na témy ako “nemusím mať šálku keď som si prišla pre šálku cukru, šálku by som mala mať keby som si prišla pre cukor“ a podobné nedomyslené chujoviny čo sa tvária strašlivo vtipne a premyslene ale opak je pravdou. Kameň padol na kosu (myslím, že v tomto poradí) spolu s výberom hlavnej postavy, keďže Hartnettov Slevin je zjavne idiot. Majiteľ nepriestrelného, turbo-priliehavého uteráku, v ktorom strávi skoro pol filmu, človek ktorému je všetko jedno a to, že ho celý deň vláčia mafiáni z jedného baráku do druhého a mlátia ho do gúl mu nepripadá ani trochu vzrušujúce, a teda čo by mafiánskym bossom do xichtu nezadelil aspoň jednu vtipnú hlášku? Zbytok mančaftu na tom nie je o moc lepšie, nechápem potrebu Willisa hrať krutého super-vraha so srdcom na pravom mieste, ktorý sa vyžíva v dramatických výkrokoch spoza rohu (a že ich absolvuje vo filme požehnane), hyperaktívnu patologičku Lucy Liu so záľubou v detektívnom pátraní („Nick tu nie je? Niečo sa mu stalo, poďme ho hľadať!“) alebo skutočne nehrajúceho Kingsleyho. Väčšina deja a chovanie Slevina dostane zmysel s príchodom poslednej polhodiny, kde nás tvorcovia drapnú za pazúru a pekne krôčik po krôčiku nám detailne vysvetlia ako sa veci majú a kto je v skutočnosti kto, aj keď už to muselo byť jasné aj tomu poslednému retardovi. Lenže ani tým sa im nepodarilo ospravedlniť nefalšovanú nudu v prvých 80 minútach.

Hranice života (2005)

Remeselne dokonalá pasca na nepozorných, film ktorý zamotá hlavu celej popcorn nation a vyslúži(l) si negatívne ohlasy, napriek svojej nespornej kvalite. Čistých 5*.

Gonggongui jeok (2002)

Detektív Kang je proste sympaťák jak sviňa - robiť sa mu moc nechce, úcta k nadriadeným prakticky žiadna (čo je v kórejskom filme vždy vítané, lebo to znamená lavínu “bud-spenceroviek“ do hlavy), ale keď už sa dotlačí k nejakému výkonu tak žlté hlavy lietajú a zdravotné poisťovne krachujú. Film prakticky nemá príbeh (teda má, ale ten je vymakaný ako z pera Jessicy Fletcherovej), čo je len dobre pretože Kang má viac priestoru a času rozbíjať hlavy. Jeho vyšetrovacie metódy a epizódky z vypočúvacej miestnosti by uživili menší sitcom, lenže vďaka naboptnanej stopáži a primitívnej vyšetrovacej línií film stráca spád. Useknúť tak polhodinu a bola by to bomba. Takto len 3,5*.