Sedmero krkavců (1993) (TV film)

Temná a depresivní "pohádka" a to jako fakt hodně. Tohle není pro malé děti. Ale osobně to kvituju. Netřeba jen rozjuchaný vtipný barvičky, když se řekne pohádka. Sdělení to má silné (obzvlášť téma čarodějnictví), což byl také účel předlohy. Pozitiva: velmi dobře vybraní herci pro Bohdanku, zlou sestru (Chýlková je fakt dobrá) a Chrta. Negativa: princ stojí za prd. Dialogy jsou místy trochu divný, neosouvislý a na několika místech byl ocenil, kdyby jich bylo víc. Atmosféra kvalitní a perfektní hudba. Vražda Johanky vyobrazená jak z hororovýho žánru. Taky se mi líbilo, že dobro tu fakt dostává hrozně na prdel a nic nemá zadarmo. Silná pointa. Kdybych to viděl jako děcko, asi by mě to vyděsilo :D

Jeho temné esence - Lyra's Jordan (2019) (epizoda)

Neznám knihy ani film, co vyšel před léty. A vlastně jsem rád. Je to pro mě čerstvé, zajímavé. Navíc to má luxusní vizuál, fajn hudbu i dramaturgii, kvalitní herce a děj, který šlape víc než dobře. Tajemno (ať už kolem sympatické hrdinky, jejího strýce i Magisteria) a spoustu otázek hodně navnadí na další dění. Jediné, co bych asi vyčetl, je fakt, že je neznalý divák je hozen do vody, a chvíli se topí, než mu dojde, jaké tu jsou frakce, jaká mají pravidla spojení mezi lidmi a zvířaty. Ale nic, co by mě odradilo. Jako rozjezd výborné. A opět mi to potvrzuje, že formát drahých TV show je pro určitý druh knihy výrazně lepší médium než filmy, kde je kvůli stopáži nutné vyhazovat hrozně moc věcí i kontextu.

Království zombie (2019) (seriál)

Kombinace středověké Koreji, palácových (značně zvrhlých) intrik, boje o moc a zombie hororu? Očekával jsem dvě možnosti. A.) smíchané žánry budou kolidovat a vznikne z toho maglajz. B.) kombinace se podaří. Vyhrálo béčko a já jsem za to hodně rád. Výprava je skvělá, působí bohatě, příběh má obstojný vývoj, postavy fungují a má to dostatek zvratů, aby udržel příběh pozornost. Rychlé zombie jsou fakt děsivý. Připomínají spíš ty z 28 dní poté, než Walking dead, kde jsou pomalejší než důchodci. Navíc se lore vyhýbá tradičnímu způsobu vysvětlerní (virus) a příchází s poměrně originálními nápady, co zombie můžou/nemůžou. Jaké mají silné stránky, jaké slabé. Je to příjemné spestření. Díky tomu má akce drive i strategii, kterou musí charaktery volit. Choreografie bojů je hodně dobrá, je v tom cítit ta Asie a co si budeme povídat. Zombie v kultuře, kde každý voják nosí za pasem meče? Jatka jsou tedy zajištěna. Nemám jedinou výtku, snad jen to, že těch 6 episod je hrozně málo (na druhou stranu tu není vata a má to svěží tempo i tah na branku). Boužel to končí hrozným cliffhangerem. Ale nezlobím se. Jedinou potíž mám se jmény postav i měst, protože se mi děsně pletou, ale to můžu seriálu těžko vyčítat. Fanoušci historických dramat, zombie i asijské kultury, rozhodně vyzkoušejte! Tahle show je momentálně žánrová topka. Za mě to válcuje Walking dead na plné čáře. První série 80%. Rok se s rokem sešel a je tu pokračování a to teda je! Podle mě ještě o kus lepší než první sezona. Funguje tu vše, co dříve. Čeká nás i jedna silná srdceryvná scéna, zajímavý vyústění a pořádná řezačka především v posledích dvou episodách. Druhá sezóna 90%! Těším se na pokračování.

Sbohem, baby (2007)

To, že Ben Affleck jednou všem předvede, že je zručný režisér by asi dříve hádal málokdo. Ale je to tak. Navíc si vzal do ruky hodně fajn scénář a před kameru postavil svýho nadanýho bratra. Úspěch pak zaštítil velkejma formátama (Freeman a Harris). Velmi dobrá detektivka s kvalitní atmosférou, nosným tématem, trochou napětí a morálním přesahem.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Silné vztahové drama v kulisách významného období Amerických dějin. Film s neobyčejně pohlcující atmosférou (místy až meditativní), nádhernou hudbou od Nicka Cavea a skvělými herci před kamerou. Pitt je tu dobrej, ale Affleck ho tady totálně přehrává. Je to pochopitelné. Jak napovídá název, tohle není film o Jesse Jamesově divokém období. Je o jeho konci a A. Dominik si dost chytře vybral za protagonistu ulísného zbabělého hajzlíka Forda, kterýho sice budete nesnášet, ale současně vám ho bude fakt líto. Co se psychologické sondy týče, je snímek perfektní. Také to značí, že není pro každého. Externí dramatizace je až na druhém místě; primárně se tu jede ta pocitová, niterní a velmi intimní. Ale sakra... ta teda je! Než naskočily tituly, měl jsem v krku knedlík velkej jako tenisák, takže režisérovi tleskám. Chytil mě do svých sítí na jedničku. Ale dávám o jednu hvězdu méně, než plný počet, kvůli místy natáhnutým pasážím. Rozjímaní a lidské nitro jsou fajn materiály na hraní, ale nic se nemá přehánět, že jo :D

Trestanec (2017)

Slušné kriminální drama zaměřené na vývoj protagonisty a jeho celkovou proměnu. Trestanec má poklidné tempo a dost tragický tón, ale nabízí dostatek vtahující atmosféry. Zápletka je funkční, herci fajn, kvalitní přístup k charakterům, dobře padnoucí soundtrack i sympatickou pointu. Nikolaj Coster-Waldau to odehrál dobře a emotivní okamžiky fungují přesně, jak tvůrci zamýšleli. Tedy silně. V rámci žánru nejde o nic objevného, ale sledování jsem nelitoval. Styl vyprávění mi navíc místy připomněl díla Davida Mackenzieho. A to je zatraceně dobré znamení. 75%

Ve vysoké trávě (2019)

Hodně mi to připomínalo Kostku 2. Bludiště se vyměnilo za trávu, ale taky tu běhá tlupa zmatenejch lidí, děj si hraje s časoprostorvými skoky a teorií multiversa. A do půlky je to vlastně celkem ok, protože nejsou všechny karty na stole, ale pak se to zvrhne v hroznou békovinu, která je vlastně ostravná a pointa je nemastná neslaná. Nicméně to místy má fajn atmosféru, jednu halucinogení úchylnou scénu a charaktery vyloženě neserou. Tajemno kolem balvanu je taky správně mysteriózní - tudy měl děj směřovat spíš. Režie je s ohledem na téma fajn s pár prima nápady v rámci kamery, zvuku, atmosféry. Jenž se z toho dalo vytěžit víc a bohužel jsou charakter archy příliš odtrženy od dění uvnitř děje, takže to drhne. Kdyby příběh víc vysvětlil, jak to celé funguje, méně se tam křičelo a hlavní duo hrdinů by mělo nějaký srozumitelný vývoj, bylo by to koukatelnější. Ale snaha byla a jako béčko na zabití času to +- funguje. 2.5 hvězd. Ale jen tak pro pobavení, pořád mi ti připadalo zábavnější než druhá část To... :D

Král psanec (2018)

Režisérky dobře zvládnuté, výprava naprosto dostačující a finální bitva je výborně natočená. Pokud máte rádi historické filmy z této éry, mohu doporučit a měli byste být spokojeni. Středověké reálie jsou násobně uvěřitelnější než v jiných filmech a herci jsou kvalitní. Chybí tomu sice větší emoční napojení na hrdinu, ale jeho holka je teda už od pohledu mňamozní kočička :) Navíc ty nepravosti a brutalita, jakou páchají Angličani na Skotech vás prostě nenechá v klidu a budete hrdinům fandit až do finále. Sečteno, uspokojilo očekávání. Aktualizace: Po druhém shlédnutí tomu dávám tu 5 hvězdu.  Přece jen jsem napoprvé příliš srovnával se Statečným srdcem, které je ve své romantické rovině trochu jinde. Tenhle film si plné hodnocení zaslouží.

Upgrade (2018)

Upřímný kyberpunkový béčko ve stylu revenge story. Pár zajímavých nápadů, na low-budget celkem funkčně odprezentovaný svět, několik vypiplaných akčních scén, které se nebojí krve a dobře udělaný závěr. Ten to z průměru zvedá přece jen trošku výš. Hledat v tom ale něco víc nemá smysl. Má to dějové díry, celkem chudé herecké projevy, a i když to lehce ohlodává podstatná témata cyberpunkového žánru, nikam hloub se příběh nevydává. Ale zazlívat mu to nebudu. Bavil jsem po celou dobu a finále mě potěšilo.

Temný krystal: Věk vzdoru - Konec, začátek, to je jedno (2019) (epizoda)

Smíšené pocity. Audiovizuálně je to úchvatné, především krajiny, hrady, podzemí, detailní interiéry a různé nápadité potvůrky celého fantasy světa. Navíc je tam fajn příběhové pozadí, celkem dobře promyšlené a nepůsobí úplně plytce (originálně nikoli). Prostě taková standart fantasy ala LOTR. Navíc prvky z Avatara. Pozadu nejsou ani herecké výkony (hlasy), které dávají postavičkám emoce. Jen mi strašně vadí podoba té hodné rasy. Je to takové staromilské až moc. Nic proti loutkám, jen by to tady chtělo víc emocí v těch obličejích, protože působí moc mrtvolně (umělohotně). To je škoda. Zlá rasa naopak vypadá ok, protože je tvořená takovými supími zobatými potvorami, kde to není třeba. Jinak jako start je to ok. Seznámení se světem, třemi hlavními hrdiny a průserem na konci, který bude asi ústřední pro celý děj. Jinak místy překvapivě temné. Nejsem si jistý, jestli je to pro úplně malé dětičky. Spíš krapet odrostlejší. Zatím převažují pozitiva a budu sledovat dál