Hodiny jdou pozpátku (2011) (divadelní záznam)

I když jsem fanda Semaforu, připadlo mi to trochu spíchnuté horkou jehlou. Pár hezkých a vtipných nápadů, ale na celovečerní představení jich bylo strašně málo. Cena za odstrašující herecký (nikoliv pěvecký) výkon pro Jiřího Štedroně a Michala Stejskala (v profilu je uvedeno chybně "Miloš Stejskal").

Rychle a zběsile 5 (2011)

Když jsem kdysi viděl v kině první díl Rychle a zběsile, říkal jsem si, je to blbina, ale hezky se na to dívá. Druhý a třetí díl mě v kině minul, viděl jsem až před dvěmi lety čtyřku. A ta mi nepřipadala špatná. Po trailerech a recenzi jsem se na pátý díl "připravil" (v minulém týdnu jsem poctivě nakoukal všechny předchozí díly) a můžu říct, že i díky tomu jsem si pětku v kině neskutečně užil. Takhle čistou "akčňárnu" jsem neviděl už hodně dlouho. Dávám plný počet, i když objektivně by to bylo spíš tak za 4 a půl.

X-Men: První třída (2011)

I když nejsem příliš fanda série X-Men (viděl jsem kdysi v kině jedničku a v televizi trojku), docela se mi to líbilo. Asi budu muset dokoukat zbývající díly :-)

Zkažená úča (2011)

Celkem pohodová komedie s "odkvétající" Cameron Diaz (ale na rozdíl od Zatím spolu, zatím živí se tady nestydí svůj věk přiznat). Za své peníze jsem viděl přesně to, co jsem na základě trailerů očekával :-)

Expendables: Postradatelní (2010)

Hned na začátku musím dodat, že pokud bych měl hodnotit objektivně, bylo by to tak na 3,5 hvězdičky. Zbylých 1,5 hvězdičky navíc je zcela subjektivních :-) Stallone je zpátky - v životní formě. Expendables mají totiž to, co málokterá předchozí "stalloneovka" - koňskou dávku humoru, slušné herecké výkony a pořádnou dávku old-school akce. Možná že mají všeho tolik, že bych se je nebál označit jako parodii. Ale parodii láskyplnou, kterou dělají lidé, kteří mají k tomuto žánru vztah, vědí naprosto přesně jak má co fungovat a chtějí mu tímto počinem vyseknout poctu. Což se jim skvěle podařilo. Ale vezměme to popořádku. Prvním pozitivním překvapením je dvojice Stallone-Statham. Nevím jakým zázrakem se to Stalloneovi podařilo, nebo zda ho při castingu osvítil duch svatý, ale tihle dva spolu opravdu fungují a jejich neustálé špičkování a pošťuchávání patří k tomu nejlepšímu z celého filmu. Druhým příjemným překvapením je Dolph Lundgren. Trošku jsem ho v posledních letech ztratil z očí - jediné co jsem s ním viděl byl vloni na podzim průměrný Univerzální voják III a tam na rozdíl od tragického Van Damma patřil Lundgren k tomu lepšímu co tento film nabídl. V Expendables ale hraje jak o život. Jeho polovyšinutého hajzlíka mu člověk žere i s navijákem a navíc má ohromné charizma. Až jsem litoval, že nedostal víc prostoru. Na menším prostoru se také projeví Mickey Rourke a Jet Li. Jet Li je tu tak trochu v pozici komické figurky ale dostal alespoň prostor v bitce s Lundgrenem. Mickey Rourke předvádí jeden ze svých lepších výkonů, se ctí dokáže ustát i zřejmě nejslabší místo filmu, kdy vypráví o ženě v Bosně, která skočila z mostu. Nové "posily" Randy Couture, Terry Crews a Steve Austin jsou spíš jen do počtu. Ultimátním zážitkem je však scéna v kostele. Schwarzenegger-Stallone-Willis. Už jen samotná skutečnost, že tito tři jsou společně na plátně je skvělým zážitkem. Stallone scénárista a režisér se s tím však nespokojil a scéna v kostele je naprosto úžasnou slovní přestřelkou. Tuhle trojku bych chtěl vidět ještě někdy pohromadě. A teď k tomu horšímu. Příběhem se nemá cenu zabývat, je přesně tak jednoduchý a pitomý jako měly akční filmy v 80. letech. Co se však nepovedlo jsou "modernizace". Střih je oproti osmdesátkám dynamičtější, v mnoha případech však na škodu přehlednosti akce. Také digitální efekty - byť ke cti Stallonea užívané poměrně střídmě - do takhle koncipovaného filmu nepatří. Třetí výtka je k nevyužitosti některých postav - Lundgren, Li i Rourke by si zasloužili trošku víc prostoru. Přesto přeze všechno jsou Expendables pro mě v tuhle chvíli nejpříjemnějším filmovým zážitkem letošního roku. Tak doufám že Stallone už sedí u psacího stolu a dává dohromady druhý díl.

Predátoři (2010)

Kdysi jsem viděl v kině a měl jsme v hlavě zasunutý poměrně pozitivní dojem. To mohu po opakovaném shlédnutí potvrdit. A taky jsem zjistil, že si po těch 12 letech z toho filmu nic nepamatuju, což přesně svědčí o jeho úrovni. Příjemně strávené necelé dvě hodinky, ale nic co by vybočovalo z průměru.

TRON: Legacy 3D (2010)

Hezky se na to dívá, ale obsahově naprosto vyprázdněné. Hodně dlouho mě film tak "nezajímal", tak jako tady. Proč tedy celé tři hvězdičky? Kvůli té neskutečně vizuální stránce. Ale podruhé to již vidět nemusím.

Pařba ve Vegas (2009)

Dovedu pochopit, proč je z toho spousta lidí nadšených, ale bohužel (nebo spíš možná naštěstí) tohle není moje krevní skupina ...

Natěrač (2008) (TV film)

Natěrače jsme viděl v divadle hned dvakrát. Jednou asi před 10 lety s Josefem Dvořákem a později pak s Pavlem Zedníčkem a Janou Paulovou. Obě verze považuji za hodně povedené (ta Dvořákova se mi líbila o trošku víc), ale tenhle paskvil co dávali na Nově bylo něco příšernýho. A není to jen v hercích. Divadlo a film má naprosto odlišné zákonitosti a to co je v divadle ukrutná sranda působí ve filmové verzi křečovitě a trapně. Kdyby natočili záznam jednoho z těch divadelních představení (tu Dvořákovu verzi už nestihnou, ale Natěrač se Zedníčkem se stále ještě hraje), udělali by daleko líp. Jedna hvězdička z nostalgie, že mi připomněli úspěšnou divadelní hru ...

Quantum of Solace (2008)

Jednoznačně nejhorší bondovka z celé série (včetně Nikdy neříkej nikdy).