Eraser

Lukáš Sýkora

okres Praha

4 body

• 14.10.2012  11:15
    Okres na severu (TV seriál) (1981)

Jistě, je to bolševická s*ačka, ale odpad tomu dávat nebudu a to hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je skvělý herecký výkon Jaroslava Moučky a druhým zručnĕ napsaný scénář Jaroslava Dietla (pokud se oprostíme od ideologického balastu). Takže jsem nakonec docela rád, že jsem to vidĕl.

• 23.9.2012  20:15

Tři hvĕzdičky za film, další dvě za písničky :-)

• 6.9.2012  22:26

Objektivně - je to o trochu horší film než první díl. Ale herecká sestava a obrovský nadhled z toho dělá i napodruhé neskutečnou podívanou. Úvodní předtitulková scéna je naprosto dokonalá a povyšuje Expendables 2 minimálně o level výš než byla jednička. Je moc dobře, že Stallone přenechal režisérskou sesli Simonu Westovi, protože ten ukazuje, že když má nad sebou pevnou ruku (u Con Airu to byl Bruckheimer, tady Stallone), tak dokáže skloubit humor a akci jako málokdo. Stallone znovu dokazuje, že je od svého comebacku v roce 2006 neochvějnou jistotou, a ví naprosto přesně co od něj jeho divák žádá. Dvojice Stallone - Statham funguje i napodruhé skvěle, bohužel mají oproti prvnímu dílu méně společných scén. Jet Li se tentokrát objeví velmi krátce, pouze v úvodní scéně. Naopak Dolph Lundgren dostal trochu více prostoru, a rozhodně to není na škodu. Jean-Claude Van Damme si svého záporáka evidentně užíval a závěrečná bitka Stallone - Van Damme je skvělá. Arnold Schwarzenegger a Bruce Willis měli tentokrát také větší prostor a využili ho naprosto dokonale. Ale největší hvězdou filmu je Chuck Norris. Už při svém nástupu na scénu dokázal, že všechny vtipy, které se o něm vyprávějí nejsou jen vtipy, ale holá skutečnost. Dialog - Stallone: Buď zdráv, Bookere, dlouho jsem tě neviděl. Slyšel jsem, že tě uštkla kobra královská. Norris: To je pravda. A po devíti dnech krutých bolestí zemřela - je pro fanouška splněným snem. Proč jsem tedy na začátku napsal, že dvojka horší než jednička, když se tady rozplývám v superlativech? Po skvělé předtitulkové scéně filmu spadne řemen a rozjede se opět právě až příchodem Chucka Norrise. Na trojku se těším, už sice ne tak nadšeně, jako jsem se po shlédnutí jedničky těšil na druhý díl, ale když Stallone a spol. příště zapracují trochu víc na scénáři, rád se na tuhle partu podívám ještě jednou.

• 12.8.2012  21:44

Úvodní scéna je naprosto geniální (a myslím si, že vůbec nejlepší z celého “prcičkovského” universa). Pak tomu sice trochu spadne řemen, ale pár fórků potěší (Finchova máma). Nicméně celý film tentokrát táhne Seann William Scott (Stifler), jakmile zmizí z plátna, je to chvílemi nuda.

• 16.7.2012  20:59
    24 hodin: Vykoupení (TV film) (2008)

Možná že ho zpĕtnĕ docením až uvidím 7. sérii, ale jako samostatný film mĕ tohle dobrodružství Jacka Bauera příliš nezaujalo.

• 27.4.2012  14:48
    Hodiny jdou pozpátku (divadelní záznam) (2011)

I když jsem fanda Semaforu, připadlo mi to trochu spíchnuté horkou jehlou. Pár hezkých a vtipných nápadů, ale na celovečerní představení jich bylo strašně málo. Cena za odstrašující herecký (nikoliv pěvecký) výkon pro Jiřího Štedroně a Michala Stejskala (v profilu je uvedeno chybně "Miloš Stejskal").

• 12.8.2011  23:53

Dovedu pochopit, proč je z toho spousta lidí nadšených, ale bohužel (nebo spíš možná naštěstí) tohle není moje krevní skupina ...

• 10.8.2011  23:09

Chvílemi velmi dobré, chvílemi neskutečně blbé. Občas jsem se bavil, občas hodně nudil. Ze tří letošních komiksovek, které jsem zatím viděl (X-Men: První třída, Thor, Captain America) jednoznačně nejhorší.

• 10.8.2011  23:05

Celkem pohodová komedie s "odkvétající" Cameron Diaz (ale na rozdíl od Zatím spolu, zatím živí se tady nestydí svůj věk přiznat). Za své peníze jsem viděl přesně to, co jsem na základě trailerů očekával :-)

• 6.6.2011  23:27

I když nejsem příliš fanda série X-Men (viděl jsem kdysi v kině jedničku a v televizi trojku), docela se mi to líbilo. Asi budu muset dokoukat zbývající díly :-)

• 7.5.2011  21:38

Když jsem kdysi viděl v kině první díl Rychle a zběsile, říkal jsem si, je to blbina, ale hezky se na to dívá. Druhý a třetí díl mě v kině minul, viděl jsem až před dvěmi lety čtyřku. A ta mi nepřipadala špatná. Po trailerech a recenzi jsem se na pátý díl "připravil" (v minulém týdnu jsem poctivě nakoukal všechny předchozí díly) a můžu říct, že i díky tomu jsem si pětku v kině neskutečně užil. Takhle čistou "akčňárnu" jsem neviděl už hodně dlouho. Dávám plný počet, i když objektivně by to bylo spíš tak za 4 a půl.

• 7.5.2011  21:31

Hezky se na to dívá, ale obsahově naprosto vyprázdněné. Hodně dlouho mě film tak "nezajímal", tak jako tady. Proč tedy celé tři hvězdičky? Kvůli té neskutečně vizuální stránce. Ale podruhé to již vidět nemusím.

• 19.8.2010  23:41

Hned na začátku musím dodat, že pokud bych měl hodnotit objektivně, bylo by to tak na 3,5 hvězdičky. Zbylých 1,5 hvězdičky navíc je zcela subjektivních :-) Stallone je zpátky - v životní formě. Expendables mají totiž to, co málokterá předchozí "stalloneovka" - koňskou dávku humoru, slušné herecké výkony a pořádnou dávku old-school akce. Možná že mají všeho tolik, že bych se je nebál označit jako parodii. Ale parodii láskyplnou, kterou dělají lidé, kteří mají k tomuto žánru vztah, vědí naprosto přesně jak má co fungovat a chtějí mu tímto počinem vyseknout poctu. Což se jim skvěle podařilo. Ale vezměme to popořádku. Prvním pozitivním překvapením je dvojice Stallone-Statham. Nevím jakým zázrakem se to Stalloneovi podařilo, nebo zda ho při castingu osvítil duch svatý, ale tihle dva spolu opravdu fungují a jejich neustálé špičkování a pošťuchávání patří k tomu nejlepšímu z celého filmu. Druhým příjemným překvapením je Dolph Lundgren. Trošku jsem ho v posledních letech ztratil z očí - jediné co jsem s ním viděl byl vloni na podzim průměrný Univerzální voják III a tam na rozdíl od tragického Van Damma patřil Lundgren k tomu lepšímu co tento film nabídl. V Expendables ale hraje jak o život. Jeho polovyšinutého hajzlíka mu člověk žere i s navijákem a navíc má ohromné charizma. Až jsem litoval, že nedostal víc prostoru. Na menším prostoru se také projeví Mickey Rourke a Jet Li. Jet Li je tu tak trochu v pozici komické figurky ale dostal alespoň prostor v bitce s Lundgrenem. Mickey Rourke předvádí jeden ze svých lepších výkonů, se ctí dokáže ustát i zřejmě nejslabší místo filmu, kdy vypráví o ženě v Bosně, která skočila z mostu. Nové "posily" Randy Couture, Terry Crews a Steve Austin jsou spíš jen do počtu. Ultimátním zážitkem je však scéna v kostele. Schwarzenegger-Stallone-Willis. Už jen samotná skutečnost, že tito tři jsou společně na plátně je skvělým zážitkem. Stallone scénárista a režisér se s tím však nespokojil a scéna v kostele je naprosto úžasnou slovní přestřelkou. Tuhle trojku bych chtěl vidět ještě někdy pohromadě. A teď k tomu horšímu. Příběhem se nemá cenu zabývat, je přesně tak jednoduchý a pitomý jako měly akční filmy v 80. letech. Co se však nepovedlo jsou "modernizace". Střih je oproti osmdesátkám dynamičtější, v mnoha případech však na škodu přehlednosti akce. Také digitální efekty - byť ke cti Stallonea užívané poměrně střídmě - do takhle koncipovaného filmu nepatří. Třetí výtka je k nevyužitosti některých postav - Lundgren, Li i Rourke by si zasloužili trošku víc prostoru. Přesto přeze všechno jsou Expendables pro mě v tuhle chvíli nejpříjemnějším filmovým zážitkem letošního roku. Tak doufám že Stallone už sedí u psacího stolu a dává dohromady druhý díl.

• 18.5.2009  21:37
    Natěrač (TV film) (2008)

Natěrače jsme viděl v divadle hned dvakrát. Jednou asi před 10 lety s Josefem Dvořákem a později pak s Pavlem Zedníčkem a Janou Paulovou. Obě verze považuji za hodně povedené (ta Dvořákova se mi líbila o trošku víc), ale tenhle paskvil co dávali na Nově bylo něco příšernýho. A není to jen v hercích. Divadlo a film má naprosto odlišné zákonitosti a to co je v divadle ukrutná sranda působí ve filmové verzi křečovitě a trapně. Kdyby natočili záznam jednoho z těch divadelních představení (tu Dvořákovu verzi už nestihnou, ale Natěrač se Zedníčkem se stále ještě hraje), udělali by daleko líp. Jedna hvězdička z nostalgie, že mi připomněli úspěšnou divadelní hru ...

• 25.8.2006  18:24
    Patriot (1998)

Po propadáku Tajný agent Jack T. dostal Seagal padáka od Warner Bros. a tak tohle béčko točil s minimálním rozpočtem. Je to na tom vidět, ale obávám se, že ani větší rozpočet by tenhle film nezachránil. Tak tudy cesta nevede!

• 25.8.2006  18:21
    Profesionál (2001)

Kdysi jsem si říkal, že nemůže být nic horšího než Patriot. Mýlil jsem se ...

• 25.8.2006  18:21

Nečekaně slušná Seagalovka. Steven se vrátil ke starým kořenům. Jen tak dál!

• 25.8.2006  18:19

Lovec policajtů ukázal, že Steven ještě nepatří do starého železa a je schopný i v novém tisiciletí nabídnout slušnou podívanou. Bohužel "Na pokraji smrti" toto nepotvrzuje. Příliš zmatené a chaotické. Čekal jsem víc.

• 25.8.2006  18:18
    Zabiják (2003)

Seagalův zřetelný ústup ze "slávy". Lovec policajtů se stal jeho comebackem. Steven toho nevyužil a po velmi průměrném Na pokraji smrti zabředl do už snad ani ne béčkových vod. Jedna hvězdička je spíš z nostalgie než oceněním kvality tohohle filmu.

• 25.7.2006  20:22

Na první pohled standartní bruckheimerovka, která ale nefunguje tak jak má. Hlavní podíl viny na tom má ústřední dvojice Chris Rock a Anthony Hopkins, která si evidentně nesedla (navíc Hopkins se očividně nudí a aspiruje na titul "nejhorší akční hrdina") a mdlá režie Joela Schumachera. Pro Čecha snad může být největší lahůdkou Praha ...

• 25.7.2006  20:18

Není to tak strašné jako předchozí postsellersovské díly, ale pořád tomu něco chybí dlouho mi trvalo, než jsem si zvyknul na Stevena Martina, ale nakonec byl to asi jediný on, kdo v tomto filmu obstál se ctí. Přehrávající Kevin Kline v roli Dreyfusse byl pro mě naprostý zklamání a opětovný důkaz toho, jak se všeobecně přínos Herberta Loma do této série podceňuje. Filmu dost ubližuje i velmi špatný scénář (na konci filmu se Clouseau v rozporu se vším na chvilku stane geniálním detektivem a vše vyřeší způsobem, za který by se ani Colombo nemusel stydět) a vysloveně chabá režie Shawna Levyho, která dokonale zazdí většinu vtipů ...

• 25.7.2006  20:10

Velký omyl Blakea Edwardse i Roberta Benigniho, který se na tuto roli prostě nehodí. Pár recyklovaných starých nápadů. Znovu nastartovat sérii se tentokrát nepovedlo.

• 25.7.2006  20:06

Jediný klad Geoffrey Rush, který na to má a je Sellersovi neuvěřitelně podobnej (jednoznačné plus mají maskéři). Ve scéně z Růžového pantera je prostě dokonalý (schválně jsem se potom podíval na tuto scénu v originálním RP). Jinak potěší moje oblíbenkyně Charlize Theron, ale jako celek film moc nefunguje.

• 25.7.2006  20:01
    D-Tox (2002)

Tak jako existuje teenagerovská vyvražďovačka, existuje i seniorská vyvražďovačka. Ta teenagerovská vyvražďovačka má alespoň jednu výhodu - hezký holky. Tady je pouze stárnoucí Stallone, který evidentně neví, která bije. Pardon, v menší roli se zde objeví i bývalý T-1000 Robert Patrick ...

• 25.7.2006  19:34
    Blaník (divadelní záznam) (1997)

Trochu vážnější, než jsme u Divadla Járy Cimrmana zvyklí, ale možná o to víc se mi líbí. Chvílemi trochu statické, dokonalý protipól rozjuchaného Záskoku, který autoři napsali těsně po něm. Na Blaníku se možná podepsalo i to, že vznikl těsně po roce 1989 a Smoljak se Svěrákem se v té době trochu hledali. Když to ale srovnám s tehdejším "hledáním se" jiných tvůrců, nutno říct, že S&S z toho vyšli s noblesou. A pamatujte: "Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř!"

• 25.7.2006  19:28
    Švestka (divadelní záznam) (2001)

Přiznávám hned na začátku, Švestkou jsem byl trochu zklamaný. Po geniálním Záskoku totiž přišla hra, která je "jenom" velice dobrá. A mimochodem, narozdíl od Záskoku, kde Svěrák v alternaci Smoljaka totálně přehrál, v téhle roli se mi zase líbí víc Smoljak.

• 25.7.2006  19:24
    Vyšetřování ztráty třídní knihy (divadelní záznam) (1997)

Přiznávám, že u Vyšetřování ztráty třídní knihy mi trvalo trochu dýl, než jsem si na ní zvyknul (ale o to víc jsem jí pak začal uznávat). Hru psal sám Smoljak (ve spolupráci Smoljak - Svěrák vznikla pouze přednášková část) a je to na tom trochu vidět. Ne, že by to bylo horší, ale je to trochu jiné (kdo viděl pozdější Smoljakovy věci jako Hymna, Malý říjen nebo Fantom Realistického divadla pochopí). Ale jinak je to skvělé ... to nemohu říct!

• 25.7.2006  19:19
    Akt (divadelní záznam) (1997)

Jedna ze stěžejních záležitostí Divadla Járy Cimrmana. Prvotina se povedla náramně. A jako bonbónek, pokud máte možnost poslechněte si původní verzi, kde byl Pepa ještě policista (pak to soudruzi zakázali a S&S to museli přepracovat).

• 25.7.2006  19:16
    Afrika aneb Češi mezi lidožravci (divadelní záznam) (2004)

Pro mě bohužel zjevně nejslabší věc z Divadla Járy Cimrmana. Kromě geniálního "Jmelí" většinou pouze recyklace starších fórku (Jmelí se ve hře "zacyklí" podobným způsobem jako kdysi jevištní flashbacky v Němém Bobši) a překvapivé množství jednoduchých prvoplánových vtipů. Ale aby nedošlo k omylu. Pořád špička současného českého humoru, které většina ostatních nesahá ani po kotníky!

• 25.7.2006  19:11
    Záskok (divadelní záznam) (1997)

"To je tedy zklamání. A já ji tolik miloval. To není váš text, člověče, to říká támhle Bárta." Poslední hra Divadla Járy Cimrmana, kterou přijímám naprosto bez výhrad (Švestkou jsem byl trochu zklamaný, Afrikou už trochu víc). Geniální Zdeněk Svěrák v roli Karla Infelta Prácheňského (viděl jsem to v divadle se Smoljakem a hodně to ztrácí). "Tak končí ... aspoň doufám ... tahle komédie. Zlo prohrává a dobro žije."