Hlasy ze záhrobí (1991) odpad!

Báječná sranda, která nemá hlavu ani patu. Film je doprovázen příšernou hudbou, kterou snad hrál opilý pianista na midi klávesy. Děj se od začátku do konce v podstatě nikam neposune. Je zde velká kumulace naprosto nelogicky nahých lidí. Triky jsou k smíchu, herecké výkony taktéž. Osvětlovač a kameraman asi popíjeli s pianistou, neboť kamera působí snad laciněji, než z reklam na prášky z devadesátých let a nasvícení interiérů je žalostné. Navíc pojídání očí, které si mohu koupit na pouti jako žvýkačky mne opravdu rozhodilo. Pokud si někdo myslí, že tento film je hororem, který má nějakou atmosféru, tak ať mi prosím napíše. Víc jsem se bál snad i u večerníčků.

Wanted (2008)

McAvoy je téměř stejně sexy jako Jolie. Freeman je zase chytrej jako opice a všichni mu to budou žrát. Kulky létají zběsile kolem krásných i ošklivých hlav a sem tam se do nich i podívají. Bekmambetov vytvořil zběsilou jízdu, která však ztrácí na síle ve chvíli, kdy herci otevřou papulu. Ano, dobře se na to kouká, má to extra, možná až extra-extra, cool souboje, honičky a srážky, ale... Je tu jedno ale, příběh je překombinovaný a přitom provařený, plochý a nezábavný. To co jsme viděli již tisíckrát, poslepováno, vytuněno a natočeno. Plus zbytečná, alespoň pro mne, závěrečná otočka v ději, která má působit cool, ale snímek dosti potápí, protože se snaží naroubovat poučení někam, kde být nemělo. U Matrixu to fungovalo, tady mi to výsledný dojem kazí. Závěr? Dobře se na to kouká. Dobře se u toho nemyslí, ale to je jářku vše, co s tím můžete udělat.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Tak jako mne velmi a velmi mile překvapil Temný rytíř svou temností, tak mne velmi, ale velmi potěšil Hellboy svou barevností, fantazií a dějem, který nenudí. Hellboy je čistokrevným filmem jen a jen pro zábavu. Moc se toho nesnaží předat, zato je nadupaný vynikajícími vyzuálními efekty, epesní hudbou (Dany Elfman frčí, mám ho fakt rád), skvělými hláškami a dějem, který nenudí. Navíc je tu trocha lásky, špetka patosu, kopec emocí, souboje s meči, pěstmi i střelnými zbraněmi a milion bytostí, které jsou vskutku krásné. je faktem, že del Toro vykrádá sám sebe, Pána prstenů, Harryho Pottera, Muže v černém a kdo ví co ještě, ale daří se mu to na výbornou. Tohle jsem prostě mohl. A Ron Perlman mi opět dokázal, proč ho mám rád.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Předem bych chtěl avizovat, že to co se z filmu dělá není ani z poloviny pravdou. Ano, film je nadmíru nechutný, hlavní hrdinové jsou zlý, ale proboha, existují daleko hnusnější a zlejší filmy. Vemte si téměř jakoukoli americkou akční klasiku, kolik je tam mrtvých, navíc se tam zabíjení popisuje jako hrdinství. Hlavní hrdinové jsou glorifikovaní a jasně se divákovi říká, takováto vede cesta za štěstím, láskou, penězy a kdo ví čím ještě. Naproti tomu Salo zobrazuje minimum násilí a navíc má každý člověk možnost vlastní volby. Film mu neříká, to co se děje na obrazovce je správné, jen jednoduše ukazuje, že se to děje. Navíc veškeré zvrácenosti probíhají převážně ve slovech, nikoli v činech. Opět si připomeňme americké akční filmy. Jak moc je to tam se slovy a kam až sahají činy (viz. např série Saw, Rambo, etc.). Dále: nechápu některé okolní komentáře typu, autor tohoto snímku měl zemřít před jeho natočením, je to humus a neobyčejná zvrácenost, atd. Takovéto komentáře považuji za nejen trapné, navíc za více pošahané než samotný film. Vždyť kdo tyto lidi nutil se na film dívat? Kdo dává právo divákovi odsuzovat režisérův život? Nepřijde Vám to trochu zcestné? A teď k filmu samotnému. Nemám příliš rád Pasoliniho snímky. Proto mne Salo nepřekvapil svým zpracováním, je prostě pasolinovský. Hodně nahoty, křečovité herecké výkony, podivné figurky. Nelze popřít několik režisérových invenčností. Například se mi velmi líbil kontrast hudby a toho o čem se mluví či co se děje. Pokud znáte de Sadovu předlohu nebudete se ani zvrácenosti Sala divit. Je možné vyčítat Pasolinimu to, že si 120 dnů sodomy vybral jako předlohu, ale to je tak vše. Navíc Pasolini byl dozajista trochu blázen. Těch pár naturalistických záběrů jsme již měli možnost nesčetněkrát vidět. Ve své době možná snímek pohoršoval, dnes je po stránce brutality spíše k smíchu. A tak nejhorší je pojídání výkalů, které stejně vypadají jako čokoláda s klobásami. Salo tak není nejhorším filmem všech dob, ani není filmem, který by vyžadoval smrt jeho tvůrce, Salo je již léty trochu omšelý, dosti nudný a zdlouhavý. Pokud bych měl vyzvednout jeho pozitiva, spatřoval bych je v tom, že snímek nikoho k ničemu nenutí. To je velké plus. Pro mne to ale nevyváží tu skoro dvou hodinovou nudu, u které jsem se občas musel smát a občas mi bylo trošku nevolno. Nic víc.

Hledám Amy (1997)

Nemám rád Bena Affleca, mám rád Jasona Leeho a zatím se mi líbily všechny podivné konverzačky od Smithe. Hledá se Amy není jiná. Spousta podivných dialogů, vede asi ten o pornu na letišti (nádraží?). Spousta urážek. Jay a Silent Bob. Prostě klasika. Abych se vrátil k tomu Afflecovi. V tomto filmu mi nevadil, dokonce se musím přiznat, že mi ho bylo místy i líto. Navíc se mi líbila homosexuální cameo rolička Matta Damona. Smith nezklamal a už se těším, až zase narazím na něco z jeho kinematografie. A kůň přebírá iniciativu.

Strings (2004)

Velmi zajímavý snímek. Propracovaný svět, vynikající vedení loutek, hudba, kamera, efekty,... Příběh je sice dosti jednoduchý, ale na druhou stranu mu nechybí nic, co by v mýtu, protože tak bych i celý snímek nazval, nemělo chybět. Nevím nakolik příběh čerpá ze severské mytologie, ale nemohl jsem se zbavit pocitu, že se koukám na jeden ze zfilmovaných příběhů např. z Kalevaly či Tolkienova Silmarillionu, který ze severské mytologie také hodně čerpá. Čekal jsem neotřelý zážitek a také se mi ho dostalo. Loutkový svět je totiž promyšlen do každičkého detailu. Jak již píše např. canakja.

Potomci lidí (2006)

Film, který měl ambice být alespoň v mém pomyslném žebříčku něčím víc než jen velmi dobrým filmem. Nechybí mu k tomu prakticky nic. Zajímavý nápad, vynikající herecké výkony v čele s Clivem Owenem. Syrová režije, která však nenásleduje dnešní trend klipových scén. Naopak se vyžívá v dlouhých a velmi realistických záběrech. Kamera přesně odpovídá režisérovu záměru, ale na druhou stranu je na rozdíl třeba od Bournova ultimáta přehledná a srozumitelná. Navíc Cuarón zobrazuje snad všechno zlo naší doby, ale nikoli s kýčovitou srdceryvností, ale přesvědčivě a uvěřitelně. Ale je tu jedno ale. Nějak mne nechytila atmosféra. A to jí v celém snímku bylo na rozdávání. Lidé na hraně svých možností, špína, zlo, teror, despocie,... Tak proč mne potomci lidí nevzali na svůj prapodivný road trip?

Teletubbies (1997) (seriál) odpad!

Největší sranda je, proč to zakázali v Polsku. Pá pá :-*

Cashback (2006)

Moc krásných záběrů a poněkud málo příběhu. To co se zde odehrálo, jsem již viděl několikrát ve stejné podobě. Bohužel mi to nestačilo. Netvrdím, že by zde nebyla spousta zajímavých nápadů. A krásné záběry jistě někoho uchvátí, ale... Navíc jsem měl tu báječnou možnost vidět film s naprosto odpudivým českým dabingem, který bych snad nepřál ani Teletubbies. Možná i proto jdu níž...

Chungking Express (1994)

Zajímavý snímek u kterého mi trochu vadí roztříštěnost obou jeho částí. Navíc první by se dala využít i lépe, než využita je. Film zaujme rozhodně vizuálním zpracováním, množstvím rozhovorů o ničem a strachem se dostat člověku někam blíž k srdci. Scéna z Amélie, tedy spíše odsud je vtipná, i když ta Améliovská mi přirostla k serdci více. Ale tak toto je přeci jen originál, možná...