Vesničko má středisková (1985)

Typicky český film, v tom dobrém slova smyslu. Scénář v podání Zdeňka Svěráka je klasickým příkladem jeho práce. Kombinace komiky a stesku si zde v souladu podává ruce a ničím a s ničím se nebije. Melancholie, posmutnělý úsměv, to Menzlovi sluší (Konec starých časů), i když ve Vesničce vše vypadá přeci jen o dost optimističtěji. Vesnička je prostě velmi kvalitním snímkem, navíc podpořeným skvělými hereckými výkony všech zúčastněných. Vše podtrhuje hudba, pro mne zcela neznámého Jiřího Šusta. Bohužel jako vesnička se snaží být i současné české filmy, některé se přiblíží alespoň na dohled (Štěstí, Divoké včely), jiné jsou až moc "podobné" (Václav), což jim zláme vaz. Menzel, stejně jako v Obsluhoval jsem anglického krále, sází na cizince v hlavní roli. Tady mu to vyšlo perfektně, o dvacet let později to byla bota jako Melichar.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Magie v obrazech, zvucích a slovech. Po tomto si člověk připadá, že film je opravdu neskutečným uměním. Že je třeba si ho vážit. A hlavně, že dokáže něco předat. Vyjadřovat se o hercích, režii, muzice či jiných aspektech by bylo nošením uhlí do dolu či vody do moře či cukru do lesa....

Titanic (1997)

Mám v celku rád romantiku. Mám rád Kate Winslet a mám rád i filmy, které dík nešťastným lidským osudům chytí za serdce. Ale ksakru, co je toto? Jediná scéna, která mi snad něco dala, byl přimrzlý Leonardo, ale to se mělo stát už na začátku, aby nikoho po tu úděsně dlouhou dobu neotravoval.

Skála (1996)

Connery a Harris mají charisma, o tom žádná. Cage je však klasicky odpudivý a Bay klasicky megalomanský. Často zábavná jízda, ale bohužel postavená na špatně voleném hlavním herci.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Telenoveloidní zpatlanina o ničem. Jediný dobrý souboj na konci film nezachrání. Pokud se někomu nelíbila epizoda jedna, tak toto je daleko, ale daleko horší kousek. Podle mého měl Lucas skončit po první trilogii.

Leon (1994)

V málokterém filmu se Vám stane, že všechny postavy hrají jak z partesu a vy prostě nemáte co vytknout. Málokterý film byl piplaný až k tak velké dokonalosti. U málokterého filmu máte pocit, že hudba nebyla psána pro film, ale spolu s filmem vznikala přímo na place. Málokterý film dokáže vytřískat poetiku z něčeho v podstatě nechutného. Málokterý film je Leon!

Život Briana (1979)

Jestli někdo tvrdí, že Monty Pythoni nejsou vtipní, tak ať koukne na toto. Neuvěřitelná hovadina a jak chytrá! Opravdu, věřte nevěřte. Alegorická parodie, dík které bych se být jakýmkoli papežem v hrobě neotočil, ale rozrotoval. A vlastně bych mohl být i rabé.

Blade Runner (1982)

Film, který mne svou atmosférou a neuvěřitelnou Vangelisovou hudbou vtáhl a nepustil. Zobrazení budoucnosti se Ridleymu povedlo a musím uznat, že ač se jedná o sci-fi z osmdesátých let, čas mu na kráse neubral. Po trikové stránce jsem byl nadšen stejně jako po té hudební a atmosferické. Okouzlil mne i Harrison Ford v roli lovce outsidera, protože bylo neskutečná, jak si s ním androidi pohrávají. Pro mne jedno z nejlepších sci-fi všech dob. Kam se hrabou naivní Hvězdné války či Lacině vyhlížející a nudný Star Trek. To asi k mému hodnocení vše. Bohužel nevím, kterou z mnoha verzí jsem měl možnost sledovat. Ještě malá poznámka na závěr. Přečtěte si povídku od P. K. Dicka: Sní androidi o elektrických ovečkách, která prý měla k tomuto filmu režiséra inspirovat. Alespoň já po jejím přečtení marně dumal, odkud se vše vycucalo.

Amélie z Montmartru (2001)

Srdcová záležitost. Spousta drobností, které pobaví až na několikáté zhlédnutí. Režisérské kousky Jean-Pierra Jeuneta jsou obdivuhodné. Navíc doplněná jak o kamerovou, tak o střihovou invenci. Vynikající herecké obsazení a geniální, přitom naprosto prostý, hudební doprovod Yanna Tiersena dělají z Amélie křupavou delikatesu, kterou si možná nevychutná každý, ale milovníci francouzské kuchyně a fantazie se budou dozajista jen oblizovat. Je pravdou, že po naprosto famózním začátku nastává mírné zpomalení, ale neděje se tak nadlouho. Proto, vyjeď do světa, můj trpaslíku!