Star Trek: Discovery - Season 5 (2024) (série)

Pátá řada STD v ničem nevyniká a jen kopíruje mustr všech předchozích sezón - nejprve v prvním dílu načrtneme nějakou záhadu kosmických rozměrů, která ohrožuje život v celé galaxii / vesmíru, pak naše hrdinná duhová posádka hledá nápovědy či vodítka k této záhadě, aby její rozuzlení v poslední epizodě bylo tak debilní a idiotské, že vedle toho i ten největší brakový seriál vypadá jako majstrštyk. Nic víc snad ani k této řadě není třeba dodávat. Nejlepší epizoda byla Face the Strange, avšak to neznamená, že v porovnání s jinými seriály se jedná o něco kvalitní a povedeného - nejedná. Hodnocení řady na základě průměru z jednotlivých epizod = 29%

Star Trek: Discovery - Life, Itself (2024) (epizoda) odpad!

Od prvního dílu bylo jasné, že tvůrci STD celou tu zápletku kolem Progenitorů nějak domrví, o tom zkrátka nebyl pochyb, ale že tou největší zkouškou odhalující tajemství galaktických rozměrů bude skládání trojúhelníčků jak z dětského tábora, to by mě v životě nenapadlo! To je neskutečný trapas a jen to opět dokazuje, jak strašně neschopní a bez fantazie tito woke "tvůrci" jsou. Řešení toho "hlavolamu" mi bylo jasné hned jak Burnhamka přišla k tomu panelu a řekla onu nápovědu, asi jsem holt naprostý génius a měl bych být okamžitě přijat do Mensy, protože vesmírné bohyni Miky Burnham to trvalo snad minutu a žhavení mozkových závitů doběla... Jinak tato technologie, která dala život všem humanoidním rasám v celé galaxii, je nakonec zcela zbytečná, protože v budoucnosti už byly naplněny kvóty diverzity, což v jazyce STD tvůrců znamená, že bílý hetero muž je skoro neexistující pojem a všude jsou jen barevné ženy, transsexuálové, gayové a sem tam nějaký ten mimozemšťan... Je tudíž zcela patřičné, aby tato epizoda dostala to správné duhové hodnocení = 4%

Star Trek: Discovery - Lagrange Point (2024) (epizoda)

Není to až takový provar, jako předchozí dva díly, pořád je to ale tupé až to bolí. Eve Harlow opět těžce přehrává, Breeni jsou opět retardi, které si lze snadno povodit za nos, navíc tato těžce xenofobní válečná rasa najednou nemá problém s tím, že jim dává rozkazy 50 kilová lidská žena, kecací scény mezi Saru a jeho snoubenkou úplně o ničem a utrpení to poslouchat, technologie progenitorů je "schovaná" mezi dvěma černýma dírama, čili za oněch mnoho milionů let tam nikdy nezavítala nějaká výzkumná či vědecká loď libovolné rasy, tak určitě... Alespoň má epizoda jakž takž spád a je tam minimum vaty, jinak fakt moc jiných pozitiv nedokážu nalézt. 30%

Star Trek: Discovery - Labyrinths (2024) (epizoda)

Scifi od lidí, kteří nerozumí a hlavně nemají rádi scifi. V podstatě jediné, co zde lze vyzdvihnout, je CGI, vše ostatní na úrovni Velmi křehkých vztahů, ovšem po lobotomii. Archív, jehož celá existence a vše kolem něj absolutně nedává smysl, dětsky stupidní a naivní betazoidský test, opět zcela retardovaní Breeni, kterým nyní navíc vládne Moll, což je pravděpodobně ta největší demence nejen tohoto dílu, ale >>>prozatím<<< i celé řady (jsem si totiž jistý, že záverečné dva díly přinesou ještě mnohem směšnější a vymaštěnější momenty). 15%

Star Trek: Discovery - Erigah (2024) (epizoda)

Vskutku klasická jízda s STD - jak se začneme blížit k finále a tvůrci chtě nechtě musí začít vysvětlovat a uzavírat jednotlivé linky, tak se naplno projeví jejich neschopnost, amatérismus a hloupost. Krásně to tu už vystihnul PeteBuck, musel jsem se smát u scén kde Burnhamka poučuje admirály, mění jejich plány a je samozřejmě tou nejchytřejší postavou široko daleko, stejně tak scéna s Bookem a Stametsem, v níž první jmenovaný potřebuje jít dělat něco jiného a tak doslova na koleni a během minuty rozluští záhadu, na níž Stamets pracoval x hodin, přičemž to rozuzlení je tak debilní, až to bolí - 800 let starý telepatický otisk v kousku kovu, který je klíčem k nějaké knihovně, co skáče z jednoho místa na druhé... Breeni jsou pak jako hlavní záporáci k uzoufání nudní, jejich veeeeeelká loď je akorát lacinou scénaristickou berličkou, která samozřejmě vůbec nefunguje, protože se tito zlouni chovají jak naprostí retardi a tak dále. 15%

Star Trek: Discovery - Whistlespeak (2024) (epizoda)

Zatím nejslabší díl páté řady, který velmi připomíná některé snadno zapomenutelné epizody první řady Stargate SG1, která ovšem vznikala v 90. letech, takže tam tu "kvalitu" lze omluvit, u STD s rozpočtem jak kráva nikoliv. Jak už to tu zmínili někteří další uživatelé, epizoda obsahuje i několik úsměvných momentů, viz Tilly a její vítězství v závodu (byť to není nic nového pod sluncem, jestli se nepletu, tak někdy ve druhé nebo třetí řadě porazí v běhu atleticky vypadájícího štíhlého muže...). Také je pro diváka poměrně těžko uvěřitelný fakt, že by posádka Discovery se vší tou skenovací technologií nedokázala objevit 800 let starý ovládací panel schovaný pod kobercem (!!!), ale holt bychom pak nemohli mít "dojemnou" scénu mezi Burnhamkou a tím emzákem, že...? Ještěže už zbývají jenom 4 díly do konce. 25%

Star Trek: Discovery - Mirrors (2024) (epizoda)

Kecací díl o ničem, STD bohužel nedokáže vyprodukovat zajímavé charaktery a hlavně dialogy. Moll a Lák jsou i po pěti epizodách zcela generičtí záporáci, k nimž si člověk nedokáže vypěstovat pražádný vztah a až tahle řada skončí, tak na ně 90% diváků do dvou dnů zcela zapomene. Jejich backstory je pak ta samá nuda, jako když je sledujeme v "přítomnosti". Z nějakého záhadného důvodu nám sem ještě tvůrci narvali Enterprise, asi holt nelze mít budoucnost bez této ikonické lodi, která by divákům připomněla, že se dívají na Star Trek a ne na Velmi křehké vztahy. 30%

Star Trek: Discovery - Face the Strange (2024) (epizoda)

Další ukázka toho, že čím míň Adiry, Gray, Reno a dalších krajně nesympatických postav, které tu pouze plní kvóty, tím je show koukatelnější. Ústřední duo této epizody je Burnhamka s Raynerem a byť to není žádný zázrak, tak ale zároveň ani žádný průšvih, takový mírný nadprůměr. Velice se mi pak líbí, jak neuvěřitelně otravná a nesympatická je tady Burnhamka z první řady, až to působí jako snad nějaká sebereflexe tvůrců, i když to spíš bude jen souhra okolností a nechtěný "side effect" jejich scénáře. Co je naopak "discoverácky" tupé je pak samozřejmě vše kolem onoho "časového brouka", aneb když píšou scifi lidé, kteří nemají rádi a nerozumí scifi... I tak se ale jedná o zatím nejlepší díl páté série. 60%

Star Trek: Discovery - Jinaal (2024) (epizoda)

Ano ano, staré "dobré" STD se nám vrátilo v plné parádě - snad 80% epizody je řešení vztahů, vrátilo se nám konečně brečánkování, také dvě nejnesympatičtější postavy celé show, tj. Tig Notaro a "they/them" člověk (nebo jaká že vlastně zájmena to vlastně používá), který fakt vůbec neumí hrát a v show je jen a pouze kvůli duhové agitce. Čtyřiceti nebo padesátiletý panic Saru se nám pak učí základy vztahů s opačným pohlavím a degradovaný bílý hetero kapitán se chová jako retard aby ho naše úžasná kudrlinka poučila jak že se ty mezilidské vztahy mají budovat. Alespoň děj na planetě při hledání druhé části klíče připomínal scifi a zachraňuje tenhle díl od odpadu. 20%

Star Trek: Discovery - Under the Twin Moons (2024) (epizoda)

Stejné hodnocení jako u předchozí epizody - velmi fousové 3 hvězdy. Oceňuji, že v duchu původních ST seriálů navštěvujeme (zatím) s každým dílem nové "strange new worlds", děj má hlavu a patu, pokračuje i onen hezký vizuál a dokonce mi ani nevadila emo scéna mezi Burnhamkou a Saru, narozdíl od předchozích řad totiž tato scéna měla uvěřitelné emoce vzhledem k tomu, že spolu tyto postavy byly pět sezón. Naproti tomu kvalitu epizody opět sráží tupé "cool" dialogy (a zejména pak stupidní výkřiky a rádoby vtipné sarkasmy Miky Burnham), zápletka je jak z nějakého amaterského filmu, viz básnička vytesaná do kamene. Také se nám tu opakuje již klasický nešvar moderního Treku (nejen STD) - vykrádačka čeho se dá, ostatně asi nejsem sám, kdo měl u tohoto dílu těžké flashbacky na TNG epizodu Arsenal of Freedom. Ale suma sumárum to je stále lepší, než většina předchozích řad, jsem tedy zvědav, zda-li si to udrží laťku, anebo to po vzoru snad všech hraných Kurtzman Treků sklouzne do naprosto tupého a idiotského finále. 50%