Pacifik - Okinawa (2010) (epizoda)

Člověk si říká, že 7. epizoda byla hodně drsná a realisticky ztvárňující pekla války, tenhle díl jde ještě o trochu dál... opravdu šílený, a to skutečná válka byla nejspíš ještě horší, prostě pokaždý když vidím tenhle seriál nebo Bratrstvo, tak jsem rád, že žijeme v míru a řešíme naprostý pí*oviny ve srovnání se 40. lety 20. století.

Pacifik - Iwo Jima (2010) (epizoda)

Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdama, hlavní problém má u mě tato epizoda ve velkém nepoměru "obyč život Johna Basilona" vs samotné vylodění na Iwo Jime, které má snad jen posledních 10 minut epizody a to je sakra málo, i když je to jasně kvůli brzké smrti našeho hlavního protagonisty. Nakonec dávám 4*, protože bylo zajímavé sledovat pohnutky a myšlenkové pochody tohoto mariňáka, který i přes všechen ten luxus a relativní pohodu co si vysloužil na Guadalcanalu se sám rozhodl vrátit do bojů, kde se skutečně dle historických pramenů "nezašíval" někde v týlu, ale byl vždy na špici útoku, což ho však stálo jeho život.

Pacifik - Peleliu Hills (2010) (epizoda)

Hodně drsná epizoda a z prvních sedmi rozhodně ta nejlepší. Je to vlastně krásně protiválečný díl, protože zobrazuje ty nejhorší svinstva války, které zákonitě doživotně poznamenají všechny přeživší - smrt oblíbeného poručíka (Hill Billy) a kapitána (Ack Ack), fanatičtí japonští vojáci bojující do posledního muže, cesty lemované rozkládajícími se mrtvolami "našich" i "jejich", čekání na to, kdy přiletí ona smrtelná kulka či granát atd. A největší ironií je, že dobytí Peleliu ani nakonec nebylo strategicky jakkoliv důležité...

Pacifik - Peleliu Airfield (2010) (epizoda)

Tak nám Leckie skončil a hlavní roli plně přebírá Sledge, což osobně hodně vítám, i když to není žádnej Winters nebo Malarkey atd., pořád se mu dá fandit. Bitva o letiště byla zajímavá, ale nevím, jestli bylo potřeba ji věnovat celý díl (i když je konec věnován postupu dále do vnitrozemí).

Pacifik - Peleliu Landing (2010) (epizoda)

Konečně pořádná epizoda, a to i přes pomalejší rozjezd. Konečně máme v jednom díle opět pohromadě všechny hlavní postavy, Basilone má sice jen takový štěk v úvodu, ale i tak je dobře, že mu byl věnován aspoň nějaký čas. Shledání Sledge se Sidneym taky fajn, Leckie zas pi*uje jako vždy ale dá se to snést a druhá půlka dílu se už naplno věnuje vylodění na Peleliu, které je moc pěkně zpracované a myslím si, že i hodně věrně. Z vedlejších postav je pak zajímavý kapitán Ack Ack a trochu jebnutý Snafu.

Pacifik - Gloucester/Pavuvu/Banika (2010) (epizoda)

Spousta lidí si stěžovala na 3. díl, já osobně mám trochu problém s tím 4. - nejen, že se celý točí okolo ne zrovna sympatického Leckieho (co furt akorát pi*uje na důstojníky), bohužel i ta samotná zápletka o jeho urologických problémech je celkem dost nezáživná... To je jak kdyby celý jeden díl Bratrstva věnovali ledvinovým kamenům třeba Malarkeyho a jaké to bylo být v polní nemocnici... pro někoho to asi zajímavé může být, ale pro mě a asi i většinu diváků to je opruz a daleko radši bych viděl konkrétní akce a postup v pacifické kampani (což je naštěstí ukázáno ve zbytku epizod).

Pacifik - Melbourne (2010) (epizoda)

Neříkám že je špatný vidět takovéhle "zákulisí" války, ale na celou jednu epizodu podle mě není dostatek zajímavýho materiálu, který by diváka upoutal od začátku do konce k obrazovce jako třeba předchozí díl. Leckie navíc tím svým ožraleckým fuckováním poručíka taky zrovna nesbírá plusový body co se oblíbenosti postavy týče, zůstává mi tak jen Basilone, kterej je však poslanej zpět do USA. Vím, že v dalších dílech přibyde celkem sympatickej Sledgehammer a jeho psycho parťák Snafu, ale i tak má tenhle seriál prostě málo fanditelných postav...

Pacifik - Basilone (2010) (epizoda)

O poznání lepší než první díl, dobře vyvážená akce a práce s postavami, závěrečná bitva opravdu hutná a zůstává jen rozum stát nad "taktikou" Japonců, kteří se fanaticky hrnuli před hlavně kulometů. Postavy nejsou špatný, ale nikdo tak charizmatickej jako Winters tu bohužel není... i tak hodně kvalitní díl této minisérie.

Pacifik - Guadalcanal/Leckie (2010) (epizoda)

Hodně zvláštní první epizoda a velký rozdíl oproti Band of Brothers. V Pacifiku už nemáme krátké zpovědi přeživších vojáků, zejména asi proto, že byla většina z nich už v době natáčení seriálu pod drnem, co ale tvůrci ovlivnit mohli je nějaké shrnutí nebo pointa příběhu před závěrečnými titulkami. Takhle je to jen nahečmaný příběh pár hlavních hrdinů s jednou zajímavou přestřelkou ke konci epizody. Také mi přijde že je tu zbytečně dlouhý úvod z USA na úkor velmi známé a masivní bitvy o Guadalcanal, která by si zasloužila více stopáže (vím, že pokračuje v druhé epizodě, ale i tak).

Bratrstvo neohrožených - Body (2001) (epizoda)

Podobně jako v úplně prvním díle i v tom posledním se nebojuje a přesto je to zajímavé sledovat. Googlil jsem si zejména dva momenty - zastřelení onoho velitele koncentráku a postřelení Sgt. Granta. Ten první jmenovaný moment se ve skutečnosti odehrál bez Webstera, rozkaz měl Liebgott přímo od Speirse, toho skopčáka vyslýchal cca 30 minut než se mu prý doznal, pak ho skutečně postřelil, fašoun vyběhl a jeden z Liebgottova doprovodu ho opravdu nechtěl odprásknout, čehož se nakonec chopil Sgt. Sisk. Co se toho postřelení Granta týče, tak je to zpracováno hodně věrně, ten ožralej vojín se měl jmenovat Floyd Craver a údajně po válce dál pokračoval v kriminální činnosti a snad i jeho syn... nepochopím, že ho prostě po court martialu neodpráskli... Nejsilnější moment epizody je pak samotný závěr, kdy Damien Lewis vypráví o osudech jednotlivých mužů a obraz pak přejde na skutečné, tehdy ještě žijící hrdiny Easy Company. Velká škoda, že ta sekvence není delší a neřekne nám každý trochu více vět.