Bratrstvo neohrožených - Carentan (2001) (epizoda)

Postava Blighta mi nikdy nesedla, ale kdo ví jak moc je reálná - minimálně info o jeho úmrtí mají tvůrci naprosto špatně - nezemřel v roce 1948, ale až v 60. letech, navíc se i zúčastnil Korejské války, takže to zase takový srab být nemohl. To jediné mi sráží kvalitu jinak dokonalé epizody - člověk by řekl, že adrenalinové dobývání Carentanu bude vrchol epizody, ale ten však přijde až při jeho následné obraně kdy na Easy Company vyrukuje početná německá ofenzíva a začnou slušná jatka. Ve válce jsem nebyl, ale přijde mi, že tenhle seriál ji zpracovává nejvěrněji jak to jde a už jen za to patří téhle epizodě 5 hvězd.

Star Trek: Discovery - Sladkobolný smutek (2019) (epizoda)

Už to tu v komentářích někdo zmínil, v epizodě se vlastně vůbec nic nestalo, posádka se nejdřív evakuovala, pak zas vrátila a mezitim byla vata "do příletu Leelanda zbývá 5 minut", což opakovali během epizody snad 3x:)) Objevila se tu královna Poo, jedna z nejinteligentnějších a nejúžasnějších bytostí ne v kvadrantu, ne v galaxii, ale v celém Vesmíru (samozřejmě hned po Burhnam, která je snad ztělesněním Boha všemohoucího, nebo už nevím), čili další z řady chabých scénáristických berliček. Po delší době byl opět velice silně cítit feministický nádech celého dílu, kdyby ty postavy aspoň byly něčím sympatické či charismatické jako třeba Janeway, TPol nebo snad kterákoliv z DS9... jsem hodně zvědavej kam půjde seriál po odchodu Pikea, který mi přijde že spoustu lidí u tohoto seriálu ještě jen tak tak drží:)

The Orville - Svatyně (2019) (epizoda)

Pro mě celkem rozpačitá epizoda, sice je fajn, že se řešilo velké morální dilema přesahující lodní přepážky Orville, avšak to provedení bylo takový nemastný neslaný. Vadí mi i lenost tvůrců, kdy např. planeta ležící uprostřed sytě fialové mlhoviny má po přistání modré nebe (wtf?), přestřelka mezi loděma mi přišla jako z nějaké cca 10 let staré videohry, Kelly a Bortus při výsadku ve dvou postřílej snad 15 Moclanů atp... Na druhou stranu jsem rád, že celou situaci vyřešili kompromisem a nesnažili se mermomocí prosadit lidské ideály "správnosti", kdyby tam místo Orville byla Discovery plná naspeedovaných feministek, tak už je Unie dávno ve válce s Moclany;) Jo a cameo další TNG osobnosti, tentokráte Mariny Sirtis, bylo fajn, i když to byl v podstatě jen takovej štěk... lepší roli tu měl F. Murray Abraham aka Salieri z Amadea. Jsem zvědav na toho Pikárda, jestli teda někdy do show zavítá nebo jak...

Bratrstvo neohrožených - Currahee (2001) (epizoda)

Po letech si dávám repete tohohle seriálu a i když je rok 2019, čili 18 let od vydání prvního dílu, pořád je to jeden z nejlepších počinů co byl kdy zfilmován a ještě dlouho to tak i zůstane. Currahee je sice ve srovnání s dalšími, akcí nabitými díly trochu pomalejší a upovídanější, ale vůbec to není na škodu, máme možnost poznat jednotlivé postavy, vytvořit si k nim vztah a vidět přípravy na Den všech dnů. Jediné, co mi na něm vadí je David Schwimmer v roli Capt. Sobela. Ne že by to byl špatný herec, ale ten Ross z něj čiší každym coulem a jako člověk co viděl všechny řady Přátel několikrát se prostě neumím odprostit od té postavy...

Star Trek: Discovery - Údolím stínů (2019) (epizoda)

Prakticky jediná věc, co se mi na epizodě líbila, byla vize Pikeovy budoucnosti navazující na jeho nepěkný osud v TOS - od toho ozáření ve strojovně (nebo kde to bylo) po vynikající face to face scénu v chodbě, ta byla fakt skvěle udělaná. Druhým kladem pro mě byla naprostá absence Tilly, to seriál hned pozvedlo o příčku výš a už jsem nebyl vyloženě znechucenej jako u mnoha dílů první půlky druhé řady:)

Star Trek: Discovery - Rudý anděl (2019) (epizoda)

Hmmm, přemýšlím co je horší, jestli cestování časem pomocí prolítnutí kolem Slunce ve Star Treku IV nebo tady tento "time crystal":)) Jako chápu, že měli všemožné supertruper krystaly v Hvězdné bráně, přece jen to byl seriál kde se na ten scifi element zas tak nehrálo a seriál si ze sebe dělal kolikrát dost srandu, ale že se tohle objeví ve Star Treku a ještě jako takhle laciné vysvětlení oné time travel situace, aby si prostě Kurtzman a spol. nemuseli dlouho lámat hlavinky... Jinak souhlas s většinou komentů k tomuto dílu tady.

The Orville - Trvalé dojmy (2019) (epizoda)

Skvělý námět a jeho zpracování, fungující humor (zejména u kouřícího Bortuse a Klydena), hezká mini role Tuvoka, celá hlavní dějová linka mi trochu připomněla jednu z nej TNG epizod The Inner Light, takže opravdu není moc co vytknout. Z těch neakčních dílů Orville je tato epizoda určitě někde na špici.

Star Trek: Discovery - Světlo a stíny (2019) (epizoda)

Tak nám Science zase dostalo pořádně na frak od Fiction, nebo ještě přesněji od Fantasy. Postava "Spocka" je jeden velký fuck off fanouškům původního Treku, Tilly už by mohl někdo "omylem" vypařit fejzrem nastaveným na nejvyšší úroveň, Pikeovi přišít koule, aby každý jeho jednotlivý rozkaz nemusel furt někdo jiný z posádky schvalovat nebo mu vysvětlovat co a jak a co se týče Burnham - je tu ještě někdo na pochybách, že ona je Red Angel?? Zachránkyně galaxie, ne pardon, vesmíru a všeho v něm??:) No už se nemůžu dočkat jak nám Kurtzman domrví Picarda...

The Orville - Identita, část druhá (2019) (epizoda)

Badass. Tak lze jedním slovem charakterizovat tento díl. Jsem rád, že tvůrci vysvětlili některé zvláštnosti/nesrovnalosti z předchozího dílu, zejména to, proč prostě posádku rovnou nepostříleli atp. I když byl děj v některých místech trochu přitažený za vlasy, pořád to byl napínavý příběh od začátku do konce a myslím si, že radost pohledět pro libovolného fandu scifi. Závěrečná bitva byla efektní, na můj vkus hodně přeplácaná a chaotická, ale měla samozřejmě i spoustu skvělých momentů, takže prostě celkové určitě na 5 hvězd a pravděpodobně nejlepší epizoda z dosavadních řad. Jsem hodně zvědavý na údaje o sledovanosti, snad se zastaví sestupný trend a půjde to nahoru!

Star Trek: Discovery - Zvuk hromu (2019) (epizoda)

Nebyl to špatný díl a dokonce jsem u něj ani netrpěl jako u některých předchozích epizod:) Stejně jako uživatel Matrix i já kvituju zaměření na jednu dějovou linku, která byla zajímavá a líbilo se mi zpracování té symbiózy mezi dvěma rasami na planetě a dobré důvody k tomu, proč to ti podivně bahnití Alieni takto udržovali v chodu. A stejně jako Darth_AK, i já jsem mnohem radši když je Tilly, Stamets či Culbert upozaděn a show se točí kolem např. Pikea či Saru, který je mi teď po jeho "nárůstu koulí" víc sympatický. Na druhou stranu ze seriálu čiší scénaristická lenost (ale uznávám že to často i u mnou propagovaného Orvillu), nejlépe viditelná na té "magické kouli", která jim teď bude ulehčovat práci hádám do konce řady... "kapitáne, objevila se neznámá anomálie.... ok, podívejme se do všeznalého archívu magické koule a jedem dál..." A Red Angel je nejenomže humanoid, ale podle postavy i (jak jinak) žena. Jsem tak tedy velmi zvědav na pointu celé druhé řady, poměrně chaoticky se motající kolem tohoto tématu.