Slunovrat (2019)

Nemám ani moc, co bych Midsommaru vytknul. Na škodu totiž není ani délka filmu, která činí téměř dvě a půl hodiny. Naopak, Slunovrat pokládám za nejautentičtější filmový zážitek letošního roku! A to jsem si myslel, že „horory“ nemusím. 90 %

Tenet (2020)

Tentokrát by měl nový Nolanův počin vidět každý, kdo chce zažít velkolepou poctivou filmovou podívanou na co největším promítacím plátně, která na první dobrou nemusí zdánlivě dávat logiku, ale postupně do sebe zapadne. A taky proto, že něco takového nejspíš na pár let zase neuvidíme. 100 %

Skyfall (2012)

Celou dobu jsem při sledování filmového plátna žasnul, co se mnou tenhle film dokáže. Emoce z herců přecházeli zvolna i na mě. Líbivé obrazy střídaly ty ponuré až depresivní. Klasická bondovská klišé přihrála všem úsměvy na tvář a úvodní song od Adele zahřál u srdce (mimochodem doprovázen výbornou grafikou). Tahle sázka na režiséra dramat vyšla a Bond zaslouženě vstupuje do dalších 50 let téhle ikonické značky. 90 %

Hra (1997)

90 %

Tintinova dobrodružství (2011)

Nový film Stevena Spielberga vlastně nepotřebuje žádné hodnocení. Jméno dědy Spielberga je zaručeným tahákem. Ale Tintinova dobrodružství se Stevenovi, jednoduše řečeno, sakra povedly! Příběh, inspirovaný komiksy ze 40. let autora Hergého, vypráví o mladém reportérovi Tintinovi a jeho věrném pomocníkovi psovi Filutovi, kteří společně narazí na model lodi zvané Jednorožec. Ta v sobě skrývá tajemství, díky němuž se Tintin ocitne tváří tvář nebezpečí v podobě padoucha Sacharina. Tajemstvím, které ukrývá Jednorožec, není nic menšího než obrovský poklad. Začíná boj o to, kdo první rozluští tajnou šifru z modelu lodi a dostane se k pokladu. Tintinovi by mohl pomoci kapitán Haddock… Více na mém blogu.

Počátek (2010)

Film Počátek sází hodně na naši pozornost. Každé slovo, každý pohyb je ve filmu natolik důležitý, že nesmíte z plátna „sundat oči“. Film je nabitý akcí, ale ti, kteří chtějí vidět jenom akční scény a monumentální triky budou zklamáni (akce samozřejmě nechybí – nejlepší bezgravitační souboj, a triky se také najdou – skvělá snová scéna, v níž architektka Ellen Page obrací domy na jedné pařížské ulici střechami k sobě), protože na nich Počátek nestojí a ani stát nemůže. Snímek stojí na mluveném slově, potažmo na obrazu. Kdo jednou mrkne, přijde o důležité informace k následujícímu ději. Režisér Nolan je natolik zručný a chytrý tvůrce, že napsal geniální scénář, geniálně ho zrežíroval a geniálně obsadil. Scénář nabízí, když se zamyslíme, dost logické věci (že ve snu čas utíká pomaleji, než v realitě, že ve snu můžeme usnout, ve snovém usnutí znovu usnout a snít a snít), nabízí i povedené hlášky. Snad nemůže být nikdo jiný, než právě Nolan, který točí tak inovačním způsobem (nedělá chyby, postupně rozuzluje děj, nezapomíná na detaily, vše je přehledné a srozumitelné), a kolem sebe má samé výborné filmaře. Naštěstí si k sobě a ke svým filmům pouští i hudebního skladatele Hanse Zimmera. Jeho hudba je jedinečná (mírně vykradená z Temného rytíře a Andělů a démonů), znějící tak, jak má, přináší pocit stíženosti, napětí ale i slzopudných scén. Z herců nikdo nevyčnívá, nikdo toporně netrčí, všichni hrají ten svůj part tak, jako by to byl jejich život. Leonardo DiCaprio sice letos již podruhé hraje manžela, který přijde o svou ženu, ale stále hraje líp a líp. Kdo si vzpomene na mladičkého hezounka z Titanicu? Michael Caine má jen (podle mě a pro mě) malý štěk, ale díky za něj. Marion Cotillard (ano, ta oscarová Edith Piaf) dává každému najevo svůj herecký talent, ale méně (slz) je někdy více. Počátek není vůbec jednoduchý film, i když se tak může jevit (někdo podle traileru může očekávat tuctový akční film, víc jak o akci jde o mysteriózní sci-fi). Diváka buď přesvědčí a získá nebo úplně odradí a zprotiví. 10/10!! P.S.: Zastaví se „káča“ nebo ne? ;-)

Avatar (2009)

Cameron sice nevynaložil na příběh moc myšlenek (děj filmu je docela předvídatelný) a vykradl kdejaký jiný film, a Avatar se tak může jevit plný klišé a jako zbytečná pohádka (film není omezen žádnou věkovou hranicí, tudíž bodných ran se dočkáte mimo záběr), jenže to by nebyl Cameron, aby nás něčím nepřekvapil. Pandorská fauna (zmínění ptakoještěři, „koně" s šesti nohama, nosoroslontosaurus nebo jak to nazvat) a flora (při jakémkoli dotyku zmenšující se rostliny, fosforečně svítící rostliny každou noc, poletující semena ze stromu ve tvaru medúzek) je tak neotřelá, originální, promyšlená, že kdekdo uvěří tomu, že přeci jenom něco podobného musí existovat. Dojdeme-li k samotným tvorům Na´vi, jejich prokreslenost, detaily pokožky a jasnost očí nám dají velkou šanci uvěřit, že tam někde ve vesmíru skutečně existují. :-) Sice pohyby těla tvorů jsou jaksi taksi digitálně škubající, ale hned to tvůrcovi odpustíte, až uvidíte například záběr s Nayriti (Zoe Saldana), když pije z listu rostliny dešťovou vodu, nebo dokonalou podobu mezi Jackem Sullym a jeho avatarem Jakesullym (Sam Worhington), a těžko pochopíte, že vše co uvidíte, včetně té vody, pochází z počítače. Nejen proto se s postavami hned zžijete a budete jim fandit až do závěrečných titulků. Po technické stránce nelze filmu skoro nic vytknout. Kamera funguje tak, jak má, ale zoomování na detail funguje poprvé, podruhé, jenže potřetí a počtvrté se jeví již mírně opotřebovaně. Střih není naštěstí zběsilý a nechává nás, zvlášť při akčních scénách, hltat dokonalost práce režiséra. Jediná velká výtka padá na hlavu hudebního skladatele Jamesa Hornera, který, jak je u něho zvykem, vykrádá sám sebe, kde může. Proto vám veškeré melodie budou připomínat něco málo z filmů Trója, Zorro, a vlastně i na Titanic dojde. Herci od začátku do konce hrají co mohou, a my se s nimi snadno ztotožníme, i když žijí o pěknou řádku let později než my. Vědkyně Grace (Sigourney Weaver) na začátku působí jako tvrdohlavá, za svým cílem jdoucí postava. Brzo sami pochopíme, proč tomu tak je a fandíme jí až do jejího posledního mrknutí. Stejně tak si oblíbíte hláškujícího Jakesullyho, který ač jako bývalý mariňák má pro strach uděláno, ale Pandora je Pandora. Režisér nás dokonale vtáhnul do příběhu, proto hodnotím 9/10!

Precious (2009)

Filmu Precious jsem dlouho odolával. Věděl jsem, že nepůjde o žádný fajnový odpočinkový film, a věděl jsem správně. Po shlédnutí jsem v sobě hledal slova, kterými bych mohl film popsat. Těžko jsem se zmohl na jakékoli popsání. Snímek atakuje vaše srdce a dělá to dobře a trefně. Málokdo by mohl Precious nelitovat a nesoucítit s ní. Málokdo podporuje zlou a vypočítavou matku, která má na denním pořádku pouze sledování televize, cigára a nedej, bože, sexuální praktiky, ke kterým využívá sovu dceru. O to víc, máme radost, když vidíme, že se najdou i tací, kteří mají chuť pomoc Precious. Ať se jedná o učitelku Mrs. Rain nebo psycholožku Mrs. Weiss v podání Mariah Carey, která mimochodem vůbec ve filmu nevyčnívá a naopak hraje neuvěřitelně věrohodně. Dalším podporovatelem „Zlatíčka“ je nemocniční ošetřovatel John (tentokrát v podání hudebníka Lennyho Kravitze, který stejně jako zpěvačka Careyová snad ani nehraje, ale prostě je, a my mu to všechno sníme i s navijákem). Pro milovníky "těžkotonážních" filmů je tenhle dělaný přesně jim na míru. 10/10

Božena - Epizoda 4 (2021) (epizoda)

Nebýt hudby, dokonalých masek a bohaté výpravnosti, nejspíš bych hodnotil hůř jak čtyřmi hvězdami. Závěrečný díl trpí topornými dialogy a je nejsilnější v momentech, ve kterých se nemluví a vypráví jen obrazem.