Warrior (2011)

K nekritickému hodnocení je daleko (lehká neuvěřitelnost navzdory perfektním hercům, těžké dramatizování i v místech, kde to nebylo třeba), ale filmařsky je to nejen dokonalé. Věřím tomu, že kdyby si O'Connor prohodil stoličku se Shawnem Levym a natočil Real Steel, žral bych ty roboty stokrát víc než to, co by se v méně poctivém podání proměnilo v předvídatelnou báchorku o bratrech v kleci.

Taxikář (1976)

Brilantní, dusivé, nervy drásající a nevypočítavé, takové je drama Taxikář. Vytknout by se asi dalo po obsahové stránce leccos, kdyby byla ta potřeba, ale film, který dokáže zprostředkovat úzkost a předat existencialistický přesah takovým způsobem, jsem zkrátka ještě neviděl (ačkoliv určitě mám hodně co nakoukávat) a těžko rozpoznat, co je vypravěčská neobratnost, když nedokážu ani pořádně identifikovat hlavní příčiny toho, jak mocně mě Scorsese s De Nirem sestřelili.

V Bruggách (2008)

Netušim, jak (moc) jsem to celý vlastně chápal, ale bylo to k podělání nahláškovaný, zkurveně sympatický, zatraceně atmosferický a především v posranejch Bruggách. UPDATE: Tenhle film je geniální a úžasně zraje. Jestli poprvé procent osmdesát, napotřetí už minimálně stodvacet.

Zkažená úča (2011)

Potenciál šlo vytěžit mnohem lépe a řemeslně film působí poměrně odfláknutě, ale po nudném začátku se nakonec dostaví poměrně dost absurdních a nekorektních momentů, takže je to koukatelné a párkrát i vtipné. Možná o fous víc, než trapné. 50%

Sněhurka a lovec (2012)

Zklamání. Takzvaně temnější pojetí celou dobu jen klouže po povrchu (meče v břiše a mrtví ptáčci) a vůbec se nezadře pod kůži (což korunuje závěr ve stylu - vlastně se nic nestalo). Postavy mají určitý potenciál, ale sympatie si přesto nezískají. Kde je třeba úderné věty, mlčí se, tam kde by bylo dobře mlčet, mlátí se prázdná sláma. Všechno samozřejmě plyne z dramatické struktury, která se rozpadá kvůli nedočkavosti. Nováček Sanders jako by se chtěl pokaždé předvést s něčím atraktivním a neočekávaným a zapomíná, že po A stejně vždycky musí následovat B (případně U nebo CH). Všechno je v balení výpravném a vizuálně přitažlivém, bohužel už ne příliš konzistentním, natožpak nápaditém. Sanders obstojně vykradl, co mu přišlo pod ruku, ale řád tomu nedal. Samozřejmě mu příliš nepomáhá děravý příběh, v němž se hra na efekt snoubí se samoúčelností. Bohužel jsem to nežral ani Charlize a po čase mě začala pěkně otravovat, ale to už je úplně subjektivní. Naopak Hemsworth zachraňuje atmosféru i těch nejhloupějších aktů a Lovec mu sedí snad ještě lépe než Bůh hromu. Škoda. Chtělo to odlehčit (dva trpasličí fórky jsou málo), pohrát si více s postavami a vztahy (hrozně nedotažené) a zakázat Kristen Stewart proslovy (...). Pak by se dala přejít i nějaká ta nelogičnost.

Avengers (2012)

Takřka dokonalá letní řachanda, která nezanechá chuť ani pachuť. Nějaké mouchy se najdou, třeba nedotáhnutá hra na absolutní odlehčenost, modrá šmouha z očividných jedniček a nul, která je při poskakování na parádní letadlové lodi prostříhána do detailů na Capa (...triky mohly být místy lepší), záporák absolutně k smíchu - oukej, řekněme, že to je účel, a v poslední řadě pak absence příběhu. Nezadržitelné tempo a kadence kvalitních fórků ale vymažou argumenty snad i těm střízlivějším odpůrcům okostýmovaných hrdinů. 400% energie! How about that?

Bitevní loď (2012)

Škoda střední pasáže a zbytečné snahy o příběh, jinak je to správně nařvaný battleshit se vším všudy a navíc se správnou dávkou nadsázky.

Star Trek (2009)

Čím dál tím lepší.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Jestli tohle přijde někomu v pohodě, tak mu stačí opravdu málo. Vychválit to jako skvěle absurdní nelze, pokud jste se narodili na stejné planetě jako Monty Pythoni či Jára Cimrman. Vychválit to jako príma rodinné dobrodružství nelze, pokud jste někdy přelouskli snad jakoukoliv skutečnou verneovku. Poslat to do klidného a neškodného průměru, který neurazí, nelze, pokud posloucháte, co z těch postav padá za moudra. A ocenit vizuální zpracování a 3D TÉMĚŘ nelze, protože Avatar. Svoje dvě hvězdičky si to zaslouží za nějakou tu řemeslnou kvalitu a slušné finále. Ale jinak to většinu času spíše bolí.

Shrek (2001)

Film, který mě v jedenácti letech ,přivedl do kina' (už tehdy slováč s titulkama!), do té doby jsem skoro nechodil, takže jakkoliv existuje spousta intenzivnějších kinozážitků, tohle je srdečka, která kupodivu ani dnes neztrácí nic ze svých půvabů.