Goebbelsův pokus (2005)

Goebbels: "Čtu Churchillovu knihu Krev, dřina, slzy a pot. Je to kompilace jeho projevů z posledních dvou let. Čiší z ní polemická inteligence. Ale je napsána výjimečně obratně. Má rozhodně svůj styl…Není pochyb, že Churchill je protivníkem, který si žádá úcty. Není to zdaleka takový pitomec jako byl Chamberlein."Do Goebbelsova pokusu jsem se pustil hlavně z toho důvodu, že jsem měl zájem pročíst si jeho deníky,ale trochu jsem se obával jejich délky (6 knih), přišlo mi tedy, že koncetrovaný výtah, podpořený obrazovým záznamem by mohl stačit. Nicméně dvě hodiny uběhly a mnoho dějinných událostí se do přehledu nedostalo (Noc dlouhých nožů, jednotlivá vojenská rozhodnutí, Lída Baarová se v dokumentu jen obrazově mihne apod.), takže mě knihy nakonec stejně neminou. Kdo by chtěl jen lehce nahlédnout za oponu Geobbelsova myšlení a orientuje se v před a válečném období, nebude nespokojen, jen nic nového asi nezjistí - Goebbels je naprosto loajální a oddaný nacista ("NSDAP je nové náboženství"),antisemita do morku kostí. Současně mnoho komentářů směřuje ke své rodině, je to introvert s fyzickými mindráky, antisemita do morku kostí, opovrhující kýmkoliv neárijským, mstivý, bezohledný. Současně výborně ovládá marketing a propagandu, má umělecké sklony, umění, zdá se, poměrně rozumí, nechybí mu sebereflexe a smysl pro realitu.. " Vojáci naprosto pohrdají naší nadměrně optimistickou propagandou.Říšský tiskový důstojník…nemá nejmenší ponětí, kolik škod napáchal. Jeho řeč byla naprostou katastrofou….Člověk si snadno představí, co si asi prostý pěšák pomyslí o takových patriotistických žvástech. Nejvíc mě mrzí, že mě lidé činí za takové věci částečně zodpovědným." Je Goebbels historicky zajímavý? Jistě. jako každý extrém.

Grizzly Man (2005)

Dokument o kterém jsem několik dnů po sobě přemýšlel. Primární absurdní informace o Treadwellovi (tak dlouho se kamarádil s medvědy, až ho jeden sežral a on si to stihnul ještě natočit) slibující morbidní zábavu ještě přes shlédnutím se změnila na posmutnělou úvahu po shlédnutí. Herzog mohl klidně film krátit, chvílemi se opakuje a nudí, někteří zpovídaní jsou zbyteční, ale i tak se mu povedlo představit Treadwella jako člověka, který se vymyká průměru a několikrát divákovi předložil skutečné silné momenty. Treadwell je naivní i odvážný, dokáže se projevit jako slaboch, je zcela určitě trochu blázen se spoustou duševních problémů, je nadšenec, neodpovědný, vnitřně rozervaný, bezelstný i paranoidní (pohled na Tredwella se zhoršuje s postupujícími minutami dokumentu), ale hlavně je to chlapík hledající štěstí a smysl života. A na chvíli ho zřejmě našel. Materiál pro psychology (divoká nebezpečná příroda jako záchrana před alkoholem), milovníky přírody (i když akčních záběrů medvědů není ve snímku zas tam moc) a osobitých dokumentů.

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Přiznám se bez mučení, že jsem nepochopil morální poklesek Hitche, související s jeho povoláním, který mu je poměrně nešetrně vmeten do tváře jistou nejmenovanou ženskou postavou. Člověk by čekal, že se Htich podiví, proč zrovna oné zmíněné krasavici vadí tahle specifická konzultanská služba, když je sama odosobněná až do téměř megerovského typu, ale to ne. Mě tedy tahle romantika minula. Obecné životní pravdy musejí byt napasány a pronášeny tak, aby nezněly jako povrchní klišé, mezi postavami by to mělo jiskřit a jejich vztahu bych měl věřit (Albertovi ani náhodou a chvání Allegry taky ne) a očekával byhc spousty charismatu nebo aspon náklonosti k postavám. Jediný, komu se tohle odstává je Will Smith. Jeho vyučovací scénky s Albertem byly taky to jediné, co mě pobavilo. Za Smitha dvě, jinak nic. Průměrný scénář, podporůměrný casting..

Hra s nevěrou (2005)

Clive Owen je noirovsky drcen v příběhu, který několikrát sklouzne do jiného žánru a po slušné gradaci přihodí zbytečný dovětek. Thriller má švih,bavil mě, a to přesto, že z hlavní trojice byl pro mě v roli suverénní jen Cassel, u Owena jsem, nevím, proč přemýšlel, jak by tahle role slušela mladému Cageovi (ano, podivné, ale Cage hrál asi ve třech filmech fakt zajímavě:)). A u Anniston mě vyloženě bavilo sledovat, jak se snaží nebýt Rachel. (Za mě: povedlo se! No tak konečně...)

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Na rozkoukaný díl se dodívám, ale kdyby mě někdo na stůl postavil kelímek zmrzliny Haagen Dazs a dal mi vybrat, tak je věc jasná - to by se mi např. u IT the Crowd nestalo. Navíc ty postavy jsou pekelně povrchní, což jsou postavy v Přátelích taky, ale těm jsem bez mrknutí oka odpustil. Navíc mě z neznámých příčin leze na nervy Robin.. Viděno asi 20 dílů.

Já, muslim (2005) (pořad)

Příspěvek ke stoupajícímu počtu vyznavačů islámu, který ve srovnání s výbušnými dílky Theo van Gogha nebo Fitnou Greeta Wilderse působí poměrně umírněně a záčatečnicky (a dodejme, povrchně), a to hlavně proto, že u naá třeci plochy mezi islámskou komunitou a majoritní společností nejsou, zastoupení věřících je minimalní. Některé postřehy jsou předkládány zbytečně vyděšeně, např způsob,jakým se muži a ženy rozdělují při vstupu do mešity. Zkuste se jít s přítelkyní pomodlit do pravoslavného chrámu:). Podobných filmů ale bude přibývat a důvody jsou zřejmé, zkuste se projít Amsterdamem nebo Londýnem, které se za posledních patnáct let velmi, velmi změnily..A slova ředitele islámského centra Sanky:".. je logicke...když se islám rozšíří v nějaké zemi natolik, že tam získá většinu, tak se bude snažit..prosadit islámské zákony" zni, aspoň pro mě, hrozivě. Křestanské strany, když v Evropě vyhrají volby, svoje desatero ostatním zákonem nevnucují, pane Sáňko! No, uvidíme za dvacet let, kam Evropa směřuje.

Klíč (2005)

Dotažený film bez jediné logické chyby, což se v tomhle žánru nevidí často. Napodruhé, se znalostí pointy, se dá na film dívat jako na nepřekvapivou, ale o to krutější podívanou. Přes občasnou pomalost vyprávění film drží výborně pohromadě, okolí New Orleans s dřevním blues je ve spojení s černou magií dostatečně nepřátelské, příběh sám je mrazivě znepokojující, pointa výborná. A kdo se v kině nebojí, může se soustředit na Kate Hudson, dost jí to totiž sluší.

Král hadů (2005) (TV film) odpad!

Bozinku, to jsem se zasmal. Nesmyslne dialogy na urovni tridni besidky, blbe triky a naprosto chaoticka rezie, kamera i strih. "Co se mu stalo? Nevim. Ale hlavne nemel chodit nikam sam. Na to uz je pozde. Nikam nejdu. Zbabelci. Komu rikas zbabelci? Pojdme. Blazni."