Vigil (2021) (seriál)

Překvapivě povedený BBC seriál o vyšetřování vraždy na palubě britské jaderné ponorky. Objevil jsme ho hledaje, kde si vyjma Endeavour zahrál Shaun Evans. Dobré herecké výkony, napínavý scénář a patřičně úzkostný pocit z průběhu vyšetřování. Neměl jsem sebemenší problém ani s flashbacky, které obvykle nemusím, ani s lesbickou linkou hlavní hrdinky. Snad jen poslední díl nebyl oproti pěti předchozím úplně zvládnutý a v akčních scénách z ponorky působil jak béčkový thriller.

Vigil - Episode 2 (2021) (epizoda)

Nedokáži posoudit eventualní blbosti, nevyznám se v ponorkách a námořnictvu, ale je to velmi chytlavé a napínavé jak guma od trenek. Ani s nevolí zmiňované flashbacky mi nevadí a že nemám flashbacky rád.

Vigil - Episode 3 (2021) (epizoda)

Zatím nemám žadných námitek, už dlouho jsem nekoukal na seriál, ktery by byl tak tísnivě znepokojivý a napínavý. Divák se cítí skoro stejně stísněně jak ti kucí v ponorce.

Vigil - Episode 6 (2021) (epizoda)

Poslední díl slabší, narozdíl od homofobů mi nikterak nevadila lesbická linka, ale akční scény v ponorce s ruským spiónem působily jalo z béčkového thrilleru.

Zahradníci - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

Forma je poněkud ujetá, ale nepůsobí přehnaně rušivě, uvidíme, co nabídne druhá část.

Zelený rytíř (2021)

Vizuálně a vypravěčsky artová verze artušovské legendy (básně) Sir Gawain a Zelený rytíř, kterou jsem nepřekvapivě neznal a musel se dovzdělat na wiki. Dvouhodinová filmová báseň je silně působivá a znepokojivě halucinogenní. Kdo se poddá důsledně dodržené, výtvarně opojné formě, dostane výjimečný, nevšední zážitek nejen díky vynikajícímu výkonu (nejen) Dev Patela a sympatickým, menším rolím Vikander a Edgertona. Velmi autentická, každým gestem uvěřitelná exkurze do moudré myšlenky, že hranice mezi hrdinstvím a zbabělostí je tenká a nejednoznačná. Nic pro milovníky tempa a dynamických zvratů.

Země (2021)

Robin Wright dokáže být dobrá herečka, ale rozhodně není dobrá režisérka, notabene sebe sama. Zbytečná ženská variace Útěku do divočiny, kterou ruší diletanská nedbalost, kdy je sekyrka zaseknutá ve špalku před srubem každou minutu jiná, Robin má na sobě ve zpustlém, starém srubu bez elektriky, a vody skoro stále nádherně čisťounké hadry jak z reklamy, celé je to skokovité a nevěrohodné, takže myšlenka o ženě utíkající z civilizace do lůna přírody, ač neoriginální téma, proč ne, ale realizace jednoznačně nepovedená. Jako rychle zapomenutelná jednohubka snad, ale nic víc.

Zeros and Ones (2021)

Vypnul jsem naštvaně po čtvrt hodině a to mám Ethana rád.