• Fantasy

Silný jako lev (2003)

A tož já tam těch 5 hvězd nasolím, protože musím. Už je to hodně let, kdy jsem tento film viděla poprvé, a tenkrát jsem byla zhruba ve věku dětských protagonistů. S odstupem času se mění i pohled na život, a o tom tenhle film taky je, o životě. O dospívání. O tom, jak rodiče sakra málo mluví s dětma, a když už mluví, tak často špatně. Lžou jim (byť v dobrém úmyslu), mají je za malé a nechápavé, a jsou přesvědčení, že nemají žádné starosti. Když jde už i o duševní a fyzické zdraví, diví se, jak je možné, že dítě k nim nemá důvěru natolik, aby se dostatečně svěřilo. Takže děti jsou zde ti největší hrdinové, protože to dokázaly samy - a tak to v realitě často bohužel bývá (hlavně Tove, ta holka je úžasná a předpokládám, že byla jasně určeným příkladem pro malé publikum - když vás někdo šikanuje, hlaste to dospělým!). Živý lev, který se sem tam vyskytl, byl zakomponován velmi vkusně a fakt to na mě udělalo dojem. Žasla jsem jako tehdy, když jsem koukala poprvé co by špunt, v některých momentech snad ještě víc než tehdá, když už mám i svoje špunty. Film mi nyní dává ohromný smysl. Škoda, že se víc neuchytil, dneska už pochybuju, že se to podaří. Měl by to být povinný snímek na každé rodinné terapii. A pak hurá aktivně pracovat s potlačeným vztekem. :)

Ekki múkk (2012) (hudební videoklip)

Měli jste někdy pocit, že stojíte těsně u okraje propasti, v níž se skrývá vaše duše, možná duše nás všech? Jste tak blízko, jen krok, téměř na dotek... ale nikdy jste se dolů nepodívali, snad ze strachu nebo i pouhého respektu, kvůli vědomí, že některá tajemství by se neměla odhalovat, jako by to bylo nějaké tabu. Tak tohle je to, co v té propasti uvidíte.

Peg + Kočičák (2013) (seriál)

Jeden z těch lepších seriálů současnosti pro předškoláky až školáky, který považuji za geniální humorem i stylem edukace, i vizuál je příjemný a odpovídá knižní předloze. Všechny ceny, které seriál obdržel, jsou právem. Neviděla jsem v originálním znění, ale umím si představit, že to bude ještě o řád výš, byť český dabing včetně písní je nadprůměrně kvalitní. Škoda místního hodnocení, ale chápu, že cílová skupina tohoto pokladu asi nebude průměrný český pepa z horní dolní, který bere dětské pohádky jako nutné zlo ranního vstávání a jinak jim nevěnuje žádnou pozornost. :)

Scény z manželského života (2021) (seriál)

Po prvních dvou dílech jsem přemýšlela, jestli to nevzdám (je to přeci jen fakt emoční nářez), ale něco mě prostě přikovalo k sedačce. Bohatý scénář v kombinaci s naprosto minimalistickým prostředím a počtem herců mi tady učaroval. Některé části jsou až poetické. Jeden z nejrealističtěji pojatých vztahových příběhů, co jsem zatím viděla, navíc geniálně zahraný. Kde se nemluvilo, tam stačil jediný pohled, výraz, gesto, aby bylo divákovi jasné, co se děje uvnitř, a to mě fascinovalo. Díl 4. nejlepší, poslední šel za mě kapku níž, ale pořád skvělá podívaná.

Mosley (2019)

Animák z koprodukce Číny a Nového Zélandu, který svým námětem předčí kdejakou Pixarovku. Příběh, který se vyvíjel a tvořil v horizontu více než 20 let, zpočátku jako překrásné skicy a nevinná hra mezi otcem a dcerou. Mimo pěknou mnohovrstevnatou pohádku o vyvázání z otroctví  mi to připadá jako úžasná metafora toho, co se děje uvnitř člověka, který se chce osvobodit ze stínů svého rodu a snaží se v něm, i přes počáteční zášť a odpor, najít naději. Najít to místo, kde se stala chyba, pochopit a pak opravit. Což někdy dost bolí. A že svoboda nikdy nepřichází zvnějšku, ale zevnitř, z našich vědomých rozhodnutí a změny pohledu na svět. Z tohoto pohledu považuju pracovní název filmu „Beast of Burden“ mnohem adekvátnější, i když možná pro širokou veřejnost ne tak atraktivní. :) Proč má smysl film vidět: 1)  Věřím, že v mém prokletí je zároveň požehnání 2) Prožil jsem ztrátu (sebe?) a učím se chodit znova vzpřímeně 3) Mám pocit, že světlušky jsou archanděl Michael 4) Cítím zodpovědnost za svoje předky i potomky zároveň 5) Mám rád svoje ruce

Duše (2020)

Ještě parádnější, než jsem si myslela. Vtipný. Chytrý. Vyvážený. Jako celkově ten koncept a světy muselo vymyslet naprosto unikátní spojení geniálních Pixarovských mozků. :) Prostě moje krevní skupina, vše vyšperkováno do detailů, které mě jednoznačně oslovovaly, hudbu nevyjímaje. Pro menší děti to musí být hodně abstraktní myšlenky, ale nikdo neřekl, že je to čistě pro děti. :)

Jeho temné esence - Æsahættr (2020) (epizoda)

Dala bych 4 hvězdy, ale část s Asrielem to vystřelila do nečekaných výšek :) Jako fanoušek předlohy hodnotím druhou sérii velmi kladně.

Vlkochodci (2020)

Tak tohle asi nemá chybu. Prostě moje krevní skupina po všech směrech. Pochybuji, že by mě Tomm Moore mohl někdy zklamat. Pokud milujete Tajemství Kellsu a Píseň moře, tak doporučuji, tohle je pro mě ještě o kousek výš, snad kvůli těm vlkům. :)

Honza a beránek (2020) (seriál)

Krásné překvapení. V té změti nezáživných nových pohádek a večerníčků je tohle pohlazení po duši s kapkou nostalgie. :)