Richard Jewell (2019)

Eastwood je prostě pán. Minulý rok nám to ukázal se svým Pašerákem, kterého si užil před i za kamerou a teď nám z pozice režiséra vypráví další příběh založený na skutečných událostech. Výborně zrežírovaný, skvěle odehraný (kde je nominace pro Hausera?) snímek, který nenechá diváka chladným a spolu s hlavními hrdiny si projdete mediální a státní mašinérií, která může semlít i nevinného člověka, který navíc udělal správnou věc.90% Jo a Sam Rockwell znovu ukazuje, že je to jeden z nejlepších herců současnosti.

Mizerové navždy (2020)

(Bad) Boys are back in town.. a je to rozhodně velké překvapení. Sedmnáctileté čekací manko je smazáno a Smith s Lawrencem (poprvé bez Baye) se vrací do svých nejznámějších rolí miamských policistů a od první minuty se jim podaří vykouzlit úsměv na rtech a my tak musíme uznat, že je rádi vidíme. Mizerové navždy jsou opravdu hodně povedená akční zábava, kde hraje prim většinou nepřehnaná akce a většina vtipů padá na úrodnou půdu. Určitě je ale na místě zmínit i některá ale. Stopáž už se ke konci zdála trochu dlouhá zejména díky neustálému opakování stejného.. hledáme padoucha - najdeme padoucha - velký bum - padouch uteče / padoucha chytneme.. tenhle postup se ve filmu zopakuje asi čtyřikrát a na konci jsem se neubránil dojmu, že se to alespoň o jeden tenhle pokus mohlo zkrátit. No a pak je tu scénář, který se i přes jeden vcelku nečekaný twist v samotném závěru nevyhne některým klišé a samozřejmě si nechá otevřená vrata pro další díl. I přes tyhle výtky musím ale nepokrytecky přiznat, že jsem se většinu filmu bavil a závěrem bych rád parafrázoval jednu hlášku z filmu: "Opravdu potřebuješ Mizery 4? -Ne, ale chci je" 75%

Na nože (2019)

Johnsonův autorský projekt provází už pár měsíců slušná pověst a i tuzemský divák se konečně dočkal a může tak být svědkem vyšetřování úmrtí slavného (a bohatého) autora detektivních románů, kde měl téměř každý z podezřelých alespoň malý motiv k tomu, aby jeho život ukončil. Johnson nám představuje svoji variaci na detektivky Agathy Christie a nutno říct, že hru s divákem zvládá na výbornou. Po celou stopáž zůstává o ten jeden pomyslný krůček před divákem a od začátku do konce budete uvažovat, přemýšlet, co se děje a kdo že je oním pachatelem, k jehož odhalení musí přeci dříve nebo později dojít. A Johnson není jediný, koho je třeba pochválit, protože své si tady odehrají i všichni zúčastnění a je úplně jedno, kolik dostanou prostoru, ale své party si každý z nich náležitě užil bez sebemenšího přehrávání. Branaghovu Poirotovi tak vyrostla vcelku nečekaná konkurence a jsem zvědav, jakým případem se nám Johnson pokusí zamotat hlavu příště. Určitě u toho nebudu chybět. 85%

Prázdniny v Římě (1953)

Jak člověk může ohodnotit Prázdiny v Římě nižší než absolutní známkou? Jen těžko. Roztomilá Audrey Hepburn a elegán Gregory Peck v nejlepší romantické komedii ever? Dost pravděpodobně ano.

Outsider - Fish in a Barrel (2020) (epizoda)

Herecky i řemeslně precizně zvládnuté. Mám pouze pár výtek (a to hodně malých) a ty se týkají pouze srovnání s knižním formátem, který zkrátka v některých ohledech fungoval lépe. I přes některé změny se však zatím jedná o jednu z nejvěrnějších knižních adaptací, kterou jsem viděl tak doufejme, že nastavená laťka kvality vydrží i pro zbylých devět epizod.

S láskou Vincent (2017)

Povedený umělecký záměr, který s přesahem vypráví příběh o konci jednoho z nejznámějších umělců a zároveň polemika nad smyslem života a jeho konce. Někdy by se člověk neměl bát okusit něco jiného, protože odměna v podobě velmi silného filmového zážitku může být opravdu hodně schovaná.

Dracula - Krvavá plavba (2020) (epizoda)

Tohle nebylo sundání nohy z plynového pedálu, na který se šláplo v prvním díle, ale zatažení ruční brzdy a ukázání zad všem, které předchozí epizoda nadchla.. Claes Bang je jako Dracula výborný, ale tohle se zkrátka nepovedlo a mě to hodně mrzí..

Dracula - Pravidla bestie (2020) (epizoda)

Vynikající mix žánrů s výbornou řemeslnou stránkou dělají z prvního dílu Draculy opravdu velmi povedený zážitek.. Bohužel kvalita ustrnula jen u tohoto dílu..

Život je krásný (1946)

Jedna z klasik světové kinematografie dohnána a jen se divím, že film s tak krásným vánočním poselstvím nehraje v našich televizích každý rok.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Vzestup Skywalkera padá paradoxně téměř na samotné dno Skywalker ságy a nechává pod sebou už jen nudné a dnes vizuálně odpudivé Klony útočí. Díky deváté epizodě se na novou trilogii nebude za pár let vzpomínat jako na pokračování té největší ságy, která kdy byla na plátnech kin, ale nebude se na ni vzpomínat vůbec. Budu doufat, že následující roky a změny v produkčním vedení Lucasfilmu budou k užitku a fanoušci v budoucnu dostanou to, co si zaslouží. Zatím se budu nechávat opatrně konejšit o fous povedenějším Mandalorianem a s nadějí vyhlížet Obi Wanovu minisérii.. jinak jsou pro mě do té doby Star Wars mrtvé.