Medvědín - Epizoda 1 (2020) (epizoda)

První díl přesně na pomezí mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nic zásadního se nekoná, nicméně zasazení do hokejového prostředí a vcelku zajímavé postavy pozvedají do mírného nadprůměru a přikláním se ke čtyřem hvězdám. Jak to bude dál se uvidí. Zatím seriálu dám šanci minimálně pro další díl.

Smrt nás spojí (2019) (seriál)

Druhá sezóna malinko překombinovaná a seriálu člověk musí odpustit občasnou předvídatelnost a na druhou stranu pak naprostou absurdnost některých situací. Ale tak na tom je celý seriál postaven. Černohumorný styl mi dost sedí a v podání ústřední dvojice Applegate/Cardellini se jedná o povedený mix Americké krásy, Odpočívej v pokoji nebo konkurenčního Barryho od HBO. Kdo si na absurdity potrpí a Barryho neviděl, doporučuji spíš to, ale s Dead to Me rozhodně chybu neuděláte, protože zvolený formát cca 35 minut na díl je pro tenhle kousek naprosto ideální. Třetí sezóna má být tou poslední a vlastně se na ni i dost těším. 80%

Tenet (2020)

Mix Počátku a Mementa a Nolan utržený ze řetězu, který natočil svůj divácky nejnepřístupnější film a je bez diskuze, že to některým jedincům nemusí sednout vůbec. Nolan nás už po několikáté vezme do svého vlastního světa, ale tentokrát se moc nenamáhá vysvětlovat a je jen na Vás, jak si Tenet přeberete. Bez diskuze se jedná po řemeslné a castingové stránce o vycizelovanou záležitost (Washington byl do hlavní role perfektní volba) a jen těžko si představit jiného režiséra, který si řekne ve studiu o peníze, aby si mohl dělat co chce a studio mu je dá a ještě mu do jeho práce nepovídá. Netroufám si tvrdit, že bych po prvním zkounutí pochopil/odhalil všechna zákoutí snímku, které nám Nolan naservíroval a zejména v druhé polovině je evidentní, že nás Nolan zve na druhou projekci, abychom si na ty detaily, kterých jsme si na začátku nevšimli dali pozor, protože nám napovídají, co se děje/bude dít/nebo co se dokonce stalo. Jsem si plně vědom toho, že k Nolanovi mám až nekritický obdiv a jeho styl se mi hodně líbí (CGI použité ve filmu zejména pro "odstranění" lan ze záběru je u takového počinu jednoznačně famózní) a "fyzičnost" pak dodává celému filmu na uvěřitelnosti bez ohledu na to, jaké časové veletoče se zrovna na plátně dějí. Jsem dost přesvědčen, že se po dalším shlédnutí dostanu s hodnocením výš, ale pro tuto chvíli dávám opatrných 90% s tím, že se poprvé od Dark Knight Rises podívám na film ještě doma a pro jeho komplexnost si ho v klidu vychutnat.

Ledové království II (2019)

Jestli jedničku zachraňovala Anna, tak tady už se ani to nekoná. Vizuál je to jediné o kus lepší než u prvního filmu, všechno ostatní je minimálně o level dolu (a to bohužel včetně soundtracku). 45%

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Celé by to šlo smrsknout tak na tři 12ti dílné série, ale.. Clone Wars ve svých kvalitativních vrcholech nabízejí všechno, co by měl každý fanoušek docenit a vatový balast pak lze odpustit díky délkám jednotlivých epizod. Je pravdou, že film dokáže od seriálu spíš odradit než nalákat, ale jako spravení chutě po zmršené epizodě IX fungují Clone Wars parádně. Zejména v sériích 5,6 a 7 se parádně utahují šrouby osudovosti a provázanosti s filmovými (a seriálovými) bratříčky a poslední čtyři epizody pak na ploše 100 minut dokáží poslední film zcela zastínit. Za celý seriál dávám 80% a pro případné opakování vím, že s ledovým klidem můžu některé díly úplně vynechat.

The Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

První série je kvalitativně dost rozháraná. Na ploše osmi půlhodinových epizod je zde až moc "výplňových" dílů, které děj posouvají opravdu málo nebo dokonce vůbec. Potenciál tu ovšem i nadále zůstává, atmosféru Mandalorian má a svým animovaným seriálovým bratříčkům rozhodně nedělá žádnou ostudu a dokonce se povedl víc než samotný závěr Skywalker ságy.. do další série je tak příjemně našlápnuto a spolu s dalšími oznámenými jmény před i za kamerou se na ni těším víc a víc.

Ledové království (2013)

Tak jsem se pod tíhou poslouchání písní z Frozen s ratolestí konečně odhodlal k tomu, abych tenhle animák dohnal.. No a musím říct, že jsem dost překvapen z toho, že to vlastně není žádná extra sláva. Určitě neberu filmu velmi povedenou audiovizuální stránku, hezkou hudbu, písně, ale... Vážně nechápu obsesi Elsou u většiny malých dívek ani to, proč bych ji měl dávat za vzor dítěti. Příběhová průměrnost, kterou z těchto vod tahá až poslední dvacetiminutovka a sympatická Anna. Nedávno jsem se díval na Moanu (Vaianu) a ta mi po všech stránkách přišla lepší. 65%

Chalífát (2020) (seriál)

Švédská náplast na ránu způsobenou ukončením Homelandu. Insight do muslimské menšiny žijící ve Švédsku a do skupiny radikálních Muslimů v Sýrii má opravdu hodně co nabídnout a témata jako jsou radikalizace nebo inkluze menšin zpracovává s jistým nezúčastněným nadhledem a daří se mu tak minimálně vytvářet dojem autentičnosti a divák tak nemá problém uvěřit tomu, že i takto to v současném světě může chodit. Zejména v druhé polovině už je ovšem potřeba čas od času přivřít oči nad některými logickými lapsy (především v chování některých postav) a také se oproti pozvolné první polovině šlápne trochu na tempo, na což jsem si musel zvyknout během pátého dílu. Až na tyhle dvě deobnosti se ovšem jedná o velmi pozoruhodný počin na velmi aktualní téma a především Gizen Erdogan v roli Pervin je jakožto matka v nesnázích v Sýrii naprosto bezchybná. 90%

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Spielberg at his purest. Takové příběhy Stevenovi zkrátka jdou a tady ma navic ku pomoci hvezdny a bezchybny casting.

Aladin (2019)

Aladdin je pro Guye Ritchieho pojistkou toho, že si bude moci natočit jeden nebo dva filmy podle sebe. A vlastně z něj vylezl i hodně příjemný liveaction remake, který patří rozhodně k tomu lepšímu, co Disney vyprodukoval a navíc je v něm asi nejkrásnější filmová princezna ever. Naomi Scott je vážně půvabná a Will Smith jako Džin zábavný. 75%