Star Trek X: Nemesis (2002)

Smutné rozloučení se starou dobrou Novou generací. Film, který bych si přál hodnotit lépe, ale nemohu.

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Sci-fi variace na Sedm statečných překypuje humorem. Posádka Enterprise D (vlastně E) je stále ve skvělé formě a svou misi si zjevně užívá. Ano, příběh je poněkud přitažený za vlasy a akce a vizuální efekty nejsou dostatečné bombastické na to, aby dali zapomenout na všechny problémy scénáře. (Jak je vůbec možné, že po oslnivém úspěchu Prvního kontaktu nedostali tvůrci na další film pořádný rozpočet?) Přes tyto neduhy je „Vzpoura“ pohledný, napínavý a povznášející film. Mnohým sci-fi se nepodaří dosáhnout takových kvalit a takového dojmu ani za přispění obrovského rozpočtu.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Pokud jen jediný filmový Star-Trek, tak tenhle! Zřejmě jediný film, který dokázal úspěšně skloubit sci-fi, akci, horor a komedii ve funkční celek. Jasný důkaz režijního umu Johnatana „Rikera“ Frakese.

Super 8 (2011)

Umně natočený dobrodružný snímek pro děti i dospělé, ve kterém z každé scény čiší láska ke klasické filmařině. Film, který se Vám bohatě odmění, zejména pokud o něj nečekáte nic konkrétního.

Záhada Blair Witch (1999)

Záhada Blair Witch je jednou z nejlepších ukázek úžasných možností filmového média. Mimořádně sugestivní, dráždivý, skutečně strašidelný film. A kontroverzní. Některým může tohle „domácí video“ připadat jako pustá manýra. Revoluční počin, jehož průměrné hodnocení nenese vůbec žádnou informaci.

Hrdina (2002)

Hrdina je možná jedním z filmů, kvůli kterým film jako médium vznikl. Netradičně vyprávěný a vizuálně vskutku omračující příběh o sjednocení staré Číny je zároveň zajímavým exkurzem do čínské mentality, která je na hony vzdálená té naší, evropské.

Bouřlivé výšiny (2011)

Přestože film jako celek selhává, cením si této adaptace Větrné hůrky víc, než nesčetných laskavých, srozumitelných a snadno stravitelných „sázek na jistotu“ typu Vášeň a cit. Wuthering Heights je antiromantický, vskutku krutý film, téměř bez dialogů, který ohromuje syrovou poetikou místa a brutálním naturalismem. Dokáže v divákovi vyvolat ten vzácný dojem opravdovosti („Takhle nějak se to muselo stát!“). Atmosféra je úchvatná, ale je jí možná víc, než vyprávění potřebuje. Více dialogů, přehlednost a rychlejší spád filmu citelně chybějí. Jsem si jistý, že ona „nedějovost“ je tvůrčím záměr, ale důsledkem jeho naplnění je pouze lehce nadprůměrný film.

Jméno růže (1986)

Annaudův film zredukoval komplexní, mnohovrstevnatou předlohu na pouhou historickou detektivku a scénář doplnil o řadu filmových klišé, která příběhu nesvědčí. Stále je to však historická detektivka, jaké není v žánru rovno.

Láska za časů cholery (2007)

Kdyby měl vzniknout žebříček nejhorších filmových adaptací nejlepších knih, umístil by se Newellův pokus o zfilmování mnohými vzývaného románu G. G. Márqueze na jedné z jeho čelních příček. Nuda, nechtěně legrační herecké výkony a namísto magického realismu spousta latexu a umělých vousů.

Jíst, meditovat, milovat (2010)

Julia Roberts hraje znuděnou, zpovykanou, sobeckou starou brécu v příšerně natahované reklamě na libovolnou cestovní kancelář.