Propast (1989)

Zamilování hodné postavy, nepopsatelná atmosféra, gradující napětí, revoluční (a nestárnoucí) triky. Propast je mimořádně „imerzní“ zážitek. Taková kombinace mysteriózního dramatu, nervy drásajícího thrilleru a skutečně dojemné romance nebyla na plátně k vidění nikdy před tím, ani potom. Je proto škoda, že Propast není, na rozdíl od těch nejlepších filmů Jamese Camerona, jako Terminátor II nebo Vetřelci, dokonale vystavěný film. Původní sestřih rozmáchlému příběhu ublížil, ale i režisérský sestřih citelně trpí tím, že emocionální vrchol filmu jako takového přichází dlouho před jeho vyvrcholením jeho děje.

Světová invaze (2011)

Sledovat Světovou invazi je asi stejná zábava, jako koukat přes rameno kamarádovi, zatímco hraje Crisis, a poslouchat přitom jeho trapné hlášky.

Ztraceni ve vesmíru (1998)

Praštěná rodinná sci-fi, na které je tím jednoznačně nejzapamatovatelnějším prvkem Joey Tribbiani (pardon, Matt Le Blanc), který se ze všech sil snaží zazářit v té nejlepší roli od doby, co hrál doktora Drakea Ramoraye (pardon, Joeyho Tribbianiho).

Nevědomí (2013)

Nevědomí oplývá, na rozdíl od mnoha dnes vznikajících sci-fi, skutečně jedinečnou vizuální estetikou a silný dojem z elegantního designu ještě umocňuje netradiční elektronický soundtrack od M83. Výsledek však není zdaleka tak působivý, jak bych čekal. Tom Cruise (odvádějící dobrou práci) filmu ubližuje, podobně jako například Sandra Bullock (odvádějící vynikající práci) ubližuje Gravitaci. Tom Cruise je dobrý herec ale často zkrátka nedokáže přestat být Tomem Cruisem. Překvapivě dobrou práci odvádí (zatím) neokoukaná Olga Kurylenko. To, že hlavními hrdiny filmu o záchraně světa je manželský pár a nikoli další dvojice, kterou musí diváci v předvídatelných scénách sledovat, jak se, zatímco zachraňuje svět, dává dohromady, je osvěžující změna. Na druhou stranu manžele Harperovy ve flashbacích nevidíme společně vařit, zařizovat dům nebo vozit děti do školy, ale jen na sebe mlčky zírat. (Přitom Olga Kurylenko umí mladou, okouzlující manželku zahrát velmi dobře, jak ukázala už ve filmu Terrrence Malicka K zázraku.) Jejich vztah tak vyznívá víceméně prázdně, respektive film nám o něm nic neříká. Přes řadu nedostatků je však Nevědomí jednoznačně lepším filmem než emocionálně sterilní TRON: Legacy a zaslouží si kladné hodnocení.

K zázraku (2012)

Zatím poslední film režiséra Terrence Mallicka je především zkouškou divákovi trpělivosti. Poetické (skoro)nic, které nezachrání ani krásná Olga Kurylenko a okouzlující Amy Adams.

Pýcha a předsudek (2005)

Vynikající filmová adaptace jedné z nejlepších knih všech dob! Režisér Joe Wright a Jane Austenová si náramně dobře sednou. Ústřední pár byl výborně obsazený. Keira Knightley a Matthew MacFadyen nikdy nedostali (a zřejmě už nikdy nedostanou) lepší herecké příležitosti než jsou tyto a svých rolí se zhostily tak, jakoby si toho byly velmi dobře vědomi. Precizní režii a herecké výkony navíc podtrhuje vynikající hudba, kamera, střih…

Sociální síť (2010)

Poutavá charakterová studie, atmosférické drama a zábavná výpověď o dnešní mladé generaci veleúspěšných byznysmenů. To všechno je Social Network, který zůstane skvělým filmem i v době, kdy Facebook (nikoli sociální sítě) bude už jen dobovým fenoménem. Isenbergova interpretace Marka Zuckeberga je fascinující, bez ohledu na to, jak moc je věrná. Oscarový soundtrack, jehož autory jsou Trent Reznor a Atticus Ross, je vynikající sám o sobě.

Hunger Games (2012)

Vlastně jsem chtěl původně dát hvězdičky tři, ale po opětovném shlédnutí Battle Royale jsem si uvědomil, že pro tuto unylou, sterilní a nudnou verzi téhož jsou dvě hvězdičky až dost.

Kouř (1990)

Potrhlé filmové dítko Sametové revoluce ohromuje výstředními postavičkami, vtipnými dialogy a písněmi, smysluplnými nesmysly, nekompromisní společenskou satirou a skutečně ponurou atmosférou kouřící továrny. Nejlepší film Tomáše Vorla!

Jízda (1994)

Než se stal uctívaným oscarovým režisérem, natočil Jan Svěrák, v podstatě za pár korun a na prošlý filmový materiál, jeden z nejlepších českých filmů všech dob. V hlavních rolích Buty, krásná Aňa Geislerová, jihočeské okresky a vrcholící léto. Nenásilné poetice Jízdy se nic nevyrovná!