Leon (1994)

Vidím, že hneď prvé recenzie, ktoré sa mi zobrazili, sú od Golfistu a pod... Golfista sa zväčša veľmi líši od mojich hodnotení, o to viac ma potešilo, že tentokrát sa zhodneme. Leon nielenže naštartoval úspešnú dráhu Nataile, ale priniesol aj fantastického Garyho Oldmana a samozrejme Rena. V spojení s Bessonom - keď ešte vedel robiť dobré filmy - je to kombinácia, ktorá je dokonalá. Aj samotný dej je unikátny, nič podobné, aspoň čo ja viem, tu predtým nebolo. Celé to do seba presne zapadá - až na to, že Leon v centre New Yorku prejde ako nič do kancelárií, ale to sa dá odpustiť - a je to výborné. A musím zopakovať ešte na záver Oldman je tu nezabudnuteľný. 10/10.

Interstellar (2014)

Vidím, že hodnotenie je 85%, ale nájdu sa tu aj 1-3 hviezdičkové recenzie. Tak napíšem, čo si o tom myslím ja. Nolan sa už dlhšie zaoberá témami, ktoré sú na hrane vedeckého poznania. Tak to je aj v Tenete, tak je to aj Interstellare. Samozrejme, študovaný relativistický fyzik sa musí vysmiať predstave vletieť do čiernej diery. Ale na druhej strane, pokiaľ ľudstvo už bolo také pokročilé, tak to teoreticky mohlo fungovať. Mám rád McConaugheyhya, Matta Damona, aj keď tu bol ukázaný, ako ten zlý - ale, keď sa človek zamyslí, čo všetko vieme spraviť, len aby sme prežili, tak ho ako postavu neodsudzujem. Cain je štandardne dobrý. Úprimne, keď pozerám jeho firmy z jeho mladosti, tak hral hajzlov a nebol mi nikdy sympatický. Je to podobné, ako so Seanom Connery, jeho bondovky sú grc, ale postupne sa z neho stal pán herec. Cain mi je sympatickejší teraz aj v tomto filme, ale aj v Children om Men. Čo sa týka deja, tak ten je práve to, čo spôsobuje veľký rozptyl v hodnoteniach. Pre mňa to bolo výborné. Veľmi dobre umocnené Zimmerovou hudbou. Povedal by som, že minimálne 50% celkového zážitku mi priniesla hudba. Jednoducho - výborná. Vzťahy medzi ľuďmi, aj v rámci posádky. sú uveriteľné. Tak sa cíti otec, keď sa dozvie, že bol oklamaný a že už neuvidí dcéru, tak sa správala Brand, keď chcela ísť sa svojim milým. Tieto vzťahy sú podstatou filmu. A nie technické efekty. Aj keď si veľmi vážim na filme fakt, že vo vesmíre výbuchy, ani iné zvuky nie sú. Keďže tam je prakticky vákuum. Hviezdne vojny so svojimy dieslovo-rachotiacimi lodiami sú popri tom na smiech. A na záver - filmy, ktoré dokážu rozpútať vášnivé diskusie, jední chvália, druhí hania, tak to sú filmy, ktoré vás oslovili. Nezáleží na tom, či v dobrom, alebo zlom, ale porebudili vo vás emócie. A o tom filmy majú byť. Dobré filmy.

Od kolébky do hrobu (2003)

Ja som v rámci prezretia všetkých Bartkowiakových filmov s Jetom Li, DMX-om, prípadne Segalom, a konšatujem, že fajn oddychovka, opäť najviac zaujal záver počas titulkov... Presne ako v Exit Wounds, tak tento záver bol to najlepšie z filmu. Nemám veľmi rád ľahké a priamočiare filmy, ale tento film sa mi páčil. Dobré akčné scény, ktoré sú podľa mňa oveľa, ale skutočne oveľa lepšie ako Johnovi Wickovi. Nemám nič proti Keanovi, aj to, že poctivo cvičí streľbu, aby to bolo akože reálne, ale čínska choreografia súbojov je kdesi úplne idne, na úrovni, kam sa dopracoval snáď len Bourne.

Lovec policajtů (2001)

Skutočne, ako to herci konštatujú v tretej časti - Cradle to Grave - najlepší je záver. Poznať, že to točili na ostro v štúdiu a vraveli z vlastnej skúsenosti. Film slušný, zabavil, takže suma sumáruým dal som 4 hviezdy.

Romeo musí zemřít (2000)

Dal som 4 kviezdičky, hlavne preto, že som videl celú /voľnú/ trilógiu od Bartkowiaka a priznám sa, že si ešte pamätám, keď to bola novinka a bolo to, vďaka čínskej bojovej choreografií, niečo nové pre USA a Európu. Jet Li je sympaťák,, Aaliyah, nevediaca, že v krátkom tragicky zahynie, tak tá ma až tak nenadchla. Samozrejme sú to jednoduché, akčné, bez nejakej hĺbky, ale mne sa to páčilo a keďže som si to akurát po rokoch pozrel, tak 4 hviezdy ponechávam. DMX-a som mal vždy rád, až kým nešiel do basy, ale jeho rap aj herecký výkon boli dobré. V tejto prvej časti nedostal ešte veľa priestoru, ale V Exit Wounds a Cradle to Grave, tam zahral dobre.

Tenet (2020)

Už len zbežná prehliadka kolegov-recenzentov poukazuje na fakt, že filmy Nolana idú trochu za hranice priemerných znalostí a vedomostí bežných konzumentov. Či to bol, Interstellar, alebo Počiatok, obsahom sú nie celkom ľahko pochopiteľné filmy. Tenet by som v tomto výčte zaradil na prvé miesto.  Ale najprv herecké výkony: Washington a Pattinson sú výborní. A vlastne oni ťahajú celý film. Čo je však ťažšie prijímané a chápané, tak to je samotný fakt Entropie a opačného toku času. Faktom je, že pravdepodobne entropia je zodpovedná za jedinú veličinu v štvorrozmernom časo-priestore /x,y,z,čas/ a to konkrétne za fakt, že aj keď v troch rozmeroch sa môžeme pohybovať ľubovoľne /teda hore dole, dopredu dozadu, do ľava, do prava/ tak v čase to nejde. Keďže entropia stále rastie a nikdy neklesá, tak sa nemôže stať, že vám zrazu rozbitý pohár vyskočí z podlahy, spojí sa pristane vám v rukách celý, plný vody a neporušený. Väčšine ľudí to je samozrejmé, ale ono to nie je samozrejme.. Ale to už je moc o termodynamike a pod. Faktom je, že objavenie - v budúcnosti - nástroja, ktorý dokáže zmeniť entrópiu - aj keď to je veľmi nepresné, lebo entropia sa nemôže obrátiť, len klesnúť, čo by mohlo spôsobiť neuveriteľné javy, ako napríklad vo filme videné autá, vojakov a pod idúcich opačným smerom /pričom oni vás vidia tak isto, teda, že vy idete proti prúdu/, tak potom by sa takéto javy môžu diať. Predpokladám, že Nolan si to dal viackrát od fyzikov, resp. vedcami riešiacimi otázku termodynamiky, vysvetliť a až potom a do toho pustil. Keďže to nikto ešte nezažil a asi ani skoro /zrejme nikdy/ nezažil, bolo len na Nolanovi ako to využije. On je režisér a použil to tak, aby to zapadalo do deja. Ja mu za to dávam (podobne ako v Interstellare) jednotku s hviezdičkou. Nolan ma presviedča, že sa nebojí ísť tam, kde nikto iný ani prštekom nešlápne. Za to, aj za obsah, aj za herecké výkony, aj za dej udelujem 10/10. A fakt, že Pattinson je z budúcnosti to všetko ešte okoreňuje. A na záver - čo je to Entropia? Je to miera neusporiadanosti systému. Keďže sa systémy postupne ničia, bortia a pod, tak entropia rastie. Je to trochu zložitejšie, ale ako základné vysvetlenie to stačí. Preto vám ten spomínaný pohár nevyskočí, lebo to by znamenalo ZNÍŽIŤ mieru neusporiadanosti a to je v rozpore s vedou.

Vražda v Orient expresu (1974)

Nuž, omylom som si zmazal rcenziu, ktorú som napísal kvetnate;))) Tak to teraz skrátim a možno to renenzii prospeje. Gemini píše, že jediný pravý Poirot je Suchet. Ja tvrdím, že Finney. Rozdiel bude asi v tom, že ja som videl najskor verziu s Finneym a až potom televíznu adaptáciu so Suchetom. Mal som aj to nešťastie vidiet aj verziu z roku 2017 od Branagha - to jednodzačne a bez kompromisov hádžem do odpadu. Suchetov Poirot bol v tomto filme taký, aký je každý diel Poirota. Dobrý, ale nič moc. Ale verzia z roku 1974, ktorá bola nominovaná na 6 oscarov a jedného aj získala, to je úplne čosi iné. Atmosféra budovaná už na stanici v Instanbule, kde kuchári skúšajú priamo na ulici kvalitu ústric a obzerajú mäso, otravní tureckí predajcovia, vtipná scéna poirota s vojakom pre Bosporom... A potom sa stíši hudba, nastane takmer ticho a spolu so zahúkaním píšťali vlaku a rozbehne veselá hudba, ktorá nenasvedčuje následnému deju. Resp. divák netuší, k čomu sa schyľuje. O boji medzi Všetkými proti Poirotovi. O deji nebudem rozprávať, každý pozná. Ale to, že tam hral takmer každý, kto v tej dobe niečo znamenal, značí, že producenti a režisér, chceli ukázať, to najlepšie. Aj sa to podarilo. Kto ste videli iné verzie tohto príbehu A. Christie, odporúčam pozrieť. Je to staršie, ale o to lepšie. Za mňa 10/10.

21 gramů (2003)

Pridávam recenziu na tento film s dlhým odstupom od premiéry, ale až teraz mám možnosť napísať recenziu. Nedávno sa ma na jednom školení pýtali, aký je môj najobľúbenejší film. Hlavou mi prebehlo Pulp Fiction, Vesmírna Odysea 2001, Forrest Gump, Tenet, ale napokon som povedal, že 21 gramov. Nikto  z prítomných tento film nepoznal. Iňárritu je môj obľúbený režisér, taký ten zdravý závan mexického prúdu do zabahnených kanálov Hollywoodu. Sean Penn a Del Torro, a vlastne aj Noami Watts, zahrali výborne. Hudba vytvára správnu atmosféru. Toto je len nepodstatné zhrnutie, povrch, filmu.Tak o čom vlastne film je. O láske, alkoholizme, nenávisti a napokon o odpustení. Neviem vyjadriť prečo ma to až tak zasiahlo - film som si pozrel už aspoň 4x - ale zasiahlo ma to. A hlboko a presne do srdca. Možno nie som až taký rozhľadený ako na tomto fóre niektorí recenzenti, ale ja nepoznám žiaden iný film, ktorý by bol taký surový a láskavý súčasne. Približuje sa mu len Amores perros (aké prekvapenie: réžia Alejandro González Iñárritu). Vysvetľovanie, resp. stručný popis deja je zbytočný. Treba pozrieť a zistiť kam patrím. Či je pre mňa prednejšia výprava, efekty, supermanské schopnosti, alebo príbeh, ktorý sa určite už stal a stáva sa asi často. Práve fakt, že sa to môže stať aj vám, robí film uveriteľným a takým silným. A Iñárritu vytvoril dielo, po ktorom začnete premýšlať, či naozaj tých 21 gramov, ktoré unikne z mŕtveho, nie je duša. 10/10. Ešte som si pár vecí uvedomil. Po prvé - hudba.. Na tú som v záplave poctivo a vnemov celkom zabudol. Lenže Santaolalla nie je len tak nejaký hudobník. Viď The Last of Us. Kto to hral, tak vie, že jeho gitara tam spravila atmosféru, ktorej sa máločo vyrovná. Druhá vec, čo som úplne opomenul, je fakt, že všetci tu spomínajú kaleidoskop udalostí, čo človeku, ktorý film videl 5x, vôbec nerobí ťažkú hlavu. Ale je pravda, že film, hlavne na počiatku skáče od začiatku na koniec a späť do stredu a podobne. Neviem sa vyjadriť k tomuto postupu, v niektorých filmoch je to výborné, v iných nie, ale tu už s takým odstupom a znalosťou deja, dialógov, scén... Jednoducho film sa mi páči tak, ako je. A nemyslím, že kaleidoskop je nezrozumiteľný. On do seba pekne zapadne a netrvá to ani veľmi dlho...

Avatar: The Way of Water (2022)

Dal som Ceste vody 1 hviezdu, ale nezaslúži si ani tú jednu. Ja som prekvapený, aké vysoké hodnotenie film na CSFD má. Ani prvý film nebol dejovo zaujímavý. Ale bolo to čosi nové, nové univerzum, dokonalá grafika, resp. CGI, úplne niečo nové, čo tu nebolo, Ten film dokázal, aj napriek plytkejšiemu obsahu vtiahnúť. Ale Cesta vody neponúka nič nové. To isté ako prvý diel, žiadny dej, tie isté - aj keď zrejme lepšie rendrované - postavy, resp. zápletka ako cez kopirák. Štvrtému Matrixu som dal odpad a aj tu som bol na vážkach. Ale Cameron je môj obľúbenec, hlavne preto, že NEnatočil Alitu. Len na ňu dozeral. A aj to stačilo, že Alita si získala moje srdce. To znamená, že sa Cameron sa filmarine rozumie. Preto dávam 1 hviezdu, kde by ináč malo byť odpad. Prečo taká kritika z mojej strany? Lebo viem, že režiséri jeho rangu vedia - a veľa krát to dokázal - natočiť fakt filmy, ktoré pohnú celým smerovaním filmotografie do budúcnosti. Žiaľ, tu to nedokázal absolútne, len recykloval to, čo sme už raz videli. Nechápte to zle, film je pozerateľný, je pestrý, efekty dokonalé, ale v porovnaní so schopnosťami režiséra, je to strašné.

Matrix Resurrections (2021) odpad!

Matrix bol prvotne, ako viacero úspešných sérií, plánovaný ako jeden film. So začiatkom a uzavretým dejom na konci. Po nečakanom úspechu prvého filmu, ktorý priniesol nezabudnuteľné prvky a a hlavne koncept Matrixu, ktorý je dodnes stále diskutovaný a poznám viacero ľudí, ktorí sú náchylní veriť, že nejakom Matrixe žijeme, tak po tom filme vznikla napokon celá trilógia. Nevravím, že 2. a 3. film boli dobré. Ale aspoň boli s prižmúrením oka, či oboch, uzatvorením celej tematiky. Lenže keď Hollywood nemá nápady, čo sa prejavuje už dosť dlho, tak zrazu z trilógie vznikne tetralógia. Resp. mimoriadne nevydarený, ani neviem či povedať, že reštart, alebo pokračovanie série. The Matrix Resurrections som pozeral na trikrát, lebo to, čo režisérky, či režiséri (oni vlastne ani nevedia čo sú a tak aj ich terajšia tvorba vypadá) predstavili je absolútne nepozerateľná blbosť. A to sa snažím byť slušný, aby som nebol zabanovaný:))))). Kto to videl, tomu nemusím svoje stanovisko vysvetľovať. Ten kto to nevidel - rada: Nepozeraj to, pokazíš si dojem a dobrú mienku z trilógie. Jedine pre najmladších to možno bude zaujímavé, lebo tí nemajú s čím porovnávať. Neo /Keanu/ je dobrý. Ale on nie je herec, ktorý dokáže zachrániť celý film, aj keď si ho vážim a niektoré role mu sadnú ako uliaté. O ostatných hercoch sa nedá nič moc povedať. On je to problém hrať v braku a zahrať to dobre. To jednoducho nejde. Všetky návraty k počiatkom, napríklad červenej a modrej pilulke, kancelárie, kde Neo robil programátora a pod sú falošné a hlúpe. Toto by snaď lepšie zvládli aj v Indickom filme. Pre mňa 5% /len za Nea/.