Americké psycho (2000)

Tak si říkám, že Christian 'Bateman' Bale měl hrát v Temném rytíři spíš Jokera, než Batmana. Líbili se mne ty jeho proslovy a elegance s jakou vraždil. No nic mám tady v koutě taky jednu sekyrku, tak to abych se pustil do díla ;-)

Agora (2009)

Vcelku hezký historický film, ačkoli jsem se s hlavní hrdinkou po celou dobu nedokázal ztotožnit a místy mne až otravovala. S neustálým kamenováním jsem si vzpomněl na Život Briana a když ji zas vedli do knihovny se slovy 'couro, děvko', tak mne to přimělo Kladivo na čarodějnice. Ve chvíli, když sváželi židy na hromadu, aby je spálili, jsem se musel pousmát, když jsem si uvědomil, jak to Němci o několik století později 'rozjeli ve velkém'.

Šingeki no kjodžin: kuinaki sentaku (2014)

Na žádné překvapivé závěry ani průběh nečekejte. Děj se musí dostat z bodu A do bodu B, přičemž polohu obou bodů znáte, a těch možností jak se dostat z jednoho místa na druhé zas tolik není. Přesto bylo příjemné zas po dlouhé době vidět známé tváře ze Scouting Legion a slyšet svůj oblíbený soundtrack. Způsob kterak odstranili přebytečné postavy a jak z tváře Leviho 'sestřičky' doslova zmizel její věčný optimismus, mne docela pobavil; v podstatě se asi jednalo o nejlepší scénu v celém OVA. Možná si akorát mohli víc pohrát se záměry onoho chlapíka, který si Levi s. r. o. najal a taky by mne docela zajímal osud jejich kamaráda, který skončil v blíže nespecifikovaném hospicu (pokud tam vůbec dorazil a neskočil někde ve škarpě s kudlou v zádech).

Monster (2004) (seriál)

Pokud bych měl jmenovat nejlepší anime jaké jsem viděl, Monster by byl jednoznačně na prvním místě. Byla to pro mne velká změna a výzva po všech těch fantasy, sci-fi, postapo a bůhví co anime. Když jsem zjistil, že zde nebudu mít co do činění s nadpřirozenem, 'zběsilými anime výrazy', ale naopak nás děj zavede do 90. let v Německu a Česku, hned jsem zpozorněl. Ocenil jsem, že se příběh pomalu rozvíjí a úroveň se nesnižuje. Charakteristika a psychologie postav byla udělána bravurně, líbilo se mne, že se příběh netočí jen kolem jedné postavy, ale jsou tam cca 4 hlavní a celou mozaiku dokreslují mini příběhy spousty postav, které se jen mihnou v několika epizodách. Nejvíc se mne líbila 'symbióza' psychologické stránky a politického thrilleru v podobě experimentů a STBáků v bývalém Východním Německu a Československu. Musím tvůrcům zatleskat, jakou práci si dali s vytvářením prostředí, obzvláště potom Prahy a Češtiny (mluvená sice místy zněla spíš jak ruština, ale snaha se musí ocenit). No prostě skvělá práce a fakt, že námět zpracuje Guillermo del Toro jako seriál z produkce HBO, to jen dokazuje. Všechny postavy mne přirostly k srdci, ale kdybych si měl vybrat jednu, asi by to byl inspektor Lunge, díky svým vyšetřovacím metodám a neúnavné touze chytit Tenmu.

Šinmai maó no testament - Season 1 (2015) (série)

Zcela souhlasím s Jeoffrey. Z počátku to vypadalo velice slibně, ať se jednalo o příběh, nebo ecchi. Bohužel se z toho stala hrozná nuda, děj se nikam neposouvá, 'rádoby erotika' je díky cenzuře totálně zabitá a souboje za moc taky nestojí. Připadá mne, že se děj zcela odklonil od původního námětu a svůj 'děj' staví pouze na rivalitě Mii a Yuki. Mariiny blbé keci a fórky to vždy tak akorát zazdí a posílají celou sérii na 'anime skládku'. Zatím jsem viděl cca 9. dílů a po tom co tvůrci předvedli, si nejsem jist, zdali si troufnu na zbytek...

Godzilla (2014)

'Tehdy se na nebi objeví znamení Syna člověka a tehdy budou všechna pokolení země kvílet a spatří Syna člověka přicházet na nebeských oblacích s velikou slávou a mocí.' ehm.. vlastně Godzillu. Celý film byl jedno velké zklamání. Dialogy byly nudné a nesmyslné, ostatně celý scénář vypadal, jakoby jej napsal postižák ze základní školy Hanspaulka. Tohle bych snad byl ochoten i překousnout; ostatně jednalo se o film kde roli měly hrát spíš efekty, než nějaká duchaplná konverzace. Fajn, ale to by muselo být něco vidět. Souboje Godzilly a hmyzáků mohly být zajímavé, ale když celou půlhodinu člověk vidí maximálně svůj odraz na černé obrazovce, nějaké kvílení a v poslední minutě záběr jak ráno zalézá ještěrka zpátky do moře, tak to nesplňuje ani tohle. Chápu, že asi chtěli ušetřit na CGI, ale u filmu, který má být o efektech, je to docela nešťastné. Výkon Watanabeho raději ani nezmiňuji...

Wolf Hall (2015) (seriál)

Od Wolf Hall si hodně slibuji, vzhledem k tomu že jsem četl knihu. Doufám, že z toho nebude taková slátanina jakou udělali z Tudorovců. Z hlediska obsazení (Damian Lewis bude daleko lepší Jindřich než Jonathan Rhys Meyers), kostýmů, námětu (obzvlášť pokud se budou držet předlohy) to vypadá slibně, tak se těším na 21. ledna až bude první díl.

Šingeki no kjodžin (2013) (seriál)

Po čase a zvážení jsem musel tomuhle dílu trochu ubrat na hodnocení, jelikož některé postavy, jmenovitě Eren a Armin byly podle mne bídně udělané, měly víceméně dva výrazné povahové rysy (Eren - hysterické chování a nasranost; Armin - uřvanost a chytrost) a jejich psychologický vývoj byl celou dobu konstantní a nikam se neposouval. Navíc mne zklamalo, že z Erena se stal typ postavy 'tak je to zas všechno na mne'. Nicméně stále se jedná o dost dobré dílo se zajímavým námětem a trochou mystéria, u kterého jsem se rozhodně nenudil a mohu říct, že ze všech těch anime, co jsem viděl, mělo nejlepší soundtrack a opening.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Bitva pěti armád nabízí bezpochyby skvělou podívanou. Ať se jedná o boj draka s Bardem (který by se možná víc hodil do předchozího dílu), střet Saurona s Galadriel, souboje hlavních hrdinů se skřety, nebo bitvu (která se ovšem marně snaží vyrovnat té u Helmova žlebu, nebo Minas Tirith). Mrzí mne, že spousta věcí zůstala nevysvětlena; na rozdíl od knihy, kde čtenář dostal odpovědi na otázku typu - Jak to s nimi dopadlo? Místy se také ve filmu objevovaly 'drobné' chyby. Proč si trpaslíci sundali brnění, když šli do bitvy? Kde se kupříkladu najednou vzali ti kozorozi, na kterých jel Thorin a spol. proti Azogovi? Jak je možné, že Tauriel byla dřív u trpaslíku, než Legolas, který se svezl s netopýrem? No a ta scéna, jak se z věže stane most a následně jak Legolas 'skáče po schodech' mluví za vše. Občas se také z eposu stává komedie. Když skřeti mají vrrky, proč by elfové nemohli mít obří soby? A trpaslíci obří svini? No a nejvíc mne pobavila scéna, jak Thranduil dorazil se zásobami potravin. Připomnělo mne to předvolební agitaci Babiše, když na Dejvické rozdával koblihy. Myslím si, že film byl trochu odfláknutý, na druhou stranu už nebylo toho moc ke zpracování (jak by taky mohlo, když z jedné malé knihy uděláte tři filmy). Přesto jsem byl docela spokojen a dávám 70%.

Akame ga kill! (2014) (seriál)

Akame ga Kill! mne nadchlo hned od první epizody. Zaujalo mne prostředí, grafická stránka a oba openingy byly naprosto perfektní. Líbily se mne jednotlivé postavy, ať se jednalo o Night Raid, jejich důvody proč se staly členy a jejich Imperial Arms, nebo Jaegers, kteří měli akce Night Raid potírat a divák najednou nevěděl na čí stranu se postavit. Od druhé poloviny nabral děj na obrátkách, nebyl zbytečně natahován, takže každý díl měl co nabídnout a bylo se na co těšit. Souboje byly senzační, o posledních dvou epizodách nemluvě (musel jsem si je pustit dvakrát, abych všechno stihl vstřebat). S jakou krutostí byly jednotlivé postavy odstraňovány byl perfektní, na rozdíl od George Martina jim na to stačila jedna řada. Velké plus dávám za to, že konec byl dobře udělán a uzavřen, což obecně tvůrci anime moc neumí.