• Romantický

Coach Carter (2005)

Skvelý film o tom, že svet môžeme zmeniť v lepší, ak sa nenecháme zlomiť tradíciami, skostnatenosťou a odmietaním okolia. Stačí iba veriť, chcieť a ísť vytrvalo za svojím cieľom. O tom, že každý z nás môže dosiahnuť až ku hviezdam, najmä keď má za sebou charizmatického podporovateľa, ako v tomto prípade coacha Cartera.

Stockholm East (2011)

Veľmi emotívny film ako dokáže jedna tragédia úplne obrátiť na ruby ľudský život. Alebo ako sa dva ľudské životy spoja za tých najmenej pravdepodobných okolností. Celý film som obom protagonistvom veľmi držala palce.

Mosty přes Ibar (2012)

Neskutočne silný a dojemný film, o tom ako môže jednoduché ľudské šťastie zničiť nezmyselná etnická nevraživosť. Film je o to silnejší, že vojna sa odohráva skôr v pozadí a divák vidí iba jej ničivé dôsledky na životoch obyčajných ľudí, najmä žien a detí. Potvrdzuje, že na vysokú politiku doplácajú vždy tí najnevinnejší a že láska nepolarizuje ľudí na dobrých a zlých. Smutno-krásny film.

Spalovač mrtvol (1968)

Absolútne oskarový výkon Rudolfa Hrušinského. Celý film je jeho neskutočným hereckým koncertom. Hrôzy genocídy sa odohrávajú medzi riadkami a divákovi nie sú podsúvané prvoplánovo, ale sú skryté v drobných nápovedách. Skvelá sonda do jedného chorého mozgu.

V jeho očích (2014)

„Leo, keby si niekomu ukradol bozk, ako by si ho vrátil?“ Citlivý pohľad do duše slepého chlapca – jeho dospievaní, prvej láske, túžbe byť sám sebou. Film vyniká ľahkosťou spracovania a pôsobí absolútne prirodzene, takže divák je okamžite vtiahnutý do deja a prežíva všetko dobré aj zlé s hlavným protagonistom a vôbec nerieši, či je Leo slepý, alebo či objekt jeho túžby je osoba rovnakého pohlavia. Film svojím spracovaním napomáha k väčšej tolerancii voči akejkoľvek inakosti, či už sa týka fyzického handikepu alebo sexuálnej orientácie. Kiež by bolo takýchto filmov viac!